Novinky

MacBook Pro 2018 je podle prvních testů jedním z nejvýkonnějších notebooků na světě

MacBook Pro 2018 byl sice představen teprve před pár dny, ale díky rychlému odesílání ze strany Applu, ho už někteří uživatelé mají doma. O první podrobný test se postarala redakce webu LaptopMag, která se rozhodla na vlastní kůži ověřit, jak si jablečná novinka vede v porovnání se svými konkurenty. Závěr zní: nový 13-palcový MacBook Pro je nejrychlejším notebookem ve své kategorii.

Testy byly provedeny na 13-palcovém MacBooku Pro s Touch Bar, vybaveným 2.7GHz procesorem Intel Core i7 8. generace, 16GB RAM, Intel Iris Plus 655, a 512GB SSD. Cena tohoto modelu činí 2.499 amerických dolarů. Česká cena je podle oficiálních stránek Applu 77 990 korun.

Nejrychlejší SSD v historii notebooků

Test kopírování souborů SSD disku, o kterém Apple tvrdí, že podporuje sekvenční čtení rychlostí až 3.2GB/s a sekvenční zapisování rychlostí až 2.2GB/s, dovedl Laptop Mag k závěru, že SSD v MacBooku Pro je „nejrychlejší v historii” laptopů.

“Když jsem viděl jakou rychlostí dokázal nový 13-palcový MacBook Pro kopírovat soubor o velikosti 4,9 GB, musel jsem test zopakovat. Trvalo to pouhé 2 sekundy, což znamená přenos o rychlosti 2.519 megabytů za sekundu. To je šílené. Zároveň jsme také provedli rychlostní testy prostřednictím BlackMagic Disku pro macOS a průměrný výsledek zapisovací rychlosti byl 2.682 MB/s. Apple používá relativně nový AFPS systém, který má zrychlovat kopírování souborů pomocí unikátní technologie” – LaptopMag

V případě Geekbench 4 CPU benchmark testu pro více-jader získal nový 13-palcový MacBook Pro skóre 18 055 bodů. Tím překonává jiné 13-palcové notebooky od firem jako jsou například Dell, HP, Asus, a Microsoft. Tento výsledek zároveň překonává všechny modely MacBooku Pro z loňského roku a je i rychlejší než některé iMacy. Patnáctipalcový MacBook Pro 2018 s seštijádrovým procesorem Intel Core i7 bude mít jistě ještě více impozantní výsledky.

MacBook Pro potřeboval 16:57 minut k překódování 4K videa do rozlišení 1080p pomocí aplikace Handbrake. To je rychlejší než všechny konkurenční stroje a dokonce o dvě a půl minuty rychlejší než 13-palcový MacBook Pro 2017. Jedinou disciplínou, v níž nový MacBook Pro nevyhrál, byl test v Excel VLOOKUP, při kterém bylo propojeno 65 tisíc jmen s korespondujícími adresami. Proces trval 1minutu a 16sekund, což je časové rozmezí ve kterém se MacBook Pro pere s Dell XPS 13 a nejnovějším Asus Zenbook. S přehledem ale porazil Surface Book 2 a Huawei MateBook X Pro.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Na hry to opět moc nebude

Jedna oblast ve které MacBook Pro spíše zaostává za svými konkurenty s podobnými technickými specifikacemi byl výkon GPU. Třináctipalcový MacBook Pro používá integrovanou grafiku Intel Iris Plus Graphics 655, díky čemuž nebyl schopný konkurovat v grafickém testu Dirt 3, ve kterém dosáhl pouze na frekvenci 38.8 snímků za sekundu. Všechny Windows počítače tohoto testu měly o poznání lepší výsledky.

Zde se ovšem sluší dodat, že pro herní nadšence má kalifornský výrobce snadné řešení. Apple totiž spojil síly s Blackmagic a nabízí Blackmagic eGPU pro herní účely a jiné kreativně intenzivní úkoly. Tato „sranda“ ovšem není zadarmo, respektive koncová cena činí necelých 18 tisíc korun. Pokud jste ale ochotni tuto cenu akceptovat, dostanete výkonnou sestavu s doplněnou o plnotučnou grafickou kartu Radeon Pro 580.

Apple začal prodávat externí grafiku Blackmagic eGPU. Z MacBooku udělá nabušené monstrum

Karel Nohejl

Student leteckého inženýrství. Fanoušek moderních technologií, cestovaní a vesmíru.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button