Základní MacBook Pro s M2 má dramaticky pomalejší SSD než jeho předchůdce s M1 čipem

Nový 13“ MacBook Pro s čipem M2 se konečně dostal na pulty prodejců a také do rukou prvních uživatelů. Zatímco čipset M2 přináší v porovnání s M1 vyšší výpočetní výkon, v případě interního úložiště je situace poněkud odlišná. První testy MacBooku Pro s M2 totiž odhalily, že základní verze má dramaticky pomalejší SSD než předchozí generace.
Jako první na tuto skutečnost upozornili tvůrci YouTube kanálů Max Tech a Created Tech, kteří otestovali 13“ MacBook Pro s M2 a 256GB úložištěm. Pomalejší úložiště se projevilo ve výsledcích benchmarkové aplikace Blackmagic Disk Speed Test, která umožňuje měřit rychlost interních i externích úložišť na počítačích Mac. Překvapivě se ukázalo, že základní model 13“ MacBooku s M2 si z hlediska disku generačně pohoršil.
Z výsledků benchmarku vyplývá, že SSD uvnitř MacBooku Pro s M2 je při zápisu přibližně o 34 % pomalejší než 13“ MacBook Pro s M1 a stejně velikým úložištěm. V případě čtení dat z disku je M2 dokonce o 50 % pomalejší než M1, což lze považovat za opravdu zásadní rozdíl.
Zde jsou výsledky jednoho z benchmarkových testů, které publikoval YouTube kanál Max Tech:
- M1 MacBook Pro: 2900 MB/s (rychlost čtení) & 2215 MB/s (rychlost zápisu)
- M2 MacBook Pro: 1446 MB/s (rychlost čtení) & 1463 MB/s (rychlost zápisu)
Podle dosavadních zjištění to ovšem vypadá, že nižší výkon SSD u 13“ MacBooku Pro se týká pouze základní verze s 256GB diskem. Dražší varianty s větší kapacitou tímto problémem netrpí. Například MacBook Pro s M2 a 512GB pamětí vykazuje podobné rychlosti jako SSD u loňského modelu s M1 čipem.
V čem je zakopaný pes?
Jakmile vyšlo najevo, že SSD v novém MacBooku Pro s M2 je o tolik pomalejší, na Created Tech se rozhodli otevřít spodní kryt počítače a podívat se na použité komponenty. Nakonec se skutečně ukázalo, že Apple letos udělal jednu zásadní změnu. MacBook Pro s M1 a 256GB diskem používá dva 128GB NAND čipy. Naproti tomu 13“ MacBook Pro s M2 má jeden 256GB NAND čip. Když má počítač více paměťových NAND čipů, může k nim přistupovat paralelně a tím dosahovat vyšších rychlostí při čtení a zápisu dat.
Není jasné, proč se Apple nakonec rozhodl pro toto řešení, když moc dobře věděl, jaký to bude mít vliv na rychlost disku. Uživatelé základního MacBooku Pro s M1 tak prakticky nemají vůbec žádný důvod přecházet na novější model, jelikož by si tím reálně pohoršili. Rychlost disku je totiž v praxi stejně důležitá jako výkon procesoru a dalších komponent. Pomalejší SSD prodlužuje dobu potřebnou ke spouštění aplikací a pro přenos dat. Novému MacBooku Pro s M2 se nedá upřít, že jde o velmi výkonný počítač, nicméně snížení rychlosti disku až o 50 % jde omluvit jen stěží. Zvlášť když vezmeme v potaz, že v hierarchii Applu má jít o profesionální počítač.