NovinkyTipy a triky

Přehled Antivirových programů pro Mac zdarma

Ve víru posledních událostí, kdy se vlnami internetu prohnala bouře okolo virů a trojanů v Mac OS X možná někteří z vás začali uvažovat nad antivirovou ochranou pro Mac. Já osobně antivirus na Macu nainstalovaný nemám a ani v dohledné době o něm neuvažuji, ale je dobré vědět kde hledat kdybych změnil názor. Dnes jsme si pro vás připravili malý seznam antivirových programů dostupných jak se říká “za hubičku”.

ClamXav

Program je schopný detekovat jak viry pro Mac tak pro Windows. ClamXav lze nastavit tak, že bude skenovat jen ty soubory, které mu řeknete nebo celý pevný disk. Je jen na vás jak se rozhodnete. Program je dostupný ke stažení ze stránek vývojáře nebo z Mac App Store a je kompatibilní se systémy Mac OS X 10.5, 10.6 a 10.7. Na stránkách lze též nalézt verzi kompatibilní se systémem 10.4. Velkou výhodou tohoto programu jsou aktualizace virových databází, které jsou obvykle uvolňovány každý den.

iAntiVirus

S iAntiVirus PC Tools jste chráněni proti většině hrozeb, které se snaží získat přístup k vašemu počítači Mac a k osobním informacím. Jakmile byl váš počítač napaden, bude se virus nebo červ snažit co nejrychleji rozšířit. Databáze iAntiVirus byla již od počátku navržena tak, aby detekovala a odstranila z Macu konkrétní hrozby. To umožňuje vysokou úroveň ochrany zatímco si drží nízké požadavky na systémové prostředky. Databáze není přeplněná podpisy Windows virů, proti kterým je váš Mac tak jako tak imunní. Uživatelské rozhraní je čistě funkční, což usnadňuje vyhledání a odstranění infekcí. Program iAntiVirus lze stáhnout zde.

Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition

Společnost Sophos dobře známá z podnikového prostředí svými antivirovými produkty pro platformu Windows uvolnila také antivirus pro Mac. Program je ke stažení bezplatně ze stránek Sophos, je bez časového omezení a nevyžaduje žádnou registraci. Program ochrání domácí uživatele před všemi známými hrozbami pro Mac a vyčistí i soubory pro Windows jako jsou trojské koně, viry, červy a spyware. Postavený na základech bezpečnostního softwaru Sophos, který v současné době chrání více než 100 miliónů uživatelů celosvětově. Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition zvítězil v kategorii Nejlepší Anti-Malware řešení. Antivirový program od společnosti Sophos je kompatibilní se systémy 10.4 Tiger, 10.5 Leopard, 10.6 Snow Leopard a 10.7 Lion.

Avast!

Ani dobře známá firma Avast! nezůstala pozadu a přispěla svou troškou do mlýna a zcela přepracovala svůj předchozí počin pro Mac OS X. Antivirový program od Avast! je zatím ve fázi veřejná beta a je ke stažení zde. Program nabízí tří-úrovňovou ochranu. Souborovou ochranu, kdy antivirus již při startu spouštěné aplikace provede její oskenování. Webový štít kdy všechny příchozí i odchozí požadavky jsou nejdříve oskenovány webovým štítem a zatímco se stránka nahrává je současně kontrolována na přítomnost virů nebo trojanů – jen čistá data jsou předány do počítače, všechen malware je vyčištěn ješte před stažením. Mailový štít – všechny příchozí i odchozí emaily jsou oskenovány na přítomnost virů. Program, ale viry nemaže pouze upozorní na jejich výskyt v emailové zprávě. Systémové požadavky na instalaci Avast! antiviru jsou Mac OS X 10.5, 10.6 a 10.7 a procesor Intel.

Určitě by se našly ještě další antivirové programy zdarma a pokud o nějakém víte, dejte nám prosím vědět. Virů pro Mac OS ještě není takové množství jako pro platformu Windows, ale jak poroste popularita tak se samozřejmě zvýší zájem škodilů. Nejlepším antivirem je obezřetnost uživatele, neinstalujte bezhlavě všechno co se vám nabízí.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

2 Komentáře

  1. V potaz ještě přichází Virus Barrier Express. Je rovněž zdarma. Kdysi jsem jej ze zvědavosti nainstaloval a udělal asi tři kompletní testy. Nikdy nic = buď to nefunguje, nebo jsem si ještě nezvykl, že nemám počítač s windows 🙂

  2. rozhodně instalaci jakohokoli antiviru nedoporučuji. Mé pokusy vždy znamenaly ztrátu funkčnosti některých aplikací. Vždy u Servisu 24 České Spořitelny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button