Já a můj MacNovinkyVaše příběhy

Kterak jsem se rozčílil…..

Jsem v poslední době opravdu rozpolcen a neručím tedy za obsah následujícího článku, který sem patří a zároveň nepatří. Možná vás napadá myšlenka, zda se ten Marian nezbláznil. Nezbláznil, ale opravdu rozčílil! Co mě tak rozhodilo a donutilo podělit se o své myšlenky s vámi, našimi čtenáři, zjistíte během několika málo okamžiků. Zda článek projedete do konce budu jen rád, zda nikoliv a budete si ťukat na čelo, je to jen vaše věc. Konec konců každý máme právo na svůj vlastní názor a já si za tím svým pevně stojím.

A vůbec, rozhodl jsem se, že sem tento článek patří stůj co stůj, protože bude z velké části věnován našemu oblíbenému ovoci. Jablku. Jablku, které nepadá nikdy daleko od stromu, díky pane Newtone!

Třicítka se nezadržitelně blíží, nebojte nemám krizi středního věku, na to je ještě brzo. Jak z mého článku Já a můj Mac víte, Apple mne provází od mých devíti let, tedy dlouhých osmnáct let. Jako cokoliv jiného, tak i Apple se za tuto dobu vyvinul. Přiznejme si, že vývoj je nutný stejně jako přizpůsobení se aktuálním podmínkám trhu. Pak je tu ještě jedna možnost, vytvořit si na trhu podmínky své vlastní. Apple zcela jistě zvládl obojí.

Přeskočme nyní z devadesátých let do současnosti. Apple po dlouhé době vydal po boku MacPro další pracovní stroj, mobilní stroj – MacBook Pro s Retina displejem. Jsem on-line celé jedno desetiletí, jsem ve vodách internetu jako ryba ve vodě a sleduji vše co mě zajímá. Já vím, na tom není nic zvláštního. Zajímá mne vše, co se točí kolem jablečné společnosti, nutno dodat kolem společnosti, která je pro mne vzorem moderního byznysu. Jasně, mohl bych zde napsat business a dělat jaký jsem nadnárodní borec, ale jsme na Českém Macu, jehož stavebním pilířem jsou české lokalizace, a tak si nebudeme hrát na něco co nejsme. S představením nového MacBook Pro s Retina displejem se na internetu vyrojilo mnoho názorů spojených právě s tímto strojem.

Začnu s tím prvním. Největší český vyhledávací internetový portál (známe ho všichni) věnoval novému přenosnému jablku nejeden článek. Objektivní? Ne! Možná sem hlupák, ale nepochopil jsem přirovnání, že nový MacBook Pro vychází z Nového iPadu. Proboha proč? Co je to za nesmysl? Dobře, mají dvě věci společné: za prvé displej s vysokým rozlišením a možná za druhé systém uložení displeje v pouzdru. A to jsou objektivní důvody proč nový MacBook vychází z iPadu? Pisatel onoho článku dle mého názoru, který samozřejmě můžete pořádně zkritizovat v komentářích, vůbec nic neví o produktech s nakousnutým jablkem. Dokonce se autor vyjádřil ve smyslu, že nový MacBook Pro je tablet – iPad s klávesnicí. Všichni víme, že iPad je mezičlánek mezi Macem a iPhonem. Tablet je prostě tablet, Mac je Mac a iPhone je iPhone a každý z nich má svůj úkol. iPad plnohodnotně nenahradí Maca ani iPhone a tak je to vlastně s jakýmkoliv z nich. Takže přirovnání nového MacBooku k iPadu prostě nerozumím. Ale zpět k jádru věci.

V komentářích k těmto článkům a vlastně i k jiným, a dokonce i skutečně objektivním na jablečných blozích, se objevují komentáře. Komentáře z lidu. No zcela upřímně, prezentují tupost a demenci některých jednotlivců, kteří se rozplývají nad neskutečnou cenu MacBooku s Retinou. Oni by si přeci nic tak drahého nekoupili, nebudou přeci podporovat společnost vydělávající na své značce. Bože, jak jsou hloupí! Přátelé, pokud se i zde najde takový chytrolín a já jsem pevně přesvědčen, že nikoliv, tak vězte: MacBook Pro s Retinou je drahý, dokonce hodně drahý, ale položili jste si někdy otázku: Proč? Pokud jste tak dosud neuskutečnili, tak to koukejte honem rychle napravit!

MacBook Pro s Retinou (dále jen MBPsR – už mne nebaví stále psát jeho dlouhý název) je ryze, opakuji ryze, pracovní nástroj překypující moderní technologií, kterou v jiném notebooku ostatních výrobců nenajdete. MBPsR není na to, aby jste na něm doma hráli hry, surfovali po webu nebo čučeli na váš oblíbený youtube kanál. Je to stroj pro profesionály, stroj, díky kterému takový profesionál vydělává peníze, je to pracovní nástroj. Stejně jako profesionální fotograf nefotí na kapesní kompakt, ale na digitální zrcadlovku za sta tisíce, tak grafik nebude vytvářet svá díla v Malování na Windows, ale použije k tomu profesionální aplikaci od Adobe. A pro takové typy uživatelů je přesně určen MBPsR. Mnoho lidí nepochopilo proč byl nový MBPsR uveden na trh. Je určen těm, kteří jej skutečně potřebují a mohou si dovolit za něj utratit bratru přes padesát šedesát či sedmdesát tisíc. Není to počítač pro vás domu, ale pokud na něj máte a můžete si jej dovolit tak vám to zcela upřímně přeji. Získáte totiž technologický skvost, který vám nikdo jiný nemůže v současné době nabídnout. To Apple udává směr vývoje technologického průmyslu a ostatní jej následují a dokonce kopírují, ovšem nedostanou se nikdy na úroveň nastavenou v Cupertinské Nekonečné smyčce.

Tím se dostávám k dalšímu aspektu mého rozpoložení. Mnoho lidí má Apple za nenažranou společnost vydělávající na vlastní značce. Není tomu tak a je to jen důkaz toho, že tito lidé o Applu nic nevědí. Politika společnosti byla zpočátku během 80. let minulého století a od začátku 21. století zaměřena pouze na produkt. Jak tomu správně rozumět a proč v 90. letech nebyl Apple zaměřen na produkt? Vše souvisí s hlavním lídrem této myšlenky – se Stevem Jobsem. Jeho vizí nebylo vydělávat na prodeji čehosi, ale vývoj dokonalého produktu či služby, který změní počítačové odvětví a svět jako takový. Troufám si říci, že se to Jobsovi podařilo, jeho tým, špičkoví inženýři, designéři a já nevím kdo ještě se vždy pořádně zapotili, aby na svět přivedli produkty, které známe dnes. S odchodem Jobse z Applu odešlo zaměření na produkt. Najednou se vše točilo kolem zisku, což se nakonec Applu zle vymstilo. Společnost s hodnotou několika stovek milionů dolarů se koncem 20. století málem zhroutila a přestala existovat. V tu dobu chrlili několik desítek modelů ročně – byli zaměřeni na kvantitu. Tím ovšem nechci říci, že to byly špatné nekvalitní stroje. Naopak, byly na svou dobu nadčasové a špičkové, ale finanční politika společnosti vše málem zničila. Vysoké ceny jablečných produktů a služeb jsou ZPRAVIDLA opodstatněné. Každý produkt nesoucí vykousnuté jablko je jiný než ostatní na trhu. Desetiletý bratr mé manželky se mě jednou zeptal: “Víš, že Samsung vyrobil lepší telefon než je tvůj iPhone?” Odpověděl jsem: “Nevím!” Odpověděl jsem tak, protože Samsung nevyrobil lepší telefon než je můj iPhone. Samsung sice vyrobil v poslední době telefon, který je technicky výkonnější než můj iPhone, ale co je mu to platné, když využívá zoufalý operační systém Android. Ano, uživatelé Androidu ukamenujte mne! Android je nevyladěný systém, který spustíte snad i na lepší kalkulačce. Jeho Market, nebo jak se ta napodobenina App Store jmenuje, je tak zoufalým výkřikem do tmy, že to nemohu brát vážně. Nemohu brát vážně takový telefon s tak neprofesionálním operačním systémem, nemohu je využívat ke své práci. Nebojte, své zkušenosti s Androidem mám a tak vím o čem mluvím. Nikdy se mi jej nepodařilo pořádně sesynchronizovat se svým počítačem, nikdy nic pořádně nefungovalo. K čemu mi tedy bude nový super telefon od Samsungu s displejem blížícím se velikostí úhlopříčky k mé LCD televizi? K ničemu! Apple nenabízí jen samotný produkt, ale i velmi užitečné a hlavně funkční služby – Mac App Store, iTunes Store, iCloud a pod. O tomto se ostatním výrobcům může jen zdát, ti jen vyrobí kus hardwaru, opatří ho nějakým softwarem a šup s ním k uživateli.

To se nám to, ale pěkně rozjelo. Přes jedenáct set slov! Ale už se blížíme ke konci. Musel jsem se s vámi podělit o své rozčilení. Jsem rozčilen lidskou hloupostí a to nejen ve vztahu k Applu, ale celkově. Pracuji s lidmi od začátku své pracovní kariéry a tak vím o čem mluvím. Mnoho uživatelů stále na Apple nadává a já vám řeknu proč. Protože nikdy u Macintoshe neseděli, ale zakoupili si špičkovou herní sestavu z letáku za 20.000,-, která obsahuje špičkový VGA monitor, multifunkční nefunkční zařízení, náhlavní soupravu, webkameru a to hlavní – mega výkonný počítač, počítač s dvoujádrovým Celeronem, podtaktovanou operační pamětí a supr čupr užásnou grafickou kartou Nvidia 6150 s 1GB vlastní paměti. “Jejda, to je ale mašina a ještě jsem ušetřil.” A to stejné je u telefonu: “Přeci si raději pořídím Samsung nebo HTC za 5.000,- než iPhone za 15 táců” nebo u tabletu, ale nemá cenu to dál pitvat. Nemám nic proti takovým lidem, chraň Bůh! Každý máme své potřeby a možnosti. Ale nemohu vystát ty, kteří poté plivají na jablečné produkty. Nikdy je asi ani neviděli naživo, nikdy je nevyzkoušeli a tak nikdy nezjistí, že vlastně neušetří. A ono je to vlastně dobře, protože Macintosh a iOS je určen jen těm, kteří Myslí jinak!

Důkazem dobře odvedené práce a kvality jablečných produktů budiž čtyři roky starý černý plastový MacBook, který je v tak dokonalém stavu, že jsem si jej oblíbil více než svého stolního Maca miniho. Pravda, tato plastová řada trpěla mnohými neduhy právě s plastovým pouzdrem, které velmi často praskalo. Domnívám se však, že nezřídka kdy tomu bylo díky zacházení ze strany uživatele. MacBook jsem si původně zapůjčil od našeho partnerského eshopu Livemec.cz, abych krátil dlouhou chvíli na klinice, kde byla hospitalizovaná moje manželka po operaci. Jenže čtyřletý stařík mě tak překvapil svou svižností a odladěností, že si mě a následně manželku zcela získal. Podařilo se mi, opravdu neplánovaně, konvertovat k jablku manželku, která byla celé roky zarytým příznivcem “okenatého” systému a stolních PC. Najednou má k ruce opravdového binárního pomocníka, který ji už nejednou usnadnil práci. Schválně, z kterého čyři roky starého notebooku získáte pocit, že nemůže být starší než několik měsíců? A to nejen z vizuálního pohledu, ale pracovní nasazenosti a výkonnosti. Tento odstavec jsem zde nezmínil proto, aby jste všichni věděli, že máme další jablko v domácnosti, ale proto, že produkty Apple jsou výsledkem kvalitní práce a jsou kvalitní sami o sobě.

No a jsme asi opravdu na konci. Je toho ještě mnoho o čem bych se s vámi chtěl podělit, ale to necháme na jiný článek. Dokonce jsem zjistil, že již nejsem rozčilený, ulevilo se mi! Děkuji za pozornost.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

19 Komentáře

 1. Ámen. 7. odstavec 100% pravda. Mám ntb starý 8 let a stále výborná kondice. Používám jej a je tam jenom jeden problém, který jsem vyřešil už. Já jsem si koupil MB Aluminium ten první. Stál 40 000. Bylo mi 15 plus mínus. Nikdo nechápal, proč si kupuji tak drahý notebook ( na můj věk ). Absolutně nikdo, snad ani učitelé. Kamoši se mi smáli s těma svýma Asusama, Acera a Lenovama… Jenže, měl jsem ho rok, dva a oni už měnili ntb. Já mám pořád ten jeden za 40 a oni už mají 3. za celkovou částku kolem 60 tisíc. A o tom to je. Strýc má pořád svůj iBG4 a stále ho používá. Jedna pořádná investice a je na X let ( ne- li XX let ) vystaráno. Včera jsem nainstaloval 8GB ramky do MB, plánuji SSD a ten MB bude zase na několik let pořád ve vynikající kondici. Chovám se k němu jako k člověku. Bez obalu s ním nejdu ani přes ulici k přítelkyni. Není s ním nic ! K tomu Androidu. Mám BOHUŽEL Android. Musel jsem si jej koupit, tlačila mne situace. Neměl jsem žádné peníze a musel jsem si půjčit dokonce nějaké dva tisíce. Koupil jsem si Samsung. Chyba. Měl jsem radši makat s lopatou a sekerou a být raději 2 měsíce bez mobilu… Ale chybama se člověk učí. Android Market. Hrůza. GPS. Hrůza. Systém sám o sobě. Stupidní. Dále k části o redaktorech, kteří nevědí, o čem píší. Oni opravdu nevědí. I na živě.cz se najdou lidé, kteří o tom ví houby. V týdnu živě o tom chtěli mluvit a nevypadlo z nich jediné smysluplné slovo. Nevěděli jak se jmenuje systém. Hlavně že znají všechny verze Linuxu nebo jak je to Ubuntu, kubuntu a další sračk.. ale aby si nevzpomněli na krásnou bílou kočičku, to nee. Těším se na další články a souhlasím s tebou.

 2. S článkem souhlasím, ohledně toho Androidu ale ne.Ja používám Samsung Galaxy note. A měl jsem i iphone. Ale vyzaduji větší disp. a podporu flashe. Ale výše popisované problémy jsem neměl a nemám. A kvuli tomu preci neřeknu, že iOS je šunt a teprve JailBreak z nej dělá lepší systém, nez je v základu. Chce to trochu větší objektivity.

  1. Dobrý den Martine, v článku prezentuji svůj vlastní názor, jak ostatně popisuji v prvním odstavci. S Androidem jsem byl nespokojen a nevyhovoval mi a hotovo 🙂 ovšem mluvím sám za sebe. Nikoho se nesnažím přesvědčit, že iOS je lepší, i když to tak sám cítím. To co mi dal iOS mi Android ani nenabídl. Každý jsme jiný, každý máme jiné potřeby. Pokud Vám Android vyhovuje nemám nic proti, musíte být spokojen Vy a ne já. U mne zvítězil na plné čáře iOS, i ten má samozřejmě chyby, ovšem ty mě neomezují. Pro někoho je JailBreak nutností, pro mne naprostou zbytečností…co potřebuji mám a to je hlavní!

   A jak popisuje GOLINHO….sám jsem vystřídal několik notebooků od Aceru a Asusu a během roku z nich byl neohrabaný vrzající krám, což dokazuje i jejich cena, která je i se srovnatelnou konfigurací s produkty Apple vždy o něco nižší…u Apple platíte za kvalitu, nikoliv za značku jako takovou. Takový Acer je vyroben z plastu s povrchovou úpravou tvářící se jako například hliník, kdežto MacBook Pro je vyroben ze skutečného hliníku. U Apple si někdo dal práci s tím vyvinout nějaký produkt, kdežto několik ostatních výrobců pouze “převezme” určitou technologii a pod…mohl bych to tu rozebírat každý den v dlouhém článku. Mám své zkušenosti s mnoha platformami a produkty a Apple u mne zvítězil. Pokud se Vám nezdá, že nejsem objektivní, je to Váš pocit, já jsem přesvědčen, že jsem sám k sobě objektivní více než dost. Sám sobě jsem našel co jsem potřeboval, co mi vyhovuje a na co se mohu spolehnout.

   1. Děkuji Vám Mariane za odpověď. Co se týká notebooků tak o nich jsem se nezmiňoval. Macy vůbec, nejen jejch notebooky, jsou kvalitou zpracování míle před ostatními výrobci a za to jsem rád a nemám důvod říkat nic proti. Já jsem jen reagoval na část článku o Androidu nikoliv o Macu. Takže tvrzení o objektivitě směřovalo na Android.

    Nejsem nějaký skalní fanoušek Androidu nebo naopak skalní fanoušek iOS. Takže mi je vcelku jedno který mobilní systém je v čem lepší a v čem horší. Také vyžaduji funkčnost a zatím mě Android nezklamal vč. synchronizace, komunikací s Macem, navigací atd. Nicméně mne ani nezklamal iOS, je to báječný systém. Oba jsou dobří. Každý mobilní systém má své výhody a nevýhody, ale hanit pak ten druhý systém, že to je snad největší shit co kdo vyrobil to se mi osobně nezdá objektivní. (Pořád se bavím o softwaru nikoliv o HW zpracování). Ale je to můj názor.

    1. Martine odstavec mého komentáře o noteboocích směřoval ke komentáři uživatele GOLINHO nikoliv k Vám. Co se mého názoru na Android týče ten nezměním do té doby, dokud mne Android nepřesvědčí, což nebude nikdy. Nikomu netlačím že je Android shit, ale mně zklamal na plné čáře. Pouze jsem se podělil o svůj pocit a názor, stejně jako jste učinil Vy. Už v článku píši, že každý máme jiné potřeby a možnosti. Budu se opakovat, ale pokud používáte Android je to Vaše věc, pokud Vám vyhovuje a jste s ním spokojen…mne prostě nevyhovoval a basta! 🙂

   2. Dobrý den Mariane, s Vaším názorem na kurvoid (omlouvám se za spřisprostlé slovo, ale ta parodie na OS si lepší označení nezaslouží, tak prosím nemazat, děkuji) se plně ztotožňuji. Sajímají mne mobilní operační systémy, různé smartphony používám už více než 10 let a ještě nedávno jsem měl Windows Phone 7.5, předtím jsem se držel Windows Mobile od první verze, do toho jsem měl pár Symbianů a s kurvoidem jsem se poprvé setkal ve verzi 1.6. V šuplíku mi leží HTC Desire HD (vyhrál jsem ho, nikdy bych si takový zmetek nekoupil, i když většina mých smartphonů jinak byla právě od HTC). A vlastně teprve loni v létě jsem objevil Apple, díky tabletu. Rozhodl jsem se totiž loni na jaře, že chci tablet, že mě notebook se svou tragickou výdrží baterky nebaví. Vyzkoušel jsem více než desítku různých tabletů, s Windows 7, s kurvoidem a nakonec jsem se stavil v iWorldu a za dva dny jsem si přinesl iPad 2 3G 64 GB, krásný, bílý, funkční. A to byl konec. Teď mám i iPhone a Mac mini a už bych neměnil. Dá se říct, že jsem miloval Microsoft a Windows (k této lásce mne donutilo roční používání Linuxu jako jediného OS), ale zjistil jsem, že Apple je mnohem lepší, v čemkoliv. Když se objevil první iPhone, smál jsem se, jak to nic neumí a tenkrát to bylo opravdu silně omezené v porovnání s Windows Mobile. A dodnes iOS neumí tolik jako WM, ale nějak mi to nevadí, protože jednoduchost, spolehlivost a že nemusím nic ladit to plně vynahrazuje. Ano, vadí mi, že nemůžu nahrávat hovory, což na WM byla hračka, hovory se nahrávaly automaticky a nahrávky se ukládaly na SD kartu (a ano, hodilo by se to), ale je to jedna z mála věcí, které mi chybí, pozitiva jinak jednoznačně převažují. No a co se týče kurvoida, sleduji jeho vývoj a stále je to nevyvinutý ne moc dobře použitelný a nestabilní systém s tragickým obchodem. Je pěkné, že kurvoid má čtyřjádrové mega procesory, ale na čtyřjádru běží hůř než iOS 5 nebo WP7.5 na jednojádru. Kurvoid možná jednou bude dobrý, ale bude to trvat, ani aktuální verze 4 není dobrá, nechápu, proč je tato parodie na OS tak oblíbená.

 3. 🙂 tenhle článek jako by mi mluvil z duše.Nedávno jsem přesně takto reagoval v nějaké diskuzi a též se tam zmínil o článcích na seznamu apod. Opravdu to píší zcela nekvalifikovaní lidé, kteří apple výrobky ani neměli možnost vyzkoušet a vůbec nepochopili včem jsou nejenom hardware ale hlavně software a operační systémy jiné od konkurence a sami při práci dělají věci neefektivně, zastarale, složitě a vlastně ani nevědí co by mohli mít a jak by se jim život ulehčil.
  Komentáře pak pod těmito články to je kapitola sama o sobě 🙂 Tam drtivá většina těch chytrolínů ví pouze to, že má apple nakousnuté jablko ve znaku, míchají tam hrušky s jablky, mezi iOS a OSX nerozlišují, srovnávají nesmyslně hardwarové parametry a pak tam přiloží odkaz na notebook acer o 15 tisíc levnější než macbook a k tomu hrdě prohlásí – nejsem blbej abych si to koupil, tady mám nadupanějšího acera a ještě ušetřím 15 tisíc, tak já sem dobrej 🙂
  I mě to rozčilovalo, ale pak jsem si řekl.. Proč??? Přece takové lidi nechceme do apple komunity!
  Zmůžou se pouze na to aby nás nazývali ovečkami aniž by to zdůvodnili 🙂
  Sám jsem switcher (což je v čr drtivá většina to si přiznejme) a nesmírně šťastný.
  Po postupném vybavení domácnosti a vytvořeném ekosystému od applu vše funguje tak jak má a je radost pracovat a bavit se s produkty, které mi usnadňují život a zase je na světě o trochu líp 🙂

 4. Mariane, přiznám se, že jsem článek zatím jen rychle prolétl, protože jsem aktuálně poměrně zaneprázdněn. Nicméně i tak si myslím, že k tomuto tématu mám co říct. Vzhledem k tomu, že taky jezdím na motorce a dokonce mě to 7 let živilo, sleduji také debaty kolem nehod motorkářů a další věci. Komentáře na internetu ve většině případů nemá cenu číst. Český národ (a internetový zvlášť) neumí pochválit. To je jeden kritik vedle druhýho, všichni chytrý jak rádio… Lidé akorát ventilují svojí zášť vůči něčemu a to je vše. Z tohoto důvodu jsem přestal číst komentáře na neodborných serverech a na těch odborných (nebo řekněme úzce zaměřených) jsem si vyhranil pár serverů, kde si ten komentář případně přečtu.

  Ohledně boje Android vs. iOS… je mi to vcelku u pr…e do doby, než mě někdo začne nazývat ovcí proto, že mám iPhone. Ať si lidi kupují a používají co chtějí, ať sdílejí své pozitivní nebo negativní zkušenosti, ale ať kvůli tomu nekastují lidi.

  Toť můj názor.

  1. Na fóru m.cz se vždycky zasměju 😀 Onehdá tam bylo téma, dlouhé, které mělo cenu číst, fakt sranda. A k těm nehodám… Nehody jsou denně, jenom si každý myslí, že motorkáři jezdí jak hovada. Vždyť to má jen dvě kola, stačí písek a je to. Také jsem tak boural.

 5. Děkuji Vám všem za komentáře, rozpoutala se tu vcelku zajímavá debata, což je skvělé. Mám ještě hodně co chci sdělit, ale to si schovám do dalšího článku…

  1. Ahoj Martine. Pracuji v jedné z našich APR prodejen. S takovými lidmi se setkávám denně. Dříve mě to docela štvalo, ale dnes se jim snažím stůj co stůj ukázat ony benefity. A víš co se stane potom? Ti lidé otočí. Jen když jim předvedu a vyzkouší si gesta, kroutí nevěřícně hlavou. Je to přesně tak jak píšeš, hloupost pramení z nevědomosti.

   Ne jednou se stalo, že se někdo přišel jen podívat na ty “drahé počítače s jabkem z filmů” a za 30 minut odcházeli s novám macem, time capsule a dalším příslušenstvím.

  1. Živě.cz ( SK ) je právě plné rádoby expertů, kteří ani neví, jak se jmenuje operační systém. Potom poslouchejte takové lidi, jak se jim to nelíbí, když ani neví, co pomlouvají. Jinak zas tak špatný server to není. Pitvy jsou velice zajímavé a co jsem se díval na maturity, tak spousta z nich (pitev) vám pomůže při popisu např. harddisku apod.

 6. Ale teraz vazne. Mam cca. 3 mesiace novy mac mini a nikdy by som neveril ze pri rozbalovani tejto hlinikovej tehly budem slintat ako bernardin 🙂 Mesiac na to som kupil klavesnicu a teraz setrim na Magicmouse ( manzelka doteraz nevie pochopit naco mi je mys za cca. 70 eur ) dufam ze zmeni nazor ked ju vyskusa 🙂 Marian.. s vasim nazorom viacmenej suhlasim, len to nesmiete brat az tak vazne.. pozor na tu zavislost 🙂

  1. Souhlas, původně jsem ke svému Mac mini připojil výborný bezdrátový set od Microsoftu, ale nakonec mi to nedalo a koupil jsem drátovou hliníkovou klávesnici a Magic Mouse a peněz ani trochu nelituji, je to o několik tříd výše než onen (bez ironie) špičkový set od Microsoftu. Ve světě PC je tento set opravdu jeden z nejlepších, ale na Apple klávesnici a Magic Mouse nemá. Škoda jen, že musím mít drátovou klávesnici, rád bych bezdrátovou, ale potřebuji numerický blok a ten bohůmžel na bezdrátové není, škoda.

 7. Podle mě je každý Mac dobrým příkladem dobře odvedené práce.
  Začnu třeba u mého iBooku G3 Ice Dual USB – počítač vyrobený v roce 2001 a procesor vývojově z roku 1997. Můj má 500mhz a 384mb ram, jede na něm Mac OS 10.4.11, má novou baterii a dodnes ho plně používám, skoro každý den ho nosím do školy, na internet a poznámky krásně stačí a vykoná pro mě stejný účel jako nový Retina MBP. Nebo další příklad – PowerMac G4 MDD 1.25ghz Dual – můj má 2 gb ram, nějakou tu ATi a Mac OS 10.5.8 a je to počítač z roku 2003 – opět dnes je krásně svižný na internet, ba dokonce díky dvoum procesorům je to skvělý stroj na Photoshop ( CS3 ) či iMovie ( 6HD ). Sice v tom roce 2003 stál přes 80 000, ale vydržel dodnes a dá se stále dnes používat. Co by uděláte s 9 let starým PC?
  A k tomu Androidu, já smartphone nevyužiju, mám normální tlačítkový Sony Ericsson a bohatě mi stačí, takže si nedělám starosti s tím jestli iOS nebo Android.

 8. Zdar, předem upozorňuji, že nejsem fandou jedné značky.Základně dokáži administrovat jakýkoliv dnes dostupný OS, včetně iOS, do hloubky samozřejmě rozumím tomu, co je na světě nejrozšířenější mezi lidmi a to jsou operační systémy MS. Předem bych chtěl taky říct, že tvůj článek mě nenechal chladným.Ani né proto, že je psán v duchu “jedině Apple”, ale i proto že nezáměrně překrucuje fakta. Článek svým pojetím rošiřuje bludy, né nepodobné těm, které autora rozčílili.A i to je možná důvod, proč je komunita jablíčkářů vnímána negativně.Samozřejmě, že v hospodě u píva, kde sedí kdejaké BFU by měl svoje opodstatnění, ale na Český Mac mi to přijde jako silné kafe.
  V mnoha věcech s autorem nesouhlasím, ale to je dáno právě přístupem Mac komunity v ČR a averzí, která se ve mě léta k těmto lidem budovala. Ale k věci.
  Článek na novinkách (nebo jak se ten portál jmenuje) je to, v čem s autorem souhlasím.Nechápu,ale že se autor podivuje nad tupostí běžného lidu. Nejednou se mi při rozhovoru s amatérama objevuje pomyslná bejzbolka v ruce a já mám chuť mlátit. Ale proč tomu tak je? Je to právě pohodlnost uživatelů a jejich maloměšťácký přístup k jakémukoliv problému. Pokud na iOS něco nejde, nebo to tam prostě chybí (je potřeba to doinstalovat), pak to uživateli iOS v zásadě nechybí a “lze bez toho žít”. Pokud ovšem něco nefunguje u konkurence, pak je potřeba do dát patřičně najevo.Viz autorův postoj k Androidu (btw. Android je postaven na velmi podobném základu jako ostatní unixové systémy, třeba jako iOS).Autor nedokázal synchronizovat svoje zařízení (android) s počítačem (předpokládám, že to byl Apple).No a co se takhle někoho zeptat a přiznat že jsem nesežral moudrost celýho světa?Osobně používám androidí telefon za předraženou cenu 2300,-Kč a pohodlně synchronizuji firemní i soukromá data, připojuji se přes VPN do firemní sítě a využívám nemálo funkcí tak nemilovaného MS.Vzhledem k tomu, že telefon má plnohodnotnou klávesnici, využívám ho na služebních cestách, odpovídám na e-maily a poznámkuju dodaná data mých kolegů.Dokonce pracuju i v tabulkovém procesoru, který je stejný jako ten co mám v NTB i ostatních pracovních i domácích PC (malá odbočka. PC – personal computer/osobní počítač není to co vymyslel Apple jak jsem tu v nějakém článku z historie Applu dočetl. To IBM s tou myšlenkou přišla a dokonce ji i uvedla v život).
  Podobné je to i s přístupem k HW. Autor např. poukazuje na nevalnou kvalitu NTB Asusu a Aceru.A to přesně uhodil hřebíček na hlavičku, tito výrobci nikdy nevyráběli produkty s dobrým dílenským zpracováním.Ale proč, když si chce autor pořídit dvojkovou Oktávku, sáhnul po Felicii.A opět narážím na to, že je potřeba se zeptat.Zeptat se lidí, co věci rozumí a né nakupovat podle letáků.Nebudu ani rozpytvávat autorovu poznámku o nadupaném herním PC, které svým HW je velice podobné Macům z konce devadesátých let (dvojádrový intel, podtaktované paměť a vga výstup).O to víc mě uvádí v úžas jeho poznámka o telefonu Samsung ve spojení s retinou.Předpokládám že zmínka o vaší LCD TV byla jen nadsázkou, ale automaticky posílat korejce k šípku bez znalosti věci mi přijde jako kecání o politice v hospodě.Upřímě retina je něco, co je a bude ještě minimálně dva roky záležitostí, která dělá z Applu jedinečný, ale také předražený produkt.Ruku na srdce, koho trápí kostrbaté písmo na displejích s nízkým ppi a downgrade kvality videozáznamů na nízké rozlišení.Upřímě s výdrží baterií dnešních “mobilních” zařízení, stejně tak s dostupností kvalitního zdroje dat (fotky s vysokým rozlišením a kvalitním podáním,fHD videa atp.) si HD obsah pustím doma na normální TV, nebo na normálním displeji.Na cestách mi pro pobavení opravdu stačí videa s 800x600px i nižším.
  Ale to už se dostávam k tomu proč jsem vlastně tohle celé vyplodil.Velice by mě potěšilo, kdyby komunita jablíčkářů byla více odolná k flamům amatérských uživatelů, dokázala přiznat že né všechno so apple vydá stojí za to a aby byla více otevřená k lidem jiného IT vyznání.Protože jinak půjde celý svět IT do řiti. To co nás kdysi spojovalo nás teď rozděluje.Nehodnoťte lidi podle toho u jakého PC sedí, nebo jaký telefon mají v kapse.Ptejte se na věci, kterým na svých zařízeních nerozumíte, nebo vám jednoduše chybí.Je spousta lidí, kteří vám poradí ať jde o Macy, nebo o ostatní zařízení.A pokud budete nuceni pracovat s onkurenčními výrobky, snažte se naučit něco nového, třeba vám to v příštím zaměstnání bude k užitku.
  Peace

  1. Tak nerad vstupuji do diskuzí, ale Váš příspěvek mě do toho nějak donutil 🙁
   Pokud je komunita Apple vnímána negativně, je to jedině proto, že to jsou uživatelé MS, kteří se domnívají, že jedine MS je ta správná volba a vše okole je špatné. Dost dlouho se pohybuji v IT prostředí a přístup je v mém okolí jasný. Uživatelé a zejména admini MS uctívají MS a nic jiného. Linux? Nelíbí se jim, protože tam se nemůžou proklikat do bezvědomí. Apple To je ještě horší. Bohužel tito lidé žijí ve velikém omylu. A ty také. Příklad: předražený MacPro s retina? Podívej se na stránky DELL a nakonfiguruj si tam NTB od DELLu podobné konfigurace a pochopíš. A že ASUSy a zejména ACERy jsou levné šunky, je holý fakt. Autor původního článku velmidobře poznamenal, že uživatelé si koupí 2-3 levné NTB než 1 kvalitní. Apple je komplexní kvalita šasi+OS. Ostatní toto nenabízejí. Před cca 3mi lety jsem si koupil DELL latitude E s i5, 4GB paměti, 15″, atd. cena 45tis.Kč po slevě s WIN 7. Některý hardware jsem nebyl schopen rozchodit, jelikož nebyl pro něj SW pro WIN 7. Došlo to po půl roce tak daleko, že jsem NTB prodal a koupil předražený NTB Apple MacPRO s procesorem 2,4GHz, 13″, 4GB paměti atd. Jinými slovi to nebyl nejnabušenější model z hlediska HW a vyšel mě na 30tis.Kč. Tento předražený NTB se svým OS hravě strčí do kapsi NTB del s i5-kou a WIN7 jak rychlostí, tak výdrží, stabilitou, atd. A co se týká těch doinstalovaných aplikací, máte pravdu doinstaloval jsem celé 4 aplikace MACVIM, Openoffice, iPhoto a Python 🙂 Balast v podobě MS office, nepotřebuji a nepoužívám. Není důvod. To že jste naučen využívat tyto produkty a platit šílené častky za licenci office a OS WIN, považuji za hloupost plynoucí z neochoty přijmout jiný názor než je ten Váš, který dlouhá léta neměníte. Z mé zkušenosti komunita APPLE nechává druhé být, ale ti druzí jsou ti, kdo hledají možnosti, jak do této komunity vandrovat.
   Udělejte si srovnání sám kolik stojí MAC os vs. MS WIN, atd. A to, že Samsung i google se svým Androidem jsou kopírovači APPLE produktů, je nad Slunce jasné. Je mi jedno co a jak používáte, ale nepište blbosti. A prosím Vás o informaci, co jsou ty konkurenční výrobky abychom se na nich naučili něco nového? Myslíte tím třeba restarty PC, časté aktualizace operačního systému a antiviru, atd.? Děkuji nechci. A pokud přestanou lidé této republiky být stádo a začne přemýšlet, určitě bude méně těch co haní a nepoužívá APPLE nebo Linux 🙂 Hodně štěstí při používání Vámi oblíbených systémů a díky za názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button