Já a můj MacVaše příběhy

Kterak jsem se neuklidnil….

Včera jste si mohli přečíst jak jsem se rozčílil, dnes si přečtete jak jsem se neuklidnil. Původní článek rozpoutal zajímavou diskuzi, která mne přesvědčila, že nejsem rozčílen jen já sám, že nejsem sám v tomto pro většinu věřejnosti zvláštním světě. Dopsáním původního článku jsem se uklidnil, ovšem ne na dlouho. Vaše komentáře, za které děkuji, mne donutili opět zabřednout do staré problematiky.

V čem to sakra vězí? Kde je chyba? Proč? To jsou otázky, na které se pokusím nalézt odpověď a konečně se snad uklidnit. Ani nevíte jak moc v to doufám! Rozpitváme “to” pořádně do podrobna, shrneme a nakonec si odpovíme na položené otázky.

TENTO ČLÁNEK NENÍ ANI TAK URČEN VÁM, NAŠIM PRAVIDELNÝM ČTENÁŘŮM, ALE VŠEM TĚM, KTEŘÍ POCHYBUJÍ, NADÁVAJÍ, ZÁVIDÍ A TRPÍ ROZŠÍŘENOU NEVĚDOMOSTÍ!!!! JE JAKÝMSI MÝM OSOBNÍM VÝKŘIKEM NA ADRESU TĚCHTO JEDINCŮ….

ad Apple

Společnost Apple Inc., dříve Apple Computer Inc., je jiná než kterákoliv ostatní ve svém oboru, počítačovém průmyslu. Pojďme si přiblížit cílový trh během její celé historie – připomínám rubriku Okénko do minulosti, kde naleznete postupně všechny produkty nesoucí nakousnuté jablko. První model Apple I neměl jasné určení, počítačový trh prakticky neexistoval a vše se mělo teprve začít vyvíjet. Nástupce, model Apple II přetrval v mnoha modifikacích po dobu necelých dvaceti let a našel si své uživatele mezi školami, bankami, firmami a také domácnostmi. Z toho je patrné, že nebyl zaměřen na konkrétní cílovou skupinu uživatelů. Apple III byl stejně jako Lisa “propadákem”. Ovšem s prvním Macintoshem přišlo skutečné cílení na konktétní skupinu uživatelů. Na domácnosti a na jednotlivce. Dle mého to byl první jablečný model, který se nesl v duchu zaměření na produkt, na špičkový produkt. Za jeho vývojem stál Steve Jobs se svým “pirátským” týmem a v našem článku jste se mohli přesvědčit o tom jak detailní takový vývoj byl. Vše bylo zaměřeno na počítač, na jeho design, na pocit zákazníka při rozbalování, užívání. Bylo to první skutečně počítačové umělecké dílo. Tehdy ostatní počítače a nejen ty jablečné byly povětšinu stejné, neosobní, bez duše…první Macintosh byl jiný a jistě položil základy novodobých Macintoshů z konce dvacátého a začátku jednadvacátého století. Macintoshů, které musí být a jsou odlišné od ostatních počítačů na trhu. Ale nepřeskakujme. S Jobsovým odchodem z Applu se vytratilo ono zaměření na produkt, Apple sice vyráběl špičkové stroje, ale cosi jim chybělo. Během konce osmdesátých a v průběhu devadesátých let se objevilo několik rodin z rodu Macintoshe, které byly přesně cíleny na konkrétního zákazníka.

Rodina Quadra – profesionální nástroj pro DTP, cílen na firmy, grafická studia, reklamní agentury a já nevím na koho ještě. Rodina Performa – všestraný počítač cílený do domácností a školství. Novodobé Macintoshe počínaje modelem iMac jsou cíleny na dvě skupiny uživatelů – domácnosti a jednotlivce. Ovšem i mezi nimi se najdou modely jakými byly a jsou G3 – 5, MacPro, serverové modely (o těch většina jablečných fanoušků nemá ponětí a seznámíme se s nimi v Okénku do minulosti až na ně přijde řada) a konečně MacBook Pro s Retinou. Jsou to modely, které nebyly vyvinuty na váš domácí stůl, ale jako skutečný pracovní nástroj pro potřebné. Kdo je skutečně využije jsme si již řekli včera a dokonce i dnes – viz. výše.

Proč všechno to plácání? Protože je nutné uvědomit si co k čemu slouží a k čemu je primárně určené. Proto nemá smysl hulákat cosi o nehorázných cenách a okrádání ubohých uživatelů. Vězte, že pro vás takový počítač není. Pro vás je určen Mac mini popřípadě iMac či MacBook Air, Pro. Myslíte si, že nás všechny převezete, když si koupíte levnější sestavu nebo notebook s Windows nebo Linuxem? Jestli ano, kupte si ho, zapomeňte na to, že nějaké jablko existuje a kousněte si do nahořklé hrušky.

ad uživatelé (nevědoucí)

To, že je u nás Apple vnímám širokou veřejností zpravidla negativně je způsobeno několika faktory. Tím prvním je, že Apple nemá u nás dlouhou tradici. Během devadesátých let málokdo věděl o tom, že nějaký Macintosh vlastně existuje. Bavíme se o laické, tedy široké veřejnosti, profesionální uživatelé Macy znají velmi dobře přes celá dvě desetiletí. Ve státech byla platforma rozšířena do všech možných odvětví – školství, firmy, banky, zdravotnictví, výzkum a já nevím kam ještě. U nás? Nic! Dokonce tak velké nic, že i v současné době školský systém, který by měl dle mého jít příkladem, vyučuje zpravidla na operačním systému XP. Bože, to je krok deset let zpět!! A argumenty typu, že na to nejsou prachy neberu. Jsou, ovšem mizí v krabicích od vína a podobně. Pokud se nebude investovat do vzdělávání či školství a budou se používat několik desítek let staré osnovy budeme na tom velmi špatně. Školství je prostě průšvih, ovšem pozor mluvím o základním stupni! O stupni, kde se malé ratolesti vyvíjí a kde by se mělo začít přistupovat jinak, velmi jinak. Na toto téma se velmi dobře rozpovídali Tomáš Hajzler a Petr Mára v jejich prvním díle videocastu Snídaně s … Rozhodně doporučuji shlédnout. Jen tak naťuknu. Jsme v jednadvacátém století, století moderních technologií, které jsou všude kolem nás a naše školství? Roztrhané učebnice, smradlavá houba na zelenou tabuli, zastaralé osnovy a pod.

Proč tomu tak je mohu jen odtušit. Mnoho zodpovědných lidí nemá o případných technologií ani potuchy a pokud ano zřejmě ji neumí využít. Za tím vším je neinformovanost a obavy z neznámého. A to je přesně ten problém provázející produkty nakousnutého jablka. Neinformovanost, nevědomost… Lidé ani netuší co jim takový produkt může přinést. V poslední době mne velmi pobavila jedna diskuze v komentářích na eshopu nabízející MacBook Pro. Potencionální kupec se dotazoval zda si na takovém “notebooku” zahraje své oblíbené PC hry. Kdosi mu odpověděl, že jen ty pro Maca přímo určené, načež dotazující zanechal vzkaz, že se na takový počítač může vys..t. Jsem rád, že si takový člověk Maca nekoupí, protože by s ním nebyl spokojen a všem ve svém okolí by hlásal jak je ten americkej šunt na h…o.

Dalším a pro tento článek posledním aspektem současné situace je lidská závist. Závist je nejrozšířenější česká lidská vlastnost. A na toto téma se nebudu více rozepisovat, protože bych se opravdu rozčílil a za to mi ti závistivci nestojí.

Zda se mi podařilo nalézt odpovědi na otázky položené v úvodu článku posuďte sami. Já v tom mám však jasno. Pokud s tím někdo nic kloudného neudělá čekají nás asi zlé časy. Neustálé stežování nic nevyřeší a je tedy na místě nalézt jen tu správnou cestu a vydat se po ní…

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

12 Komentáře

 1. Článek se mi líbí. A souhlasím s ním. Mac je určen především pro Vážnou práci a profesionálům. Tento punc by si měl i udržet. Denně dělám s grafikou a videem a když si vzpomenu na práci ve Windows tak mě jimají mdloby.Svuj Mac Pro bych neměnil. Naopak Mac mini by měl jít s cenou dolů tak cca do 10 tis. i s DPH aby si ho mohlo pořídit co nejvíce domácnosti. Ono dát 10 nebo 14 je také rozdíl při dnešních napjatých domácích rozpočtech.

 2. S tím školstvím. Studuji průmyslovou školu, obor počítačové systémy. O Mac jsem se ani nedoslechl, že by existoval. Pouze jak zemřel Steve Jobs, tak učitel zadal referát o firmě Apple. Tím to haslo. Učíme se na starých XP ( ani jedna Vista-díky bohu, ani jedna sedmička ), které mají už své za sebou. Hrůza. Aspoň že mi učitelé navrhli zpracovat maturitní projekt na téma Mac Os X.
  Upřímně, mě jsou ostatní uživatelé jsou celkem u prd..e. Ať si žijí v tom svém, ať si kupují každý rok či dva nové ntb za deset, dvacet tisíc, je to jejich problém. Já si radši vezmu lopatu a pudu vydělat na pořádnný stroj.

 3. ani nemluvte, sem se zas onehda tak rozcilil v diskuzi na cdrku 🙁 ti lidi fakt absolutne nevi a jen papouskuji a nekdy ani to ne a vymysli si lzi… ach jo :-/

 4. Já mám za sebou střední výpočetku, brali jsme všechno možný, ale o Apple ani Ň. A proč? No asi proto, že vybavit výpočetku kompama stojí pořádnej ranec a někdo to musí zasponzorvat. A pokud zrovna sponzoruje Microsoft, je jasné, že o Apple všichni mlčí…

  1. Tak jako stojí to nějaké peníze, jako všechno, ale vše musí projít modernizací. Je spousta škol, které vyučují na Mac a nebo mají ho na škole. Když by se chtělo, nebyl by to problém. By stačily i nejlevnější Mac Mini plus teď jsou různé slevy pro školy.

 5. Souhlas s článkem, podle mě i kdyby v tom školství Macy byly tak dost učitelů by to učit nechtělo nebo by to vůbec nechápalo. Já se na základce učil M602, T602, příkazy pro MS-DOS a Windows 95 v době kdy už byla na světě Win 2000 učitelé o značce Apple ani neměli ponětí, na střední škole kdy už byly přes 3 roky uvedeny XP měli Win 2000 a o Apple věděli jen to: “Že je ten průhlednej monitor a v něm je vevnitř počítač a nic co se dá udělat na Windows na tom nejde!” Ohledně Apple jsem považován za exota mezi kamarády, rodinou i v práci, snažím se to radši nekomentovat a nerozčilovat se. Stačilo mi když kolega v práci machroval se svým Acerem kterej stál 10tisíc že umí multitouch když jsem zkoušel 2mi prsty srolovat stránku tak se mi to podařilo tak na 10. pokus a ty jeho řeči že “za ten Apple by přeci musel dát aspoň 50tisíc aby měl 15″ a tady to má za 10″ a že má telefon od LG za 700,- a vydrží mu nabitej 14dnů tak to je ten můj ajfoun na ho… když nevydrží ani týden.” “Cože ty na tom telefonu máš GPS – nejhorší řidiči jsou ti co jezdí podle GPS…..” od té doby prostě dělám že ty jeho křápy nevidím a když brblá že mu tam něco nejde tak mám alespoň lepší náladu protože nic nepotěší víc než když “ANTIAPPLISTŮM” něco nejde.

  1. Taky jsem takového kolegu měl a největší porno bylo, když něco potřeboval vyfotit… Tak jsem to iPadem vyfotil a fotku jsem vytáhl z MACa 🙂

 6. Pratele kamaradi jablecnych produktu, nerozciluj me se na stalou kritikou a nepochopenim smyslu jablecnych produktu a nechme ty “znalce” at remcaji je to preci krasne poslouchat kritiku od tech co nepochopily problematiku. Ja jen jeden priklad za vsechny, mam IT firmu a v mem okoli se zacali mnozit dotazy na Apple ja jako neznalec jsem zacal patrat, co a jak, cist apod. najednou jsem zacal zjistovat jaky to ma smysl. No a nakonec jsem si rekl koupim si nejaky produkt at mam osobni zkusenost. A ejhle dneska mam produktu plnou domacnost a kdyz si vzpomenu na totalni markyrium SonyEricsson a synchronizace s PC, fuj to mam husinu. Proste business jsem prenechal odbornikum z Applu a od te doby jsem nejstastnesi a nejklidnejsi. Nyni resim servis PC s nadhledem a po tezkem dni si sednu k Macu a s usmevem se pustim do zabavy (rozumejte prace). A komunita Applistu diky za ty premyslive a rozvazne lidi, ano produkty jsou drahe, cena je prirozena selekce, sice podnikam v IT ale penezmi nehyrim, proste jsem si vzdy na Appla musel nasetrit a to je to co me osobne k produktum pritahuje. Tolerujme netolertni a pouzivejme produkty Apple s radosti a s usmevem. 😉

 7. ahoj všichni,
  jsem velice rád za tento a předchozí článek a to především proto že sdílim uplně stejný názor.
  Stal jsem se “Applistou” sice teprve nedávno, ale už si mě tato jablečná značka zcela získala (- vlastním stroje jak s OS X tak i IOS). Přejít zpět na Microsoft nebo Androit by pro mě znamenalo obrovský technologický pokles, přesto lidé kolem mě jen krtizují a nebraní jim v tom ani skutečnost, že v životě neviděli jakýkoli Mac či macbook (atd…)Stačí jim, že vědí kolik stojí a že jeho vlastnící se nebojí být ,,jiní”než stádo ostatních.
  Zcela se ztotožňuji z předposledním odstavci, kde je zmíněn pojem ,,závist”, neříkám že je to tak pokaždé, ale né na darmo jen malé procento lidí, kteří zkusili používat jeden z kouzelných Apple přístrojů se vrátilo zpět na obyčejný microsoft ( bavíme-li se o počítačích), nebo (bavíme-li se o telefonech) Androit.Zatímco od Microsoftu lidé odchází vcelku dost.

 8. Ja osobne jsem nadsenec apple hlavne protoze proste delaji kvalitni zarizeni. Rok me kamarad presvedcoval se svym 3g z vse co si myslim ze nejde tak jde. Dva roky uzivam iphone 4 a nikdy jsem nebyl spoojenejsi. Spolecnost Apple ze me proste nedela blbce. Stoji mozna trosku vic ale ze to je predrazena sr..ka si dovolim nesouhlasit!!! To ze je ceska ekonomika postavena na zlodejine , nema nic spolecneho s Apple. Skoro rok ziji v cizine, kde minimalni plat je pres 1200€ takze pokud vazne chcete, mate maca za dva mesice setreni. To ze v CR s platama nenasetris na macbook ani za rok neni problem Apple ale nasi ekonomiky. A tvrzenim ze jsem ovce se zhluboka smeju, protoze vetsi ovce jsou windowsaci kterych je kolem vic nez uzivatelu apple:) Nejsem bohaty ani jsem nikdy nebyl, ale rad podporim firmu ktera mi da za penize uzivatelskou podporu, funkci produkty a garanci kvality. Ten kdo rika ze ne, tak nezna a nevi. Stejne tak jako spousty mych kamaradu ktery nadavaj na iphona a pak si ho cely vecer pujcuji v hospe a predhanej kdo si s nim bude hrat driv:)) Jako dj vim moc dobre ze vetsina producentu a dju a hudebniku z celeho sveta pouziva Apple, a proc?? Proc asi..prece ze jim sviti jablicko:))))) hehehehe stupidnejsi nazor sem neslysel, je samozrejme jasne ze pro kvalitu. Kazdy kdo rikal asus, samsung atd staci driv nebo pozdeji zjisti ze nestaci, ze se proste seka atd…a neni to jen o hardware. Momentalne se rozkoukavam na 1,5 roku starem white s 2 gb ( ano zadna masina to neni ) ale s tak provetivim rozhranim systemu a plynulosti , jsem se dlouho nesetkal….takze 100% nadsen!!!!! nemluve o tom ze vypada stale jak novy…no neni to pekne.??? samozrejme kazdy ma svuj nazor, na hry jsou jine zarizeni, windowsum preji jen to nejlepsi ale nadchlo me neco jineho…..a ten kdo zna, ten mi da zapravdu:)) spokojeny uzivatel iphone 4, ipad 3 a macbook white:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button