Novinky

Nový MacBook Air s M2 má pomalejší SSD než předchozí generace. Rozdíl ve výkonu je brutální

Nový MacBook Air s M2 konečně zamířil na pulty prodejců, nicméně s jeho dostupností to není kdovíjak slavné. Jistou formu zklamání přináší také první recenze, které u něj odhalily stejný nedostatek jako v případě 13“ MacBooku Pro se stejným typem čipsetu. Před necelým měsícem jsme vás informovali o tom, že základní verze 13“ MacBooku Pro s M2 je osazena úložištěm, které je v porovnání s loňským modelem zhruba o 50 % pomalejší. Celý problém jsme rozebrali v samostatném článku, který si můžete přečíst zde.

Se stejným problémem se potýká také MacBook Air s M2, který je vybaven 256GB sdíleným úložištěm. Nižší výkon SSD vyplývá z toho, že Apple u základní verze používá pouze jeden 256GB NAND čip namísto dvou, jako v případě Maců s M1. Flashová úložiště u dražších variant (512 GB a více) jsou už složena s více paměťových čipů umožňující paralelní přístup k paměti, a tím pádem se jich tento problém netýká.

Apple již stihl na situaci s pomalým SSD zareagovat

Nižší výkon se neprojevuje pouze v syntetických testech, nýbrž je znát také při běžném stylu používání. V praxi se pomalejší úložiště podepíše na delším načítání aplikací a obecně při veškeré práci, která vyžaduje obousměrný přístup k disku. Apple již stihl zareagovat na kritiku odborné veřejnosti oficiálním prohlášením, v němž se snaží vše uvést na správnou míru.

Čip M2 otevírá novou kapitolu Maců s obřím výkonem. Intelu a AMD z toho musí jít mráz po zádech

Porovnání výkonu 13″ MacBooku Pro s M1 a 13″ MacBooku Pro s M2. V obou případech šlo konfigurace s 256GB sdíleným úložištěm (zdroj: MaxTech)

  • M1 MacBook Pro: 2900 MB/s (rychlost čtení) & 2215 MB/s (rychlost zápisu)
  • M2 MacBook Pro: 1446 MB/s (rychlost čtení) & 1463 MB/s (rychlost zápisu)
foto: macrumors

Apple přiznává, že MacBooky s 256GB sdíleným úložištěm sice mohou vykazovat horší výsledky v benchmarcích, ovšem v praxi mají nabídnou vyšší výkon než předchozí generace. Bohužel už dále nerozvedl, zda se toto prohlášení týká vysloveně výkonu SSD či celého systému. Pokud tedy uvažujete o přechodu na MacBook Pro či MacBook Air s M2 čipsetem, doporučuji sáhnout alespoň po konfiguraci s 512GB pamětí, které se výše zmíněný problém pravděpodobně týkat nebude.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button