Novinky

Historie se opakuje: Nový Mac mini s M2 čipem a 256GB úložištěm je pomalejší než předchozí generace

Možná si pamatujete na dobu, kdy se objevil MacBook Air s M2, u něhož se ukázalo, že i přes pokročilejší verzi čipsetu nabízí nižší výkon než předchozí generace s M1 čipem. Postupem času se ukázalo, že hlavním viníkem je základní model, který Apple osadil 256GB úložištěm využívající jeden paměťový modul. Prakticky ta samá situace se týká i nedávno představeného modelu Mac mini s M2 procesorem.

Na tuto skutečnost upozornil mezi prvním youtubový kanál Brandon Geekabit, který Mac mini s M2 rozebral a narazil na stejně řešené úložiště jako v případě MacBooku Air s M2. První testy v aplikaci Blackmagic Disk pak ukázaly, 256GB Mac mini s M2 dosahuje rychlosti čtení a zápisu kolem 1 500 MB/s, což představuje o 30 až 50 % pomalejší rychlosti než u Macu mini s M1 se stejně velkým úložištěm. Pro úplnost pouze dodám, že velmi podobné výsledky jsem naměřil také během mého testování MacBooku Air s M2 a 256GB SSD – podrobnou recenzi si můžete přečíst zde.

Mac mini s M2? Jedině s větším úložištěm!

Z toho jasně vyplývá, že pokud budete plánovat pořízení Macu mini s M2 čipem a zároveň chcete využít jeho plný potenciál, dobře si rozmyslete, jakou zvolíte velikost úložiště. V zásadě platí, že ideální volbou budou konfigurace s kapacitou 512 GB a více. Apple totiž u těchto variant používá minimálně dva paměťové moduly s možností paralelního přístupu. Tím pádem se jich tento problém netýká.

Apple sice tvrdí, že čipy z rodiny M2 využívají novou generaci paměťových modulů s vyšší hustotou a měly tedy být výkonnější než ty, které jsou součástí M1. Reálné testy však ukazují, že paralelní přístup k paměti je pro běžnou práci naprosto klíčový, respektive dokáže předčit i modernější typ úložiště.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Nechci být nostalgik, ale tohle by se za starého dobrého Štefánka Jobsů nestávalo. Nechtěl zásadně vyrábět plečky.

    1. Popravdě tomu také moc nerozumím a je to poměrně veliká škoda, jelikož rozdíl ve výkonu je opravdu markantní. Je to právě rychlost disku, která má zásadní vliv na práci s Macem. 🙁

      1. Je to fakt k pláči, to se Jobs obracet v hrobě musí, když tam zavádí úzké hrdlo – bottleneck v podobě pomalejšího SSD. Na jiném applovském webzinu otiskli, že i ty nové MacBooky Pro 14″ a 16″ se základním 512 GB SSD také mají pomalejší diskové operace. Neboli vidím, že kdybych si počkal na tyto nové stroje, musel bych brát příplatkový větší SSD, nejen RAM. Osadí to výkonnějšími komponentami a nakonec to pohřbí pomalým diskem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button