Novinky

Apple opět pod palbou kritiky: sdílí data s čínským telekomunikačním gigantem

Apple se v minulém týdnu ocitl pod palbou kritiky za to, že příliš ustupuje nedemokratickým režimům. Kauza, která na to poukázala, je zdánlivou maličkostí. Její symbolika je ovšem obrovská. Ukázalo se totiž, že Apple ze své klávesnice stáhl hongkongskou vlajku pro uživatele, kteří se přihlásili z provincií Taiwan nebo Macao. Není náhodou že Hong Kong zmítají protivládní protesty a dvě jmenované provincie platí v nejlidnatější zemi světa za největší rebely. Jen několik dnů poté následovalo odhalení, podle kterého Apple na přání všemocné čínské komunistické strany mazal aplikace z Appstore. 

Podívejte se na běh olympioničky v bublině plné emisí z vodíkového automobilu

Nyní vyšla na světlo světa další okolnost, která obrazu Applu u veřejnosti rozhodne neprospěje. Ukázalo se totiž, že kalifornská společnost poskytuje data čínskému telekomunikačnímu gigantu Tencent. Jde o data nasbíraná v čase, který uživatelé tráví na webovém prohlížeči Safari. Už nějakou dobu je známo, že podobný postup volí také Google. Jedná se o proces, který by měl veřejnost ochránit před internetovými podvody a agresivní reklamě. Až teď se ukázalo, že podobně informace sdílí i Apple. 

Jde tady o bezpečnostní riziko?

V obecné rovině se tedy jedná o ušlechtilý záměr. Apple chce své uživatele chránit před nástrahami internetu. Odhalení ale vyvolalo otázku, zda sdílení dat o prohlížení webu s čínským operátorem nemůže být samo o sobě nebezpečné. Nutno také podotknout, že o sdílení dat Apple píše ve svých podmínkách, které si někdo od začátku až dokonce někdo nejspíše přečetl až nyní. Záhy nové odhalení vyvolalo značný rozruch. 

Symboly svobody musí pryč. Apple v Hong Kongu skrývá emoji s taiwanskou vlajkou

Apple uvádí, že se službami Google Safe Browsing a Tencent safe Browsing sdílí informace o IP adrese, na základě čehož zjišťuje, zda se nejedná o podvodnou stránku. Sdílení je možné deaktivovat v nastavení. Podle magazínu Reclaim the Net je však deaktivace tohoto sdílení bezpečnostním rizikem. Safari už totiž nebude schopno uživatele upozornit, že se chystá vstoupit na nebezpečnou stránku. Největší problém je samozřejmě v tom, že Tencent plně spolupracuje s čínskou vládou, která by potenciálně mohla mít k citlivým datům z iPhonů a iPadů přístup. Celá kauza je však příliš čerstvá, informací málo a na jakékoliv závěry brzy. 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button