Tipy a triky

Sady v macOS Mojave aneb jak vyzrát nad vlastní plochou?

Známe to asi všichni. Jednou za čas si vyhradíme pár minut na úklid pracovní plochy abychom o několik dnů později, přesně v moment, kdy to nejvíce potřebujeme, hledali potřebný obrázek opět v hromadě dalších souborů. Zkrátka, ať se snažíme sebevíc, plocha je vždy po nějakém čase nejméně přehledné místo v našem počítači. A proto přišli inženýři z Cupertina v letošním roce s novou funkcí inteligentního třídění plochy.

Zachovat přehlednou plochu nemusí být vždy jednoduché

Sady: organizace plochy jednoduše a chytře

To v praxi znamená, že i když máte na ploše „nepořádek,“ po zapnutí funkce Sady se soubory samy srovnají. Kritéria seskupení si samozřejmě můžete zvolit sami. Na výběr je řazení podle druhu, data posledního otevření, data přidání, data změny, data vytvoření a značek. Všechny dosavadní i nové soubory, složky a obrázky se po zvolení jedné z položek začnou filtrovat podle vašeho nastavení a celá plocha dozná zpřehlednění. Pro výběr námi požadovaného souboru pak stačí kliknout na příslušného zástupce, pod kterým se skrývají všechny uložené soubory. Opětovným kliknutím na zástupce, kde se po rozbalení zobrazuje šipka dojde ke sbalení všech těchto souborů a plocha je tak opět přehledná.

macOS Mojave poskytuje celkem šest způsobu řazení jednotlivých souborů v sadách

Tip: Věděli jste, že mezi jednotlivými soubory a obrázky můžete procházet i bez rozbalení všech těchto souborů? Stačí umístit kurzor myši na určitou sadu a pomocí dvou prstů na touchpadu začít listovat.

Známe tedy, jak nová funkce funguje, jak ji ale vůbec aktivovat?

1. Klikneme pravým tlačítkem myši na plochu

2. Zvolíme Používat sady

Sady jsou efektivní způsob, jak zachovat plochu dlouhodobě přehlednou

A co vy? Používáte nové třídění souborů na ploše nebo dáváte přednost vlastnímu uspořádání, případně “řízenému” chaosu?

Tip: Jak nastavit tmavý vzhled v macOS Mojave?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

3 Komentáře

    1. Mě to naopak udělalo celkem radost. 🙂 Často pracuji s “dočasnými” soubory, které ukládám na plochu. S aktivními Stacks tak mám lepší přehled, respektive rychle dokážu najít konkrétní screenshot, dokument, fotku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button