Novinky

Odborná pitva 16“ MacBooku Pro odhalila, jak se Apple vypořádal s největšími prohřešky minulých modelů

Zahraniční web iFixit je známý především díky rozborkám populárních produktů ze segmentu spotřební elektroniky. Bylo tedy pouze otázkou času, kdy se autoři podívají na zoubek také 16“ MacBooku Pro. Pojďme se tedy podívat na rekapitulaci toho, co nejnovější laptop z dílny Applu ukrývá pod svou kapotou.

V prvé řadě je vhodné zmínit, že nový MacBook Pro disponuje největším displejem, který Apple kdy nabízel od doby, kdy ukončil prodej 17“ MacBooku Pro. Další výraznou proměnou prošla klávesnice, která nově spoléhá na nůžkový mechanismus. Borcům z iFixit se podařilo zjistit, že mechanika kláves je téměř totožná s tím, jakou lze nalézt u bezdrátové Magic Keyboard. Zásadnější rozdíl je pouze ve zdvihu, který je nižší z důvodu úspory místa.

Návrat spolehlivé klávesnice

Klávesy s nůžkovým mechanismem jsou obecně považovány za mnohem spolehlivější, než motýlková klávesnice u předešlých MacBooků. Tuto domněnku potvrzuje také fakt, že klávesnice u 16“ MacBooku Pro postrádá gumové membrány bránící vniknutí prachu ke spínačům. Apple tak pravděpodobně neočekává, že by musel čelit tak masivnímu selhávání klávesnic, jako u předešlých variant. Co už tak potěšující není, je proces sestavení, respektive nýtová spojení, která znemožňují snadnou opravu klávesnice.

Apple dále vybavil 16“ MacBook Pro novými reproduktory, které dle prvních reportů podávají na danou kategorii nebývale kvalitní přednes. Může za to především inovovaný systém ozvučnic, které ruší vzájemné vibrace a celkově napomáhají ke kvalitnější reprodukci.

Nový 16“ MacBook Pro používá baterii s kapacitou 99,8 Wh (11,36 V, 8790 mAh). To je mimochodem největší možná kapacita akumulátoru, jakou si můžete v současné době vzít na palubu dopravních letadel. Zároveň jde o nárůst 16,2 Wh oproti předchozímu 15“ MacBooku Pro.

Celkově 16“ MacBook Pro získal skóre opravitelnosti pouze 1 z 10 – větší číslo znamená lepší. Může za to skutečnost, že klíčové komponenty jako procesor, operační paměť a úložiště jsou napevno připájeny k základní desce (logic board). V případě baterie, klávesnice, reproduktorů a Touch Baru pak Apple použil lepidlo a nýty. To v praxi znamená, že jakýkoli servisní zákrok mimo záruku bude pro uživatele finančně nákladnou záležitostí. Kompletní záznam z rozborky 16″ MacBooku Pro naleznete na tomto odkazu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button