Novinky

Mac mini dostal čip M2 Pro. Konečně se z něj stal stroj pro skutečné profíky

Když chcete výkonný desktop, ale nechcete utrácet za Mac Studio

Na nové Apple produkty jsme letos nemuseli čekat dlouho. Stačilo počkat do druhé poloviny ledna, a máme tu hned několik nových Maců. V zásadě jde spíše o hardwarový refresh modelů MacBook Pro a Mac mini. A je to právě Mac mini, který alespoň v mým očích působí jako největší překvapení. Po stránce designu se nic zásadního nemění. Stále jde o kompaktní krabičku, která na stole nezabere příliš místa, ale přitom dokáže odvést obrovskou spoustu práce. Do útrob tohoto střízlíka se totiž nastěhoval zbrusu nový hardware v podobě čipů M2 a M2 Pro.

Apple o novém Macu mini s M2 Pro hovoří jako o stroji, který má sloužit zejména kreativcům všeho druhu. Ať už pracujete s fotkami, hudbou či videem, vždy se můžete spolehnout na slušnou výkonnostní rezervu. Základní verze s čipem M2 Pro dostala do vínku 10jádrové CPU, kterému sekunduje 16jádrová grafika a Neural Engine se stejným počtem jader. Náročnější zákazníci si ovšem mohou připlatit (+ 9 000 Kč) za ještě výkonnější verzi s dvanáctijádrovým procesorem a 19jádrovým GPU.

Více než důstojná výbava

K novému Macu mini s M2 Pro lze připojit až tři monitory – dva s rozlišením 6K a jeden s 4K rozlišením. Obrazové fajnšmekry pak potěší možnost připojit jeden displej s rozlišením až 8K a 60Hz obnovovací frekvencí. Slušně působí také konektivita, která zahrnuje kvarteto portů Thunderbolt 4, Ethernet, 3,5mm jack na sluchátka a dvojici USB-A portů. Nechybí zde ani HDMI ve verzi 2.1 s podporou až 240Hz panelů s 4K rozlišením. Bezdrátovou část zastupuje Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E. Abyste však naplno využili potenciál Wi-Fi 6E, je třeba vlastnit také odpovídající router.

Nový Mac mini s M2 Pro bude představovat velmi zajímavou volbu pro uživatele, kteří potřebují výkonnou pracovní stanici, ale zároveň nechtějí utrácet za Mac Studio. Základní varianta Macu mini s čipem M2 Pro, 512GB SSD a 16 GB RAM vychází na velice příjemných 37 990 korun. Když k tomu připočteme zbytek výbavy, tak proti tomu prakticky nelze nic namítnout. Už předchozí generace čipsetu M1 Pro ukázala, že výpočetního výkonu je zde víc než dost. Podle dostupných dat je M2 Pro zhruba o 20-25 % výkonnější, takže lze bez nadsázky říci, že Mac mini bude mnohem větší bestie než PC s Windows za stejné peníze.

Pokud se ale rozhodnete Mac mini vytunit a osadíte jej výkonnějším čipem, 32 GB operační paměti a 1TB SSD, už tak výhodnou investici nepředstavuje. Například za tuto konfiguraci si Apple řekne 64 990 Kč, což je dokonce o 2 tisíce více, než co byste zaplatili za Mac Studio s čipem M1 Max.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Hned bych dal otázku do diskuze, jak na tom budou výkonostně tyto tři stroje. Především, bude na tom lépe Mac Studio nebo Mac mini?
    1. Základní Mac Studio s M1 Max
    2. Mac mini se základním M2 Pro a 32 GB RAM místo základních 16.
    3. Mac mini s vyšší verzí M2 Pro, RAM 32 GB

    1. M2 Pro má zhruba o 20 % vyšší výkon než M1 Pro, takže Mac Studio s M1 Max bude mít stále maličko navrch. Ve prospěch M2 Pro ale můžou hrát úlohy využívající Neural Engine, který Apple údajně přepracoval. Ono nebude trvat dlouho a brzy se určitě objeví srovnávací benchmarky. 🙂

      1. Už na jiném webzinu o Apple mají srovnání Mac mini a Mac Studio: . Vychází to tak, že při současné konstelaci má lepší CPU výkon Mac mini s M2 Pro, zatímco Mac Studio s M1 Max zase předhání Mac mini GPU výkonem. Extrémní konfigurace s M1 Ultra zůstává nepřekonaná. Uvidíme, jak se zamíchá pořadí, až vyjde Mac Studio s M2 Max či dokonce s M2 Ultra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button