Tipy a triky

Návod jak si vytvořit vlastní ikonku a naplno si tak přizpůsobit macOS Big Sur

V minulém návodu jsme si ukázali, jak změnit vzhled ikony u jednotlivých aplikací. Ne vždycky ale můžeme najít takovou ikonku, jakou bychom si představovali.

Návod jak si přizpůsobit ikonky v macOS Big Sur

Pojďme se tedy podívat, jak si vytvořit vlastní design během několika málo minut. Předpokladem pro zvládnutí tohoto návodu je alespoň trocha zručnosti a základní orientace v nějakém grafickém programu.

Jak vytvořit vlastní ikonu a přizpůsobit si tak macOS k obrazu svému

  1. Vytvořte si čtverec o rozměru 1024 x 1024 pixelů, nejlépe s průhledným pozadím
  2. Pokud jste doposud žádnou ikonu nevytvářeli, doporučuji pracovat s nějakou již vytvořenou. Ta nám totiž poskytne jasně stanovený formát a rozměry ikony, které tímto nemusíme nadále řešit. Na nás poté zbude jen samotná designová část. Stáhněte si tedy nějakou libovolnou ikonu z webu https://macosicons.com. Dvojitým poklepáním otevřeme a pomocí zkratky cmd + a obrázek označíme. Označený výběr pak zkopírujeme běžným způsobem cmd + c.
  3. Vložíme do grafického editoru, v mém případě Adobe Photoshopu
  4. Nativní symbol vymažeme nebo ho můžeme použít k naší další tvorbě. Já jsem logo 189 Cloudu vymazal, takže mi zůstal jen prázdný, zaoblený, bílý čtvereček. Ostatně, s jednolitou barvou jako podkladem se pracuje nejlépe.
  5. Teď přichází část, která je čistě na vás a na vaši umělecké dovednosti a hlavně představivosti. Pro názornost, já jsem se rozhodl nahradit ikonku Slacku. Ve Slacku mám totiž připojenou pouze komunikační skupinu redakce Českého Macu, proto ji chci nahradit nějakým poznávacím znakem právě našeho webu. K tomu mi dobře poslouží logo, které jsem zmenšil tak, aby se do daného čtvercového výřezu vešlo. Jako podkres jsem zvolil řádky, které jsem si vypůjčil z ikonky Text Edit na webu macosicons.com. Vpravo nahoře ještě přidat uvozovky po vzoru Pages a je hotovo. Můžeme exportovat.
  6. Na začátku jsme si řekli, že pracujeme s průhledným pozadím. Aby naše volba nepřišla nazmar, vyexportujeme vytvořenou ikonu ve formátu PNG, který právě toto nastavení zachová.
  7. Jelikož ale macOS nepodporuje přidávání ikon v jiném formátu, než .icns, bude třeba ještě jedna úprava.
  8. Stáhněte si libovolnou aplikaci, která tuto volbu umožňuje. Doporučuji například Image2Icon. I její bezplatná verze umožňuje vše, co budeme aktuálně potřebovat.
  9. Otevřeme Image2Icon a přetáhneme zde naši vytvořenou verzi ikonky.
  10. Nyní klikneme na Export a zvolíme formát ICNS. 
  11. Vybereme místo, kde se nám naše nová verze ikonky uloží a je hotovo. Nyní máme ikonu ve formě .icns, kterou macOS podporuje.

Nezbývá tedy nic jiného, než naše/vaše dílo aplikovat. A jak vyměnit vzhled ikon už jsme si řekli v prvním návodu, takže směle do toho. Pokud by vám něco z výše uvedeného návodu nebylo jasné, nebojte se nám napsat do diskuze. Pokud budeme vědět, všechny dotazy rádi zodpovíme.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button