Novinky

Globální produkt, ale s různou cenou. Podívejte se, kolik stojí zařízení od Applu v různých částech světa

Je všeobecně známo, že produkty Applu jsou ve Spojených státech podstatně levnější než v Evropě. Pokud přepočítáme dolarovou cenu iPhonu 12 Pro (recenze), vyjde nám částka okolo 21 tisíc korun. Je pravda, že na většině území USA musíme k cenovce 999 dolarů ještě připočíst daň. Existují ale státy, které u prodeje žádnou daň nevyužívají. Apple tak sice dělá globální produkty, avšak jejich konečné ceny jsou různé. Je pravdou, že na vině jsou zde především jednotlivé vlády a daňové systémy. A jak moc se ceny vlastně liší? Na tuto otázku odpovídá web themacindex.com, který ceny jednotlivých výrobků od Applu napříč světem porovnává.

Zdroj: Apple

Tak třeba už zmíněný iPhone 12 Pro v základní verzi vyjde nejlépe v Japonsku, kde stojí v přepočtu 21 tisíc korun. Tak daleko pro nový iPhone ani nikdo z nás nepojede. Obecně ale platí, že výrobky od Applu vycházejí v asijských zemích cenově o něco lépe než u nás. Výjimkou je Turecko, kde si na nový iPhone musíte připravit v přepočtu téměř 40 tisíc korun. Stejně tak je prakticky všechno od Applu velmi drahé i v Brazílii, a to bez výjimky. Třeba MacBook Air zde vyjde na přibližně 50 tisíc korun. Česká republika na tom vlastně zase tak špatně není. Spíše ji najdeme v průměru. České ceny prakticky kopírují přepočet na eura.

Hermès má vlastní verzi AirTagu. Za variantu s cestovní visačkou zaplatíte 15 tisíc

Většinou se tedy výlet do okolních zemí za nákupem novinek od Applu příliš nevyplatí. Až na několik výjimek. Třeba nový základní iPad vyjde v Polsku o tisíc korun levněji. To samé platí i pro iPad Air (recenze). Přepočet cen, který webová stránka TheMacIndex uvádí, není vždy úplně přesný. Ceny v domácích měnách ovšem ano. Pokud tedy chcete zjistit, zda není třeba v okolní zemi, nebo ve vaší dovolenkové destinaci některý z výrobků od Applu levnější, je lepší si cenu přepočítat ručně. Kromě Polska by se takový nákup mohl vyplatit třeba ve Švýcarsku.

Zdroj
živě

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button