Novinky

Symboly svobody musí pryč. Apple v Hong Kongu skrývá emoji s taiwanskou vlajkou

Nabídka emojis na naších klávesnicích se neustále rozšiřuje. Své zprávy tak můžeme doplnit o symbol brokolice, jízdního kola nebo vlajky libovolného státu. Nyní se však ukázalo, že v případě vlajek zemí to tak jednoduché není. Blog jménem Hiraku si totiž povšiml toho, že jedna vlajka zde chybí. Uživatelé Macau a Hong Kongu totiž nevidí vlajku Taiwanu. 

Apple omylem prozradil, že Apple Watch brzy naučí měřit spánek

Symbol Taiwanu, jež Čína považuje za své vlastní území, začal mizet s aktualizací iOS 13.1.1 v září. Bystří blogeři ovšem vypátrali, že emoji nezmizela zcela. Pokud totiž uživatel na klávesnici napíše Taiwan, vlajka se objeví. V kompletní nabídce ale chybí. Není náhodou, že v Hong Kongu, který se v roce 1997 po sto letech ocitl zpět v čínských rukou, v současné době bují protesty. Aktivisté brojí proti přílišnému zasahování Číny do správy autonomního území. 

https://twitter.com/thisboyuan/status/1179681769022353409?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1179681769022353409&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theverge.com%2F2019%2F10%2F7%2F20903613%2Fapple-hiding-taiwan-flag-emoji-hong-kong-macau-china

Pro komunistickou vládu je proto nežádoucí, aby lidé v Hong Kongu nebo Macau, které je taktéž autonomní oblastí, mohli používat symboly Taiwanu. Ostrov poblíž čínského pobřeží je totiž v podstatě svrchovanou zemí. Čínská vláda jej ovšem považuje za své vlastní území. Opět se tak ukazuje, že technologické společnosti, které svou image obvykle staví na podpoře lidské svobody, dokáží s autoritativními vládami najít společnou řeč. Trh s miliardou obyvatel je zkrátka příliš velkým lákadlem, kvůli kterému jsou ochotné podvolit se cenzurním tlakům. 

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button