Novinky

Nehoda Tesly Model X s aktivním autopilotem měla fatální následky. Zemřel při ní inženýr Applu

Americká automobilka Tesla se sice nepřestává zmítat v červených číslech, přesto lze v jejím případě hovořit o několika globálních úspěších. Zpočátku neznámé společnosti se podařilo, aby etablované automobilky vystoupily z komfortní zóny a začaly nahlas přemýšlet o elektromobilitě. Další vliv Tesly se promítl v oblasti autonomního řízení, které nabízí u všech aktuálně nabízených modelů. Ani po letech neustálého vývoje se ovšem nepodařilo tuto technologii dovést do takového stavu, aby plně nahradila smysly a reakce lidského řidiče. Důkazem je nedávná nehoda vozu Tesla Model X, který havaroval na kalifornské dálnici.

Za volantem seděl pracovník Applu Wei Walter Huang, který měl v čas jízdy aktivovaného autopilota s nastaveným minimálním rozestupem mezi vozidly. Z dostupných informací vyplynulo, že autopilot sice svého řidiče varoval na možnost kolize, ten ovšem na žádnou z výzev nereagoval, což se mu následně stalo osudným. Vůz havaroval do betonové bariéry s tlumičem nárazu, který však byl poničený z předchozí nehody.

Tiskové oddělení Tesly se nechalo slyšet, že fatální následky měl na svědomí právě chybějící tlumič. Po nárazu do betonového bloku se totiž elektromobil rozlomil na dvě části, což vedlo k následnému vznícení. Do havarovaného automobilu narazila ještě další dvě vozidla, jejichž řidiči nestihli včas zabrzdit.

Provětrali jsme Tesla Model X 100D. První SUV, co vám dá křídla

Ačkoli se Tesla nepřestává chlubit tvrzením, že její autopilot je až desetkrát spolehlivější než lidský řidič, v žádném případě se na něj nelze 100% spoléhat. Autonomní řízení nejvyšší úrovně je stále daleko od komerčního nasazení. Střízlivé odhady hovoří o horizontu deseti až patnácti následujících let. Do té doby bude třeba kromě technologických nástrah vyřešit také ty legislativní, které staví na desítky let starých základech.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button