Konec hrátkám se změnou názvů, Apple Watch Series 9 konečně dostanou nový procesor. Co od něj můžeme čekat?
-
Apple Watch Series 9 dostanou zbrusu nový procesor
-
Chystaný čipset Apple S9 má být založený na A15 Bionic z iPhone 13
-
Hodinky díky tomu nabídnou vyšší výkon, delší výdrž a podporu strojového učení
Apple při uvedení nových generací Apple Watch vždy uvádí, že je pohání nový procesor, respektive zmiňuje jinak značený čipset. Běžný uživatel tak může nabýt dojmu, že uvnitř tepe nejnovější verze hardwaru, což ale v posledních letech tak úplně neplatilo. Nejnovější Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra (recenze) disponují čipem S8, na němž je v tomto směru zajímavé, že jde prakticky o ten samý kus křemíku jako v případě čipu S6, který se poprvé objevil u Apple Watch Series 6 před třemi roky. Hrátkám s rafinovaným přejmenováváním stejného hardwaru hodlá Apple v letošním roce skoncovat.
Podle dosavadních úniků to vypadá, že Apple implementuje do Apple Watch Series 9 zbrusu nový čipset. Údajně má jít o čip založený na procesoru A15 Bionic z iPhonu 13. Nový čipset (SoC) má přinést zejména výrazné navýšení výpočetního výkonu. To bude v praxi představovat mnohem svižnější načítání aplikací a rychlejší reakce napříč celým systémem watchOS 10.
V zákulisí se dále hovoří o tom, že čip S9 by mohl stavět na 3nm výrobním procesu. Na toto konto je důležité dodat, že pokročilejší způsob výroby je pro drobnou elektroniku, jako jsou chytré hodinky, extrémně důležitý. Kromě toho, že na menší prostor se vejde více tranzistorů, dochází také ke snížení energetických nároků na napájení celého čipsetu. Jednoduše řečeno, čím menší SoC v zařízení máte, tím méně spotřebovává drahocenné energie z akumulátoru.
Apple Watch Series 9 budou vyšší výkon potřebovat
Chystaná aktualizace watchOS 10 má mimo jiné přinést citelné změny v uživatelském rozhraní. Pokud se tedy vývojáři rozhodnou pro náročnější grafiku a efekty, logicky k tomu bude potřeba implementovat také adekvátně výkonný procesor. Když k tomu připočteme rozšíření funkční výbavy, s níž můžeme rozhodně počítat, tak se bez výkonnějšího čipsetu zkrátka neobejdeme.
Pro doplnění kontextu je vhodné dodat, že aktuální verze čipu S8 využívá 7nm technologii N7P od společnosti TSMC. Na čipsetu tepe dvoujádrový procesor s taktem 1,8GHz, který doplňuje 1 GB operační paměti a 32GB interní úložiště. Pokud bude mít čip S9 základy v A15 Bionic, mohli bychom se dočkat šestijádrového procesoru s taktem 2,65 GHz, větší porcí RAM i paměti. Chybět nebude ani akcelerátor strojového učení, což může nakonec hrát nejdůležitější roli.
Jak celá věc bude vypadat v praxi se nejspíše dozvíme již za měsíc na vývojářské konferenci WWDC 2023, kde Apple uvede krom jiného i watchOS 10. Na Apple Watch Series 9 si budeme muset počkat do září.
“konec hrátkám se změnou názvů”, tak tohle bych zrovna netvrdil, předpokládám, že další řada S10,S11 a S12 bude jen opět přejmenovaný S9 😉