Já a můj MacNovinkyVaše příběhy

Já a můj Mac – Marian

Profil
Jméno: Marian
Zaměstnání: administrativní pracovník, cukrářský specialista 🙂
Jak dlouho používám Mac: několik měsíců
Oblíbený hardware: Mac mini Mid 2011, iPhone 4
Oblíbený software: iTunes, iPhoto, Safari, Boxer, Trine, Adobe Photoshop a Illustrator CS5, Pages, iTunes
Mac používám na: Převážně na psaní, když je čas, tak na tvorbu vektorových ilustrací, úpravu fotografií, přehrávání multimedií a prohlížení webu.

Slovní spojení Já a můj Mac má pro mne hned tři významné roviny, se kterými Vás postupně seznámím v průběhu tohoto článku. Bylo by ostuda, kdybych ani já nepřispěl se svou troškou do mlýna a tak tedy vzhůru do práce.

Rovina první

Můj první Mac nebyl vlastně můj, ale mého bratrance Pavla, který si jej pořídil v roce 1994. Jednalo se o model Macintosh LCII s jablečným monitorem a tiskárnou StyleWriter II. Já, tehdy jako devítiletý klučina, který poprvé viděl na vlastní oči počítač, jsem byl u vytržení. Do té doby jsem se setkal jen s kalkulačkou a digitálními hodinkami, ale Mac byl jako z jiného světa. Nevím jestli to byla náhoda nebo vůle toho zhora, ale ten jablečný zázrak mi naprosto zásadně zasáhl do života. Pavel Maca používal k DTP a to bylo to, co jsem opravdu obdivoval. Uviděl jsem potenciál počítačů jinak než většina mých vrstevníků, kteří na 386 a 486-kách neznali nic jiného než dosové mlátičky. Díky své lásce k nakousnutému jablku jsem se stal třídním bláznem, vždyť přeci neexistovalo nic lepšího než zmíněné osmšest systémy s wokny 3.11 či “zázračnými” 95. Na Macovi jsem tehdy zbožňoval jednoduchý a uživatelsky přívětivý Mac OS 7.1. Zamiloval jsem se do ikonky Finderu, která na mě působila jako nejlepší kamarád z binárního světa. Zprvu jsem netušil proč má Mac pouze jednotlačítkovou myšku, ale brzy jsem pochopil, že další není opravdu třeba. Už ve svých devíti letech jsem vědel, že je jablečný systém výjimečný. Dodnes si vybavuji bílé matné plasty skříně, monitoru, myšky a klávesnice, díky kterým Mac vypadal, oproti ostatním, zašedlým, nevzhledným PC skříním, jako umělecké dílo. Maca jsem chtěl mít doma za každou cenu, ale otec se málem zhroutil poté, co jsem mu sdělil, že chci počítač za cca 50.000,-. V tomto bodě začala má pomyslná cesta k vlastnímu Macu, kdybych jen tehdy tušil, jak bude dlouhá a obtížná… Maca LCII jsem ješte vídal po dobu dalších několika let. Jak, ale roky plynuly, přestal jsem se s Pavlem a zárověň i s Macem vídat. Začalo to nejdelší a nejhorší období…..období školských Windows…..období temna!!!

 

Rovina druhá

Jak jsem zmínil, z Maca jsem postupně vlivem školského systému přesedlal na Windows 3.11, 95, 98 a XP. Stal jsem se oknařem a má jablečná vášeň začala pohasínat. Veděl jsem, že Windows ani zdaleka nesaháji Macovi po paty, ale neměl jsem jiné východisko. Mým, skutečně prvním počítačem byla sestava, kterou jsem dostal od rodičů k 18. narozeninám. A zase ty Windows XP. Doba temna však skončila rozšířením internetu, alespoň tam jsem hltal Apple plnými doušky. Dokonce jsem měl nějaký čas Apple.com nastav jako domovskou stránku. Znal jsem o jablečných počítačích vše možné….stal se ze mne Apple teoretik.

Rovina třetí

Vše se změnilo v roce 2007 shlédnutím tohoto videa:

[youtube ftf4riVJyqw]

Představení iPhone ve mně probudilo vyhaslou sopku. Musel jsem ho mít a taky měl. Bylo to jako bych znovu poprvé usedal k LCII a brouzdal jednoduchým Mac OS. Ta jednoduchost, přívětivost, funkčnost a originalita. Měl jsem znovu jasno a uvědomil jsem si, že je na čase splnit si konečně svůj sen…..pořídit svého vlastního Maca. Ovšem zase tak jednoduché to nebylo. Nutno přiznat, že největší překážkou byly finanční prostředky, a tak se dosnění snu posunulo na dobu neurčitou. Své zklamání jsem vyspravil záplatami v podobě iPhone 1. generace a následně iPhone 3G, které bohužel po nějakém čase oba odešly do mobilního nebe, na jejich místo se po několika Androidích mobilech usadil iPhone 4, který si hýčkám dodnes.

Před půl rokem jsem se konečně rozhoupal a rozhodl se, že není, na co dále čekat. Manželka, která věděla jak po jablku nezdravě toužím, svolila k nákupu. Byl jsem blíž než kdykoli před tím………ovšem objevil se nový problém – jaký  model. iMac, MacBook Air, Macbook Pro, Mac mini, použitý Macbook White či iMac, iMac, MacBook Air, Macbook Pro, Mac mini, použitý Macbook White či iMac, iMac, MacBook Air, Macbook Pro, Mac mini, použitý Macbook White či iMac a tak pořád dokola. Volba padla na použitý iMac z roku 2008, který jsem nalezl na inzertním serveru. Vše bylo domluvené, ale nakonec jsem chtěl pro splnění svého snu něco více. Něco, co si opravdu zaslouží to dlouhé čekání.

Vytoužený nový Mac mini Mid 2011, po čase doplněný o Apple Wireless Keyboard a Magic Mouse, se na mém stole zabydlel před několika měsíci. Splnil jsem si svůj dlouhý sen, sen, který jsem snil od svých devíti let. Od té doby nedám na Maca a OS X dopustit. Jsem zpět, jsem v roce 1994 a užívám si jedinečné zařízení od špičkového výrobce, který nemá v počítačovém průmyslu konkurenci. Vše jde tak lehce, jednoduše….připadám si, jako bych se při své práci vznášel nad operačním systémem. Ale, abych nehanil léta strávená pod windows, musím přiznat, že to byla léta krásná a to  dlouhé čekání bylo příjemně vyplněno. Ovšem neměnil bych…..

 

 

 

Nevím, zda to byla náhoda či osud kdo mě přivedl k projektu Český Mac, ale jsem zde. Díky spojení Já – Český Mac jsem poznal nové lidi, kteří stejně jako já MYSLÍ JINAK a zbožňují nakousnutá jablka celou svou duší. Konečně v tom podivném světě nejsem sám……

Tento článek považuji za svou niterní zpověď a rád bych jej věnoval několika důležitým osobám, které v mém nakousnutém světě hráli a hrají významnou roli.

Tím prvním je Pavel, muj bratranec a člověk, díky, kterému jsem potkal Maca a jablečný svět. Domnívám se, že Pavel nemá ani tušení jak moc se na tom všem podílel.

Rodičům, kteří mne naučili hodnotám a tomu, že ne každý sen je možné splnit hned. Takový sen pak zraje jako víno.

Manželce, která mi vždy stála po boku a tiše tolerovala mé jablečné záchvaty. Velke díky jí patří za uvolnění finančních prostředků na splnění mého snu. Bez ní by tento článek nikdy nevznikl.

Posledním a hlavním člověkem, kterému bych chtěl poděkovat je Filip. Administrátor a skvělý šéf tohoto projektu, díky kterému jsem pochopil, že má cesta k Macu není u konce, ale naopak, že stojím na prahu cesty nové, vedoucí k projektům a cílům, kterých bych sám stěží dosáhl. Ačkoliv jsem tohoto člověka nikdy osobně nestřetl považuji jej za dobrého přítele, ktery mi ukázal, že pořízením Maca můj sen nekončí, ale teprve začíná….

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

9 Komentáře

  1. Sice jsem ještě v práci a ještě nějakoku dobu tu bohužel budu sedět, ale chvilku na přelouskání jsem si našel. Tohleto, to je taky příběh jak víno. Palec nahoru. Nakonec vidíš, že se to čekání vyplatilo 🙂

  2. Starý Macintosh LC II se mi stále ještě válí doma, práší se na něj na chudáka 😀 stejně jako na monitor a klávesnici z prvního obrázku 😀

  3. Měl jsem to podobné. 🙂 I když už jsem s Windows smířenej (používám v zaměstnání celou šichtu). Jenom mi vadí Ti Mac uživatelé, co se vyjadřují ve stylu “Používám Mac – kdo je víc?”
    Jinak super příběh. Díky. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button