Novinky

NASA vyvíjí nový skafandr, co dokáže zachránit život

Cesty do vesmíru jsou od počátků věků velmi náročnou disciplínou. Jak z pohledu nasazovaných technologií, tak především kvůli nám, lidem. Lidské tělo je sice do jisté míry relativně přizpůsobivé, ale zároveň velmi křehké. A tím samozřejmě nejsou myšleny jen naše svaly nebo kosti. Představte si okamžik, kdy se sami pohybujete v obrovském, mrazivém a bezhlučném prostředí a nemáte ani ponětí, kde se právě nachází váš vesmírný domov. Všude kolem je jen prázdnota. Veškerá spojení se zemí utichnou a vy už jen čekáte na smrt. V takovém případě dostává i sebelepší psychika dost zabrat.

NASA se ale přesně takovým situacím snaží zabránit. V tomto týdnu si totiž nechala zaregistrovat patent, který ukazuje nové skafandry s návratovým systémem. Pokud se tedy astronaut ocitne ve volném prostoru a ztratí přehled o své poloze, zmáčkne tlačítko a návratový systém automaticky zahájí cestu zpět k vesmírné stanici. Oblek má být vybaven množstvím nejrůznějších senzorů sledujících pohyb a polohu vzhledem ke stacionárním objektům – objektům, které v čase nemění svou polohu. V praxi tak půjde právě o sledování kosmického plavidla nebo například hvězd.

Nový skafandr by ale mohl najít uplatnění i pro potápěče nebo hasiče, kteří hledají cestu z hořícího domu. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak si daný patent povede při reálných testech a ve kterém oboru si nakonec najde své místo.

NASA začala testovat senzorovou síť pro bezpilotní návrat malých družic z vesmíru

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button