Články

Zkušenosti s iPadOS 14 Developer Beta 2 na iPadu Pro: příjemný posun vpřed

V úterý večer, v 19:00, jak už je u Applu tradicí, vyšla druhá vývojářská beta verze systému pro iPady. Očekávalo se, že s příchodem další bety, bude vypuštěna i první veřejná beta, ale tomu se tak stalo až o dva dny později, tedy ve čtvrtek. 

Zkušenosti s iPadOS 14

Stejně tak, jako je tomu v případě beta verzí iOS 14, jsem velice spokojený s celkovou svižností systému. iPad Pro používám denně několik hodin a nesetkávám se s žádnými pády aplikací, natož se zamrzáním systému. 

Ovšem při používání widgetu Chytrá sada se občas setkávám s pomalejším načítáním například widgetu Počasí. Je vidět, že widgety jsou horkou novinkou a ještě potřebují doladit. Naštěstí na to má Apple ještě dost času. iPad Pro používám společně s Magic Keyboard a Apple Pencil a ani v případě tohoto příslušenství jsem nezaznamenal žádné bugy ani chování, které bych neočekával.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Novinky

Společně s Apple Pencil přichází novinka s názvem Scribble, česky Rukopis. Tato novinka vám umožní psát pomocí Apple Pencil do jakéhokoli textového pole. Mně osobně se tato nová funkce po instalaci iPadOS 14 v nastavení Apple Pencil nezobrazila (iPad mám v češtině a používám pouze českou klávesnici). Pomohlo přidání anglické softwarové klávesnice v nastavení systému. Vtip je v tom, že když napíšete text psaný rukou, iPad ho okamžitě přepíše do textu strojového. Samozřejmě tato novinka funguje i v aplikaci Poznámky, kde můžete s textem mnohem více pracovat. Pomocí Apple Pencil můžete ručně psaný text vymazat a dokonce i označit a následně třeba obarvit. Skvělá zpráva pro studenty, kteří si píší poznámky “ručně”.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Mezi další novinky patří funkce Hledat, kterou můžete vyvolat stažením obrazovky a prohledávat celý svůj iPad. Pokud máte k iPadu připojenou klávesnici, např. Magic Keyboard nebo Smart Keyboard Folio, můžete tuto funkci vyvolat kdekoli v systému. Stejně tak, jako je tomu v macOS, pomocí klávesové zkratky cmd + mezerník. Nejčastěji využívám tuto funkci pro otevírání aplikací, nebo hledání konkrétního souboru v aplikace Soubory.

Co se týče opěvovaných widgetů, tak v rámci iPadOS mě celkem mrzí, že widgety nemůžete “míchat” s ikonami aplikací, jako je tomu v případě iOS. Vaše widgety můžete mít, stejně jako v případě iOS 13, pouze na levé straně obrazovky, jen teď v iPadOS 14 dostaly nový design a vypadají o poznání lépe.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

V rámci většiny systémových aplikací byl, po vzoru macOS, přidán postranní panel, který se nachází v levé čtvrtině obrazovky a slouží pro přehlednější a pohodlnější pohybování v aplikaci. Na tuhle novinku jsem si velice rychle zvykl a v nepodporovaných appkách mi nyní začíná chybět.

Hlasová asistentka Siri se z celé obrazovky přestěhovala do pravého dolního rohu a nyní vám nezabere celou obrazovku. Stejně jako příchozí hovor, který nyní vyskakuje jen prostřednictvím baneru.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Napříč celým systémem je vidět, že Apple zapracoval na všemožných grafických úpravách, které mile potěší a iPadOS vypadá zase o něco lépe. Po zkušenosti s iOS 14 mi v iPadOS 14 celkem chybí Knihovna Aplikací, která byla do iOS také přidána jako novinka. 

Závěr

Novinky v novém iPadOS 14 jsou rozhodně příjemné a většina z nich i přínosná. Samozřejmě je poznat, že se zatím jedná jen o beta verzi systému a čekají nás ještě zhruba dva až tři měsíce testování. Apple může přidávat, nebo naopak odebírat funkce, kterými systém disponuje. 

Letošní beta verze systémů jsou rozhodně plynulejší a stabilnější, než tomu bývalo v předešlých letech. Avšak se stále jedná pouze o beta verze a sám Apple vám nedoporučuje instalovat tyto systémy na primární zařízení. Berte to tedy v potaz a pokud se i přes to rozhodnete betu nainstalovat, alespoň proveďte zálohu svého zařízení a případně si nastudujte, jak se vrátit zpět na podporované systémy. 

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button