Novinky

iPhone X bude vynikající telefon, místo slíbené revoluce ale jen dohání konkurenci. Naštěstí docela brzo

Včera ve večerních hodinách našeho času představil Apple telefon, kterým podle svých slov redefinoval pojem smartphone pro příští dekádu. Podobný krok se mu totiž přesně před desíti lety povedl, když s prvním iPhonem v podstatě dal světu vědět, co to ten chytrý telefon vlastně je. Nyní v roce 2017 už to ale tak jednoznačné není. Apple sice představil impozantní stroj, který při srovnání s 10 let starým produktem firmy působí, jak z jiného vesmíru, pravdou je ale fakt, že místo nastavení trendů jen doběhl konkurenci. Tentokrát ovšem naštěstí velmi brzo.

Zařízení, které mohou iPhonu X konkurovat totiž zatím masově prodává jen Samsung a Xiaomi, které se nelichotivé nálepky čínské kopírky definitivně zbavilo, když bezrámečkový telefon představilo jako úplně první z výše jmenovaných výrobců.  Teď mají telefon bez okrajů všichni tři lídři trhu s mobilními telefony. Na tenký led se však Apple vydal s jinou novinkou. Právě díky obřímu displeji už totiž na přední straně telefonu nezbylo místo pro klasickou čtečku otisků prstů, která je s námi od dob iPhonu 5s. Náhradou má být rozpoznávání obličeje Face ID. Jak bude toto řešení v praxi fungovat si musíme počkat až na první recenze.

Podle prvotních ohlasů je ale odemykání bleskové a nemělo by se stávat, že telefon jako v případě podobné technologie v Samsungu odemkne i obyčejná fotografie. Dříve se spekulovalo o tom, že Apple pracuje na technologicky velmi pokročilém řešení, kdy Touch ID schová přímo do displeje přístroje. Je tedy možné, že Face ID je jen přechodné řešení a čtečka otisků prstů se na spodní stranu iPhonu opět vrátí. Pokud se Face ID osvědčí, bude možná iPhone nabízet hned dvě vyspělé zabezpečovací metody.

iPhone 8/Plus chudý příbuzný s prémiovou cenovkou

Při zpětném pohledu se nemohu ubránit dojmu, že iPhone 7/Plus se pro Apple stal promarněnou šanci. Číselná chronologie modelů, jejíž označení se po šestce mělo přehoupnout k sedmičce, vždy přinášela zcela novou generaci telefonu s novým designem. Jenže letos Apple opět na základě loňských modelů představil telefon, jehož design zůstává víceméně stejný. Tento roky známý vzhled je povedený a rozhodně si zaslouží nosit na sobě logo nakousnutého jablka, o tom žádná. Problémem jsou ale tolik omílané rámečky kolem displeje, které nyní při srovnání s iPhonem X a modely Samsungu působí až komicky. Přitom se jedná o smartphone se základní cenovkou nad 20 tisíci korunami, není to tedy žádný nízkorozpočtový model typu iPhonu SE.

iPhone 8 oficiálně: Nálož novinek ve známém těle

 Celé čtyři roky se tak na trhu udrží navzájem alespoň na první pohled zcela zaměnitelné generace. Nabízí se také otázka, proč Apple přeskočil označení “7s”, které by novým iPhonům možná sedělo lépe a skočil rovnou k osmé generaci. Napadá mě jediné vysvětlení a tím je konkurenční boj se Samsungem, který letošní rok také nabízí model osmé generace. Možná si tak budou na bitevním poli rovnocennější. Znamená to také fakt, že zatímco iPhone 8/Plus se má postavit Samsungu Galaxy S8, vrcholný iPhone X cílí na Galaxy Note 8. Zatímco iPhone 8/Plus to bude mít letos obzvlášť složité, iPhone X jihokorejskému rivalovi jistě pořádně zavaří.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button