Novinky

Jak mě Apple po letech konečně přiměl koupit nový iPad

Od včerejší konference jsem toho příliš neočekával. Dopředu jsme věděli, že jejím tématem bude především edukace a nad hardwarovými novinkami visel nejasný otazník. Nakonec jsme se dočkali uvedení nového iPadu, který alespoň v mých očích může zásadně ovlivnit další vývoj trhu a samozřejmě také přísun financí do firemní pokladny. Ačkoli nedisponuje oslnivou výbavou a design je prakticky stejný jako u loňského předchůdce, jde ze strany Applu o geniálně promyšlený tah.

Trh s tablety v posledních letech stagnoval a nakopnout se ho nepodařilo ani modelovou řadou s přídomkem „Pro“, která z iPadu udělala téměř profesionální nástroj. Apple si za to mohl v podstatě sám, když představil „Pluskové“ verze iPhonů, které do jisté míry dokázaly nahradit tablet. Stejná situace potkala také mě. Když mi před čtyřmi roky přistál v ruce iPhone 6 Plus, přestal jsem mít zároveň potřebu vlastnit tablet, který záhy na to putoval do bazarové aukce.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Od té doby mi nedávalo smysl pořizovat nový iPad. Nejsem ten typ masochisty, co chce za každou cenu pracovat na tabletu, když mám MacBook s plnohodnotnými nástroji, které mě nikterak nelimitují. Na procházení článků a sledování videí v posteli mi stačí iPhone, jehož displej je dostatečně pohodlný na běžnou konzumaci obsahu. Apple mi jednoduše vzal potřebu vlastnit tablet – až do včerejšího dne.

Nepopírám, že modelová řada iPad Pro je úžasnou ukázkou inženýringu a technologických možností, ovšem jen pro hrstku zapálených nadšenců. Většina uživatelů používá tablety pro bohapustou konzumaci obsahu. Zaplatit proto 20 tisíc za zařízení, na němž si večer prohlédnu několik krátkých videí, přečtu pár stránek z e-booku a napíšu několik zpráv, je jednoduše příliš. Apple sice loni představil základní iPad za relativně slušné peníze, ale nenabízel podporu Apple Pencil, což jsem osobně považoval za zásadní nedostatek.

Představa, že si budu moci vyhrát s úpravou fotek či vybít svou kreativitu malováním po displeji mě jednoduše lákala, ale ne zas tolik, abych si pouze kvůli tomu pořídil iPad Pro. Kolem sebe jsem zaregistroval pár odvážlivců, co chtěli vyměnit MacBook za iPad Pro, ale při pohledu na jejich trápení a krkolomná workflow při běžných činnostech, jsem se pouze usmíval. Můžete být jiného názoru, ale na skutečnou práci tu jsou počítače, a upřímně neznám lepší stroj, než jakým je MacBook Pro. Představa, že stříhám video či upravuji větší množství fotografií na desetipalcovém displeji mě naprosto děsí; a všichni kdo tak činí, mají můj obdiv.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Po včerejší konferenci mě Apple v tomto přesvědčení pouze utvrdil. Už se nikde neobjevovaly fráze o tom, jak iPad dokáže plně nahradit počítač. Z každé vteřiny bylo naopak cítit, že role tabletů je docela někde jinde. Jde o poznámkový blok nového tisíciletí, který vám dokáže přehrát multimediální obsah, poslouží jako skvělý edukační nástroj a jako bonus vám dovolí vyjádřit svou kreativitu. Zásadní je ovšem cena, která z iPadu může vytvořit prodejní hit a opětovně nakopnout celý trh s tablety. Základní varianta s 32GB interním úložištěm startuje na devíti tisících, což je s ohledem na srovnatelnou konkurenci více než lákavá nabídka.

Za devět tisíc dostanete 9,7“ Retina displej (2048 x 1536 pixelů), čtyřjádrový čipset Apple A10 Fusion z iPhonu 7/Plus (recenze), 8Mpx fotoaparát, FaceTime kamerku, Touch ID a především nejlepší mobilní platformu se stovkami tisíc propracovaných aplikací. Třešničkou na dortu je podpora Apple Pencil, která dále rozšiřuje funkční rádius a obecné možnosti využití v praxi. Jestli vám to ještě nedošlo, tak tohle je dámy a pánové dokonalý recept na úspěch. Zda ani to nepomůže zvýšit prodeje iPadů, tak už nic.

 

Apple v posledních letech letech představil několik generací úžasně propracovaných tabletů, ale žádný z nich mě neoslovil tak, jako nový iPad. Letošní novinka přichází s chytře namíchaným poměrem ceny a výbavy, která z něj (alespoň v mých očích) dělá neodolatelný koktejl. Ačkoli to nemusí být v tuto chvíli patrné, Apple udělal naprosto geniální tah, z něhož musí jeho konkurenci tuhnout krev v žilách. Možná to bude znít přehnaně, ale výrobci androidích tabletů s včerejší konferencí dostali bolestivý direkt, z něhož se budou vzpamatovávat opravdu těžce.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Apple konečne pochopil, ze kdyz chce prodavat vic a vic, musi tomu prizpusobit i ceny. Za me je novy iPad vazne lakavy. souhlasim s tim, ze na obyc pouzivani, kdy tablet lezi vetsinu dne jen tak na gauci je iPad tak akorat. Uz prisel cas vymenit iPad mini 2 za novejsiho bratříčka 🙂

  2. Parádní článek! Mam 9,7” iPad Pro a pri pohledu na nový iPad si rikam, ze by mi na 90 % bohate stacil. Za ty penize jde o super kup a myslim, ze spousta lidi to bude videt stejne

  3. Jestli Apple neco vazne umi, je to recyklace starych dilu. Streva z iPhonu 7 a lonskyho iPadu vysperkovany podporou Apple Pencil. Na druhou stranu ho dava za super cenu, tudiz nikdo nemuze rict ani popel. U me teda dobry, ale iPadu Pro se kvuli tomu nezbavim 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button