Novinky

Tady se šetření Applu příliš nevyplatilo. První pitva MacBooku Air s M2 odhaluje příčinu pomalejšího disku

Výkon SSD v základních verzích modelů MacBook Air a 13“ MacBook Pro s M2 je v posledních dnech poměrně žhavým tématem. Obecně jsme si totiž zvykli, že novější hardware přináší také vyšší výkon, což ovšem v případě výše zmiňovaných Maců úplně neplatí. V porovnání s předchozí generací s M1 jsou základní konfigurace nových modelů citelně pomalejší. Rozdíl v rychlosti činí až 50 %, nad čímž nelze jen tak mávnout rukou.

Poměrně dobré vysvětlení tohoto problému přinesl YouTube kanál Max Tech, kde rozebrali nový MacBook Air s M2. Autoři videa si vzali do parády základní konfiguraci s 256GB sdíleným úložištěm, která v testech výkonu vykazuje stejně mizerné výsledky jako 13“ MacBook Pro s M2 čipsetem.

Detailně zdokumentovaná rozborka přináší mimo jiné zajímavý pohled do úhledně zpracovaných útrob počítače. Za zmínku stojí pečlivé usazení všech komponent včetně 52,5 watthodinového akumulátoru, který vyplňuje většinu vnitřního prostoru. Zhruba jednu pětinu pak zabírá základní deska se všemi čipy. Naprosto špičkově je zpracované také stínění kombinované s pasivním chladičem.

Pohled na obnaženou základní desku pak odhaluje skutečný důvod, kvůli kterému je MacBook Air s M2 pomalejší než MacBook Air s M1. Zatímco předešlá generace s 256GB SSD disponovala dvěma NAND paměťovými čipy, letošní novinka má paměťový čip pouze jeden. Celému tématu o pomalejším SSD v nových MacBoocích s M2 jsem se věnoval ve starším článku. Na desce si lze dokonce všimnout prázdné pozice určené pro paměťový čip. Bohužel jakákoliv dodatečná montáž paměti zde není možná.

Foto: Max Tech

V modře označeném rámečku se nachází čipset M2 a dvojice paměťových modulů RAM, v červeném rámečku si můžete všimnou prázdné pozice určené pro SSD.

Ačkoli bude většina uživatelů s výkonem základního MacBooku Air s M2 spokojena, jeho pořízení nelze doporučit. Zejména náročnější uživatelé by mohli dříve či později narazit na limity úložiště. Pokud tedy uvažujete nad novým MacBookem Air či 13“ MacBookem Pro, raději sáhněte po konfiguraci s 512GB a větším úložištěm. V těchto modelech již Apple používá vždy dvojici paměťových čipů, k nimž systém může přistupovat paralelně a tím pádem se jich výše zmíněný problém netýká.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button