Z historie Apple

iPhone slaví desáté narozeniny. Podívejte se, na přehled všech modelů, které si podmanily svět

Dnes je tomu na den přesně 10 let, co Steve Jobs redefinoval pojem smartphone. Místo do té doby klasické cihličky, jejíž polovinu zabírala plastová klávesnice, ukázal tehdejší šéf Applu telefon s dotykovou plochou. Revoluční byl zejména způsob ovládání. Od 9. ledna 2007 byl totiž klasický stylus minulosti. Dnes už to sice tak trochu opět neplatí, ale to je úplně jiný příběh.

maxresdefault

Pojďme si tedy deset let s iPhonem společně zrekapitulovat. Jak už bylo řečeno, iPhone spatřil světlo světa před 10 lety. Dosavadní pravidla hry změnila především zcela nová technologie, kterou dostal 3,5 palcový (na tehdejší dobu obří) displej. Novinkou byl také Multi-Touch. Poprvé bylo tedy možné ovládat telefon více prsty najednou.

original-iphone-2g-2007-1280x895

Prvního vylepšení se iPhone dočkal hned další rok. Model s označení 3G dostal navíc GPS modul. Tato verze byla také první, která byla oficiálně dostupná i v České republice. Rok 2009 přinesl první “eskový” upgrade, kterých se Apple drží dodnes. iPhone dostal výkonnější procesor a dvojnásobnou paměť. Až iPhone 3GS uměl jako první smartphone natáčet videa – což je z dnešního pohledu celkem překvapivé.

iphone3GS

 

Opět o rok později představil tehdy už churavějící Steve Jobs iPhone 4, jenž přinesl první výraznou změnu designu. Vedle toho zvětšili Jobsovi inženýři operační paměť na tehdy solidních, dnes však komických 512MB. iPhone 4s, který byl představen jeden den před smrtí svého otce, přinesl zejména nárůst výpočetního a grafického výkonu.

iphone4s_2

iPhone 4s ovšem nemusel být posledním iPhonem, který měl Steve Jobs možnost spatřit. Je totiž možné, že se měl možnost seznámit alespoň s prototypem iPhonu 5, který přišel v roce 2012. Telefon s legendárním designem, na jehož základech prodává Apple svůj low-endový model dodnes,  přinesl první změnu úhlopříčky displeje, která povyrostla na 4 palce. Vedle toho vyměnil Apple skleněná záda za slušivý hliník, který tvoří převážnou část konstrukce dodnes. Ve své době se také jednalo o jeden z nejtenčích smartphonů na trhu.

Apple-iPhone-5-Side

Tehdy už tradiční přidání písmene “s” do názvu o rok později, přineslo zcela nový zabezpečovací prvek. iPhone 5s totiž dostal čtečku otisků prstů, která se od té doby stala běžnou součástí dražších smartphonů. Vedle vlajkové lodi 5s se objevila také levnější varianta s označením 5c. Jednalo se v podstatě o rok starý hardware z pětkového modelu, který Apple oblékl do barevných plastových kabátků.

iphone5s5c

Píše se rok 2014. Největší soupeři iPhonu v čele s klanem Galaxy S ze stáje Samsungu už narostli do pětipalcových rozměrů, zatímco Apple stále prodává své čtyřpalcové trpaslíky. Volání mnoha uživatelů ale byla naštěstí vyslyšena. iPhone 6 totiž přinesl další nárůst úhlopříčky obrazovky, která dosáhla na dnešních 4,7 palců. Vedle toho se objevil také model s 5,5 palcovým displejem a přídomkem Plus.

apple_iphone6_hero_cc003

Apple je na vrcholu. Prodeje, tržby i zisky rostou závratným tempem a za zdmi v Cupertinu se připravuje model 6s. Ten se objevil na podzim roku 2015. Největší novinkou byla funkce 3D Touch, která byla schopna rozeznat sílu stisku svého uživatele. Samozřejmostí bylo také navýšení výkonu a vylepšený fotoaparát.

iphone-6s-13

Loňský rok pak patřil hned dvěma novým iPhonům. Už na jaře se totiž objevil model s označením SE. Vzhledem ke svému výkonu a velikosti paměti jde o vůbec nejlevnější iPhone, který kdy Apple představil. Základem prodejního úspěchu byla osvědčená a stále špičková technika z modelové řady 6s, kterou Apple zabalil do známého šasi, které je s námi už od pětkových modelů.

iphone_se_review_mrv_010-37-100653394-orig

Novou vlajkovou loď pak tradičně přinesl až podzim, kdy se ukázala novinka s číselným označením 7. (recenze) Jednoznačně nejdiskutovanější změnou bylo odstranění konektoru pro připojení sluchátek. Díky tomu ovšem zákazníci a další výrobci pochopili, že této zastaralé technologii už opravdu odzvonilo. Vedle toho dostal iPhone nově i voděodolnost a v případě většího modelu Plus také zcela nový duální snímač zadního fotoapatarátu.

iphone_7_plus_jetblack11

Ne vždy byl tedy iPhone tím nejrevolučnějším smartphonem na trhu. Několik podstatných inovací, které se v tomto segmentu proslavily jen díky němu ale jablečného telefonu upřít nemůžeme. Ačkoliv je dnešní iPhone 7 nejvýkonnějším telefonem na trhu, v porovnání s konkurencí můžeme vidět, že některé funkce, které jsou u jiných značek zcela běžné, zatím Apple do svého iPhonu neimplementoval. Doufejme tedy, že na pozdim představený iPhone 8 bude právě tím, který konkurenci nejen dožene, ale ve své kategorii se po několika letech ujme vedení.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Můj pocit z iPhonu je takový, že pomalu začíná ztrácet výhody, který z něj dělaly jasnou volbu. Tahle doba je už bohužel pryč a proto nezbývá než doufat, že hlavy pomazaný co sedí u koryta brzy pochopí, že prachy nejsou všechno a dají zelenou těm, kteří tomu skutečně rozumí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button