Novinky

Komentář: MacBook Air je mrtvý, na jeho nástupce už nečekejte

V posledních měsících se vyrojila spousta spekulací, podle nichž Apple v letošním roce představí nástupce modelu MacBook Air. Podle všeho má jít o stroj s cenovkou v rozsahu od 999 do 1199 dolarů. Jasně, české ceny Apple produktů jsou tradičně vyšší než ty americké, ale to teď nechme stranou. V dnešním článku se chci totiž zaměřit na to, proč mi přijde myšlenka na nástupce MacBooku Air zcela irelevantní.

Pokud se podíváme na současnou nabídku přenosných počítačů s logem Applu, MacBook Air v ní působí jako kůl v plotě. V první řadě je dobré si uvědomit, že jeho koncepce vychází z roku 2008. Na tom by nebylo nic až tak špatného. Naopak! Jde o krásnou ukázku toho, jak Apple dokáže predikovat vývoj trhu či ještě lépe zakládat nové produktové větve. Zatímco v roce 2008 MacBook Air působil jako naprostá senzace, dnes je situace naprosto odlišná. Po designové stránce je stále sexy a proporčně také neurazí. Navíc jeho revize z posledních let stále patří mezi velmi dobře použitelné stroje.

MacBook Air je mrtev, ať žije MacBook

Když se ovšem podíváte na stránky Applu a MacBook Air srovnáte s jeho mladšími sourozenci, okamžitě zjistíte, že už nezapadá do firemní filozofie. Mizerné rozlišení, odlišný typ klávesnice a konektorová nabídka dávají jasně najevo, že jde o stroj z minulého desetiletí. Naproti tomu MacBook a MacBook Pro jsou ukázkou toho, jak si kalifornský výrobce představuje laptop nové generace.

Recenze Retina MacBook: Dotek budoucnosti

Nabízí se tedy otázka, zda má nástupce MacBooku Air vůbec smysl. MacBook je často pozicován do role nevýkonného stroje, který se hodí tak maximálně na machrování do kavárny nebo jako nezbytný doplněk všech „Instagram modelek“. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jde o zcela mylnou představu. MacBook je úžasný stroj, kterým nám Apple naznačuje, že jednoho dne se všechny laptopy obejdou bez jediné mechanické součástky. No a z pohledu výkonu?

Je čas přijmout nová pravidla hry

Pokud patříte mezi běžné uživatele, co si vystačí s klasickou sadou kancelářských programů, jste absolutně v klidu a užíváte si každou minutu, co na něm můžete pracovat. Osobně jsem na MacBooku zvládl sestříhat několik videí a nikterak jsem u toho netrpěl. Podle mě jde o vůbec nejlepší laptop, jaký kdy Apple vyrobil. Stejně jako kdysi MacBook Air si bude muset i MacBook počkat ještě pár let, než ho komunita plně docení.

Pro náročnější uživatele je tu MacBook Pro, který budí pouze o něco méně kontroverzí než MacBook. Opět budu mluvit z vlastní zkušenosti po necelých dvou letech každodenního používání. První dny s „pročkem“ jsem si říkal, že TouchBar je nesmysl a stejně tak výhradní sázka na USB-C a absenci čtečky paměťových karet. Když ovšem zapomenete na staré návyky a zároveň přistoupíte na nová pravidla hry, dojdete k závěru, že v Cupertinu moc dobře ví, co dělají. S MacBookem Pro jsem procestoval půlku planety, napsal nespočet článků a sestříhal desítky videí. A víte co? Nikdy mě nenechal ve štychu (ťuk-ťuk) a vždy udělal to, co se od něj očekávalo.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Pro další model už neexistuje místo

Takže tu máme dva stroje. Jeden ultrakompaktní model, který zvládne pokrýt většinu potřeb běžných uživatelů. Labužníci pak sáhnout po MacBooku Pro se schopností uspokojit i ty nejvyšší požadavky. Z mého úhlu pohledu tu proto neexistuje prostor pro další modelovou řadu. Možná to zní drsně a zřejmě to od pár vás pěkně schytám, ale MacBook Air je dávno za zenitem a v „applím“ portfoliu pro něj zkrátka neexistuje místo.

Tím nechci zpochybňovat informace pocházející většinou z řad dodavatelských řetězců, ale takový je můj skromný pohled na situaci kolem posledních spekulací. MacBook Air podle mě již delší dobu narušuje konzistentnost jablečných laptopů a proto je nejvyšší čas ho konečně stáhnout z nabídky a přijmout fakt, že jsme se dostaly do další vývojové etapy.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button