Novinky

Nejvýkonnější MacBook Pro 2018 je pomalejší než loňský model

Před několika dny jsme vás informovali o tom, že třináctipalcová varianta modelu MacBook Pro 2018 patří mezi nejrychlejší stroje ve své kategorii. O poznání lepší konfiguraci však nabízí 15“ MacBook Pro, který lze osadit šestijádrovým procesorem Intel Core i9 z rodiny Coffee Lake. Obecně se dá předpokládat, že papírově silnější hardware přinese v praxi citelně vyšší výkon. Podle nejnovějších zjištění několika recenzentů to ovšem vypadá, že skutečnost je docela odlišná.

S poměrně zajímavým zjištěním jako první přišel Dave Lee, který se rozhodl otestovat výkon při renderování videa v programu Adobe Premiere Pro. K překvapení mnohých se ukázalo, loňský MacBook Pro zvládl vyexportovat video v kratším čase než aktuální 15“ MacBook Pro 2018. Karty se obrátily když MacBook na chvíli umístil do chladničky, aby zchladil procesor a další komponenty. O obdobný test se pokusila také redakce webu 9To5Mac, která v podstatě došla ke stejnému závěru jako Dave Lee.

MacBook Pro 2018 je podle prvních testů jedním z nejvýkonnějších notebooků na světě

Monitorovací nástroje prozradily, že jakmile teplota na procesoru dosáhne určité teploty, dojde k poklesu taktovací frekvence na 800 Mhz. Zde je vhodné dodat, že tato frekvence je považována za výchozí a tím pádem krajně neefektivní. Zjednodušeně řečeno to znamená, že při přehřátí procesoru se téměř zastaví veškeré výpočty, čímž logicky dochází k razantnímu snížení výkonu.

Při pohledu na konstrukci se není čemu divit

Při pohledu na konstrukci modelové řady MacBook Pro se nelze výše uvedeným zjištěním ani divit. Extrémně tenká konstrukce v kombinaci s osazeným hardwarem dává tušit vysoké nároky na chlazení. S ohledem na skutečnost, že MacBook Pro si většinou pořizují uživatelé, kteří své stroje využívají ke zpracování videa, nejde o nikterak pozitivní zprávu. Do určité míry to může vyřešit softwarová aktualizace upravující chování v zátěži, nicméně tím se celý problém rozhodně nesmaže.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Pokud hodláte v nejbližší době pořídit nový MacBook Pro a pracujete s videem, pořízení patnáctipalcové varianty s procesorem Intel Core i9 nedává příliš velký smysl. V tomto případě se jeví jako optimální varianta papírově slabší verze s čtyřjádrovým procesorem, která se alespoň zatím ukazuje jako efektivnější. Ze hry není ani loňská varianta se starší verzí procesorů, kterou nyní můžete pořídit za zvýhodněné ceny.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button