NovinkySafariTipy a triky

Ochrana před Flashback Trojan – jak prosté

Pokud jste byly obrazně řečeno, opakuji obrazně zasaženi Flashback Trojan horečkou, která se několik dní šíří internetovým světem a obáváte se napadení svého Maca trojským koňem využívající chyby v Java appletu, vězte, že není všem dnům konec. Této problematice jsme se věnovali v těchto článcích:

Jak zjistit jestli byl váš Mac nakažen?

Jak vyčistit Mac od Flashback Trojan

Dnes se podíváme na problém z pohledu uživatele, jehož Mac nebyl infikován a ke své práci applet Java nepotřebuje. Obrana je v tomto případě velmi prostá. Vše většinou záleží na uživateli a jeho zkušenostech. Jednou věcí je stažení aktualizací pro Javu, další deaktivace automatického spouštění stažených applikací, popřípadě využití nějakého antivirového softwaru (viz. tento článek)

Další, opravdu velmi jednoduchou zbraní, proti Flashback trojan je vypnutí Java appletu na vašem jablečném počítači. Java není, na několik vyjímek, tolik nedůležitá a pro běžné surfování na internetu ji můžete s klidem deaktivovat. Pokud narazíte na webové stránky vyžadující zasůvný modul Java, není nic jednoduššího, než ji znovu probudit. Ovšem v tomto případě buďte obezřetní. Stále platí to, že lidská naivita a nezkušenost je živnou půdovou pro “parazity”.

Pojďme se tedy podívat jak na to:

Safari – V okně prohlížeče klávesovou zkratkou CMD + , spusťte okno s předvolbami. Na záložce Zabezpečení odznačte Povolit kód Java (viz. obrázek 1)

Firefox – V okně prohlížeče klávesovou zkratkou SHIFT + CMD + A spusťte Správce doplňků, kde v záložce Zásuvné moduly zakažte plug-in pro applet Java (viz. obrázek 2)

Google Chrome – Do adresního řádku zadejte bez uvozovek: “chrome://settings/extensions” a zakažte Java plug-in (viz. obrázek 3)

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Back to top button