Globální produkt, ale s různou cenou. Podívejte se, kolik stojí zařízení od Applu v různých částech světa
Je všeobecně známo, že produkty Applu jsou ve Spojených státech podstatně levnější než v Evropě. Pokud přepočítáme dolarovou cenu iPhonu 12 Pro (recenze), vyjde nám částka okolo 21 tisíc korun. Je pravda, že na většině území USA musíme k cenovce 999 dolarů ještě připočíst daň. Existují ale státy, které u prodeje žádnou daň nevyužívají. Apple tak sice dělá globální produkty, avšak jejich konečné ceny jsou různé. Je pravdou, že na vině jsou zde především jednotlivé vlády a daňové systémy. A jak moc se ceny vlastně liší? Na tuto otázku odpovídá web themacindex.com, který ceny jednotlivých výrobků od Applu napříč světem porovnává.
Tak třeba už zmíněný iPhone 12 Pro v základní verzi vyjde nejlépe v Japonsku, kde stojí v přepočtu 21 tisíc korun. Tak daleko pro nový iPhone ani nikdo z nás nepojede. Obecně ale platí, že výrobky od Applu vycházejí v asijských zemích cenově o něco lépe než u nás. Výjimkou je Turecko, kde si na nový iPhone musíte připravit v přepočtu téměř 40 tisíc korun. Stejně tak je prakticky všechno od Applu velmi drahé i v Brazílii, a to bez výjimky. Třeba MacBook Air zde vyjde na přibližně 50 tisíc korun. Česká republika na tom vlastně zase tak špatně není. Spíše ji najdeme v průměru. České ceny prakticky kopírují přepočet na eura.
Hermès má vlastní verzi AirTagu. Za variantu s cestovní visačkou zaplatíte 15 tisíc
Většinou se tedy výlet do okolních zemí za nákupem novinek od Applu příliš nevyplatí. Až na několik výjimek. Třeba nový základní iPad vyjde v Polsku o tisíc korun levněji. To samé platí i pro iPad Air (recenze). Přepočet cen, který webová stránka TheMacIndex uvádí, není vždy úplně přesný. Ceny v domácích měnách ovšem ano. Pokud tedy chcete zjistit, zda není třeba v okolní zemi, nebo ve vaší dovolenkové destinaci některý z výrobků od Applu levnější, je lepší si cenu přepočítat ručně. Kromě Polska by se takový nákup mohl vyplatit třeba ve Švýcarsku.