Recenze

Recenze MacBook Pro s M1: výkon z jiné dimenze v nejoblíbenějším profesionálním notebooku

Není tomu tak dlouho kdy jsem psal článek o tom, že Apple vydal nový MacBook Pro s jakýmsi novým čipem M1. Podle prvních slov ze strany Applu, i zahraničních YouTuberů se opravdu jedná o nesmírně rychlý stroj. Ovšem když něco vidíte jen na videu a nemůžete si to pořádně vyzkoušet, nikdy to není to ono. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Abych byl upřímný, o upgradu na M1 čip z dílny Applu jsem ani nepřemýšlel. Vlastnil jsem MacBook Pro 2017, který dostatečně zvládal vše, co jsem potřeboval. Podařilo se mi ovšem využít opravného programu, při kterém mi bylo v počítači vyměněno v podstatě vše vyjma vnitřností. S tím ruku v ruce vzrostla jeho prodejní cena a “malér” byl na světě. 🙂 Pojďme se tedy společně podívat, jestli je pravda, co se o Macích s M1 čipem říká.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Začneme pozvolna. Design mohl být pro mnohé zklamáním, jelikož méně znalý člověk nepozná váš nový super namakaný MacBook s M1 oproti MacBooku z roku 2016. Co se týče zevnějšku, design je stále stejný. Menší drobnosti se odehrály v rozložení klávesnice. 

Magic Keyboard opět na scéně

Šipky jsou nově, oproti mému MacBooku z roku 2017, do tvaru obráceného T. Klávesa ESC je nyní samostatná a hlavně mechanická. Už se tedy nenachází na TouchBaru. To je ten dotykový proužek nad klávesnicí, na který spousta uživatelů nadává, protože neví, jak ho vlastně využít. Ale k tomu se dostaneme později. Od Touch Baru bylo odtrhnuto i zapínací tlačítko, ve kterém se nachází čtečka otisku prstů Touch ID sloužící pro odemykání Macu a placení pomocí Apple Pay.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

A pro mě tím největším posunem kupředu je návrat ke klávesnici Magic Keyboard. Když loni na jaře vyšla verze této klávesnice k iPadu Pro, ihned jsem ji pořídil a okamžitě se do ní zamiloval. Většina článků dokonce díky, pro mě, většímu komfortu psaní vznikala na 11” iPadu Pro s již zmiňovanou Magic Keyboard. Tato klávesnice přináší s novým MacBookem zdokonalený nůžkový mechanismus, umožňující pohodlné a tiché psaní s přesnou odezvou. Motýlková klávesnice MacBooku z roku 2017 byla totiž vyloženě špatná a poruchová.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Co se týče již zmiňovaného Touch Baru, baví mě jeho flexibilita. Na pravé straně můžete mít 4 stálé tlačítka, rychlé volby, které se zobrazují ve všech aplikacích stejně. A ve zbylých dvou třetinách je volno pro vaši kreativitu. Pro každou aplikaci si můžete přizpůsobit jeho rozložení podle svého gusta. V každé aplikaci si na Touch Bar přidáte rychlé volby všeho, co potřebujete mít po ruce.

Displej. Retina. True Tone

Retina displej měl už můj starý MacBook Pro z roku 2017, ale co mu chybělo byl právě True Tone, který na iPhonu a iPadu miluju. Jde o přizpůsobení teploty barev displeje podle  vašeho okolí. A když jsem měl oba MacBooky vedle sebe, bylo znát, že nová “em-jednička” má jasnější a lepší podání barev. Nový MacBook Pro je vybavený 13,3 palcovým displejem s LED podsvícením a technologií IPS. Rozlišení činí 2560 × 1600 pixelů při 227 pixelech na palec s podporou miliónů barev. Displej dokážete rozzářit až na 500 nitů a je vybaven barevným rozsahem P3, který by měl mít až o 25 % více barev než sRGB.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

 M1. Nic rychlejšího jste ještě neviděli

Čip navržený přímo Applem jsme do listopadu 2020 znali jen z Apple Watch, iPhonu a iPadu. Počítače Mac byly do té doby poháněny procesory od Intelu. O novém čipu M1, kterým Apple osadil nový Mac mini, MacBook Air a základní MacBook Pro, jste již určitě slyšeli. Čip navržený Applem přímo na míru Macu. Nic lepšího být nemůže.

Procesor Apple M1 je systém na čipu (SoC). To znamená, že na jednom miniaturním čipu se nachází CPU, GPU, Neural Engine, rozhraní a spousta dalších komponent. “Em jednička” přináší ohromný výkon a obrovskou energetickou úsporu. A díky aktivnímu chlazení dokáže nový MacBook Pro udržet ten ohromný výkon mnohem déle. 

Zdroj: Apple.com

Díky novému čipu M1 byla posunuta i výdrž baterie. MacBook Air byl vždy ten MacBook, který vydrží nejdéle. Potom ale přišel čip M1 a tuto skutečnost změnil. Nový MacBook Pro má nejdelší výdrž baterie – a to až neuvěřitelných 20 hodin. Co se týče nabíjení a reálné výdrže musím se přiznat, že jsem MacBook po týdnu co ho mám nabíjel vlastně jen 2x. Na práci kterou dělám kombinuji využití iPhonu, iPadu a právě i MacBooku. Ale musím říct, že 8h výdrže navíc, oproti modelu z roku 2017, je opravdu znát. 

FaceTime HD kamera. Rozlišení z jeskyně schované za kouzlo M1

Jednou z největších slabin MacBooků je kamera. Která i v roce 2020 (novější počítače zatím Apple nemá) má rozlišení pouhých 720p. Což může znít opravdu šíleně. Upřímně si myslím, že to na MS Teams apod. bohatě stačí. Apple ovšem vyslyšel prosby uživatelů a kameru po “applovsku” vylepšil. Nový čip M1 upravuje a vylepšuje to, jak vypadáte. Díky Neural Enginu, který detekuje tvář umí lépe nastavit rovnováhu bílé a stupně expozice pro přirozenější podání odstínů pleti. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Ke kameře a videohovorům patří ruku v ruce samozřejmě i mikrofon. Nový MacBook Pro má dokonce tři. Tři mikrofony studiové kvality, které se starají o parádní oddělení vašeho hlasu od okolního šumu. V praxi to funguje podobně jako u iPhonu. Mikrofony rozpoznají váš hlas od okolního hluku, šumu a nechtěných zvuků a ty potlačí. Tím pádem váš hlas krásně vynikne a je čistě a zřetelně slyšet. 

Recenze MacBook Pro s M1: verdikt

Musím upřímně přiznat, že výkon M1 čipu nedokážu docenit. Jsem běžný uživatel, který na počítači nejvíce používá Safari, Mail, Kalendář, Připomínky, Keynote a Pages. Sem tam upravuji fotky. Občas trocha programování a střih videa, ale nic extrémního. Ovšem příjemný benefit takové rychlosti je při otevírání a odemykání MacBooku. Starý MacBook Pro jsem otevřel, někde v polovině se rozsvítil, začal vyhledávat Apple Watch a po okamžiku se odemkl. Nový MacBook Pro s M1 se rozsvítí ihned, jakmile odlepíte displej od klávesnice a než víko otevřete úplně, už je pomocí Apple Watch odemčený. Sílu M1 samozřejmě poznáte i při stříhání, respektive renderování videí a dalších složitých operacích. Výkonu má nový MacBook Pro rozhodně na rozdávání. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Při pořizování nového MacBooku s M1 je třeba vzít v potaz, že se jedná o základní MacBook Pro. Takže disponuje pouze dvěmi porty Thunderbolt / USB 4 a 3,5mm konektorem pro sluchátka. Dalším omezením může být maximální konfigurace, která může být “pouze” 16GB operační paměti a 2TB úložiště. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Podtrženo sečteno, MacBook Pro je jedinečná a dechberoucí mašina pro ty nejnáročnější, nebo nejšílenější, z nás. Magic Keyboard je za mě naprosto bezkonkurenční a opravdu skvěle se na ni píše. Příjemným vylepšením může být také Wi-Fi 6. generace a Bluetooth 5.0.

MacBook Pro s M1

od 38.990 Kč
9.2

Design

9.0/10

Zpracování

9.5/10

Displej

9.0/10

Cena / Výkon

9.0/10

Klávesnice

9.5/10

Plusy

  • Magic Keyboard
  • Výdrž
  • Čip M1
  • Touch Bar
  • Touch ID

Mínusy

  • Jen 2 porty
  • Menší možnost konfigurace
  • Design (stejný od roku 2016)

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button