Tipy a trikyZačínáme s Macem

Mac OS X – co je Dock

Po prvním spuštění vašeho nového Maca jste si jistě všimli pruhu ikon v dolní části obrazovky, který se nazývá Dock. Dock je klíčovým prvkem grafického uživatelského rozhraní Aqua, který umožňuje uživateli snadno spustit a spravovat nainstalované aplikace. Ovšem tím jeho rozsah schopností nekončí, můžete jeho prostřednictvím zobrazit složky, soubory či minimalizovaná okna.

Dock je linkovaným pruhem rozdělen na dvě rozdílné části. V levé naleznete ikony aplikací, v pravé ikonu koše, složek (standartně se zde nachází složka Dokumenty a Stahování) a náhledy minimalizovaných oken. Aplikace v Docku spustíte pouhým jedním kliknutím na ikonu. Spuštěnou aplikaci znázorňují modré oválky pod ikonou této aplikace.

Standardně je Dock umístěn v dolní části obrazovky, ovšem můžete jej v případě potřeby přesunout na levou nebo pravou stranu. Můžete jej též nastavit na automatické skrývání či měnit jeho velikost. Po prvním spuštění vašeho Maca naleznete v Docku ikony aplikací jakými jsou Finder, Launchpad, Mission Control, App Store, Mail, Safari, FaceTime, Adresář, iCal, iTunes, iPhoto a Předvolby systému. Tuto řadu můžete velmi jednoduše rozšířit přetažením ikony požadované aplikace (například z Finderu – Aplikace či z Launchpadu). Ikony odstraníte pouhým vytažením z Docku, zde je důlěžitá informace – tímto způsobem pouze odstraníte ikonu aplikace z Docku, neodstraňujete tak celou aplikaci z disku. Ikony v Docku jsou pouhými zástupci samotných aplikací.

V Docku se též zobrazují spuštěné aplikace, které nebyly prostřednictvím jeho aktivovány či se v něm nenachází. Po uzavření aplikace ikona z Docku zmizí, pokud ji zde chcete ponechat natrvalo, klikněte na ikonu pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte položku Volby – Ponechat v Docku.

Jak již víme, v pravé části Docku se nachází složky tzv. Sady, jejichž chování – zobrazení můžeme měnit dle následujících obrázků. Nastavení provedeme kliknutím pravého tlačítka na ikonu složky – Sady a zvolíme druh zobrazení.

Předvolby pro Dock spustíme kliknutím pravého tlačítka myši na dělící pruh v Docku či prostřednictvím aplikace Předvolby systému. Nastavení Docku nabízí široké možnosti a tak si jej snadno přizpůsobíte obrazu svému.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button