Novinky

Apple chystá několik užitečných vylepšení do Safari pro iOS. O co konkrétně půjde?

Společnost Apple zřejmě pracuje na několika významných vylepšení webového prohlížeče Safari pro iOS. Chystané novinky odhalil kód enginu WebKit, který pohání všechny prohlížeče od Applu. 

Jedna z připravovaných vylepšení je v kódu popisována jako „přepsání systémového barevného schématu pro jednotlivé webové stránky“. To by mělo v praxi umožnit zobrazení konkrétního webu ve tmavém režimu bez ohledu na to, zda je či není Dark Mode aktivní na úrovni celého systému.

Od doby, kdy se v iOS 13 poprvé objevil tmavý režim, vývojáři aktualizovali rozhraní svých aplikací tak, aby kopírovala systémové nastavení. Jednoduše řečeno, pokud aplikace podporuje Dark Mode, aktivuje se pouze v momentě, kdy máte do tmavého režimu přepnuté celé rozhraní iOS. Nově chystaná funkce pro Safari může v mnoha ohledech představovat užitečný nástroj. Hodit se může v momentech, kdy tmavý režim na konkrétním webu nefunguje korektně, respektive zhoršuje uživatelský zážitek při jeho procházení. Typicky může jít o procházení článků, kdy ne všem uživatelům vyhovuje čtení bílého písma na černém podkladu, ale zároveň chtějí mít zbytek systému ladění do tmavých barev.

Foto: Unsplash (autor: Alvaro Perez)

Kromě nastavení barevného schématu však Apple chystá do Safari pro iOS přidat ještě další funkce. Ty budou spojené s propracovanějším blokováním vyskakovacích reklam včetně modálních oken, které překrývají obsah a vyžadují ruční zavření. Apple také připravuje nové rozhraní API pro správu procesu souhlasu se soubory cookie, které v současnosti používá většina webových stránek.

Všechny výše zmíněné funkce jsou označovány jako TBA (to be announced), což znamená, že budou součástí některé z dalších aktualizací iOS 15 či macOS 12.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button