Novinky

Nissan představil nový Leaf. Vyrazí s ním do přímého souboje s Teslou

Po měsících spekulací a dalších dráždění se fanoušci elektromobility dočkali oficiální premiéry nového Nissanu Leaf. Japonská automobilka vsadila všechny karty na kompletní redesign, od něhož si slibuje vyšší konkurenceschopnost při boji o zákazníky, kteří se začali přiklánět na stranu Chevroletu a Tesly. Zástupci Nissanu tvrdí, že jejich nový model zvládne ujet až 400 kilometrů na jedno nabití. V plánu je také uvedení verze s prodlouženým dojezdem, která se objeví v průběhu příštího roku.

Jednou z klíčových vlastností nového Nissanu Leaf je upravený plynový pedál. Propagační materiály tento prvek označují pojmem e-Pedal. V podstatě jde o elektronický pedál, při jehož sešlápnutí dochází ke klasické regulaci výkonu elektromotoru. V momentě, kdy řidič pedál uvolní, dojde k aktivaci k rekuperačnímu brzdění až do úplného zastavení. Nový Leaf je také prvním automobilem s logem Nissanu, který dostal vlastní technologii autonomního řízení ProPilot a parkování ProPilot Park.

Ačkoli je Nissan Leaf 2018 z pohledu designu daleko odvážnější, než jeho předchůdce, v porovnání s konkurencí od Tesly či Chevroletu působí usedlejším dojmem. Přesto se mu nedá upřít elegantní silueta, kterou podtrhují zajímavě tvarované zadní světlomety ve tvaru bumerangu a  agresivně vyhlížející přední maska. V konzervativním duchu se nese také interiér, který se vyvaroval použití jakéhokoli extravagantního prvku. Zmínit si ovšem zaslouží přístrojová kaplička kombinující analogový ukazatel výkonu a displej zobrazující ostatní údaje o vozidle. Infotainment je zastoupen 7“ dotykovou obrazovkou a palubním systémem s podporou Apple CarPlay.

Ceny na americkém trhu budou startovat na 29 900 dolarů (přibližně 700 000 korun bez daně) za základní výbavu. Konkrétní informace a ceně dostupnosti na evropském trhu zatím chybí. V tuto chvíli známe pouze to, že vybrané trhy se dočkají zahájení prodeje v lednu příštího roku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button