Novinky

Nový iPad Pro s M1 čipsetem je výkonnější než 16“ MacBook Pro s procesorem Intel Core i9

Apple představil minulý měsíc zbrusu nový iPad Pro, který pohání čipset M1. Prakticky vzato jde o stejný procesor, jenž tepe uvnitř nového 13“ MacBooku Pro, MacBooku Air a Macu mini. To je do jisté míry celkem zásadní událost, jelikož poprvé v historii Applu sdílí stejný hardware jak mobilní zařízení tak i plnohodnotný počítač.

S tímto uvědoměním se nabízí otázka, jak moc je iPad Pro výkonný ve srovnání s Macy či jeho staršími sourozenci. Na základě legitimního testování v benchmarku Geekbench 5 si 12,9“ iPad Pro s M1 odnesl 1718 bodů v single-core a 7284 bodů v multi-core. V porovnání s předchozím iPadem Pro, který poháněl čipset A12Z, je současná generace zhruba o 50 % výkonnější.

Zdroj: Unsplash / autor: Daniel Romero

O něco působivěji však vypadá porovnání s Macy, kde iPad Pro podává neméně skvostné výsledky. Pokud budeme brát v potaz statistickou odchylku, tak iPad Pro je stejně výkonný jako MacBook Air. Zde se ovšem sluší také dodat, že iPad Pro je zároveň výkonnější než 16“ MacBook Pro s procesorem Intel Core i9. Zjednodušeně řečeno, tablet od Applu má mnohem větší výpočetní výkon než MacBook osazený tím nejvýkonnějším (mobilním) procesorem od Intelu. To je rozhodně dobrá zpráva pro Apple a potažmo jeho uživatele, kteří mohou těžit z extrémně efektivní platformy, kterou si Apple sám vyvíjí a optimalizuje pro dané zařízení a operační systém.

Průměrné multi-core výsledky v Geekbench 5

  • M1 MacBook Air: 7 378 bodů
  • M1 iPad Pro: 7 284 bodů
  • 16″ MacBook Pro (Intel Core i9): 6 845 bodů
  • iPad Pro 2018 (A12Z): 4 656 bodů

Možná to bude znít přehnaně, ale čipset M1 se Applu skutečně povedl a v jistém ohledu se můžeme bavit o revoluci na poli výpočetní techniky. Stačí si totiž uvědomit základní fakt, že mobilní zařízení je výkonnější než klasický počítač osazený nejsilnější řadou procesoru. Když k tomu připočteme skutečnost, že M1 je pouze začátek a na čipset pro „profesionální“ Macy si ještě nějaký čas počkáme, tak si můžeme být 100% jistí, že ta největší jízda nás teprve čeká.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close