Recenze

Recenze iPad Air 4 (2020): po čertech dobrý tablet

Od uvedení prvního iPadu ušly tablety od Applu obrovský kus cesty. Stále se však jedná o zařízení, bez kterého se snadno obejdete, ale když už ho máte, získáte pár zajímavých benefitů. Ve svém okolí znám dokonce několik jedinců, kteří iPad používají jako téměř plnohodnotnou náhradu počítače a prakticky jim nic nechybí. V mých očích jde tak trochu o masochismus, ale proti gustu žádný dišputát. Na druhou stranu poslední iPady jsou vskutku zajímavé kousky hardwaru, které toho zvládnou opravdu hodně a nějakou tu seriózní práci určitě zastanou. Zdařile si v tomto směru vede také nejnovější iPad Air 2020, který prošel naším redakčním testem.

iPad Air 2020: design a konstrukce

Čtvrtá iterace iPadu Air dorazila v novém designu, který vychází z kontur modelové řady iPad Pro. To znamená, že tu najdeme ostré hrany a displej přes celou přední stranu. Konstrukční zpracování je velmi kvalitní a prakticky nedává prostor k žádným výtkám. Během testování mě velmi mile překvapilo, jak dobře se iPad Air drží v jedné ruce. Zásluhu na tom má zejména hmotnost, která činí 458 gramů, respektive 460 gramů u Cellular verze.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Od předchozí generace se iPad Air 2020 odlišuje také v dostupnosti barevných variant. Na výběr máte celkem z pěti odstínů – stříbrná, vesmírně šedá, růžově zlatá, zelená a blankytně modrá. Další signifikací iPadu Air je čtečka otisků Touch ID, která se přestěhovala z přední strany do vypínacího tlačítka. Čtečka je rychlá, přesná, ale stále se nemůžu zbavit dojmu, že Face ID by zde bylo daleko praktičtější.

Displej nabízí parádní podívanou

Tablety obecně jsou nejčastěji používány ke konzumaci obsahu. A nutno podotknout, že tuto disciplínu zvládá iPad Air naprosto skvěle. K dispozici totiž máte 10,9“ Liquid Retina displej (1640 x 2360 pixelů, 264 ppi) doplněný o antireflexní a oleofobní vrstvu. Z hlediska zobrazovacích vlastností jde o parádní podívanou; Apple displeje zkrátka umí. Problém nenastane ani na přímém slunci či pod silným zdrojem světla. Svítivost panelu totiž činí solidních 500 nitů, takže se můžete spolehnout na skvělou čitelnost za jakýchkoli okolností.

Pro někoho může být zklamáním, že iPad Air má o něco tlustší rámečky kolem displeje než iPad Pro. V praxi mi to ovšem nikterak nevadilo a naopak to může má pozitivní dopad na ergonomii. Díky silnějším rámečkům máte větší prostor pro prsty, které se nedotýkají displeje.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Co už mi takovou radost neudělalo, je 60Hz obnovovací frekvence displeje. Při běžném používání to ničemu nevadí, ale jakmile si jednou vyzkoušíte 120Hz Pro Motion displej na iPadu Pro, okamžitě poznáte, o jak propastný rozdíl se jedná. Je ale férové dodat, že pokud si iPad nepořizujete za účelem seriózní práce s grafikou, nebude vás to v ničem limitovat.

S Apple Pencil tvoří skvělý pár

Stejně jako iPad Pro i iPad Air 2020 nabízí podporu Apple Pencil 2. Na těle tabletu  najdete stejnou magnetickou plošku pro bezdrátové nabíjení dotykového pera a ochuzeni nezůstanete o nic z jejích schopností. Osobně si dokonce troufám tvrdit, že Apple Pencil 2 by měla být povinnou výbavou každého majitele iPadu Air.

Apple Pencil vám totiž otevírá dveře k docela novému zážitku z používání nejrůznějších aplikací pro práci s grafikou či editaci fotek a videí. Sice vás to bude stát dalších pár tisíc navíc, ale tato investice se vám rozhodně vyplatí.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

A když už jsme u doplňkového příslušenství, nelze opomenout ani přítomnost Smart konektoru. Ten vám dovolí iPad používat s klávesnicí Smart Keyboard Folio a Magic Keyboard. S jejich pomocí lze iPad Air snadno proměnit na vcelku zajímavou pracovní stanici.

Dostatek výkonu pro práci i zábavu

Uvnitř čtvrté generace iPadu Air najdeme čipset Apple A14 Bionic. Jde o totožný procesor, jakým disponuje například iPhone 12 Pro Max. A to znamená jediné – nouzi o výkon zde mít rozhodně nebudete. Dál máte k dispozici 4 GB operační paměti a čtyřjádrovou grafiku. Ať se tedy rozhodnete na iPadu spustit jakoukoli hru či aplikaci, vždy se můžete spolehnout na bleskurychlé reakce.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Například závodní hru Grid si užijete na maximální detaily a s nejlepšími texturami. Osobně jsem však byl zvědavý, jak si iPad Air povede při práci. To jsem se rozhodl otestovat v aplikaci Adobe Lightroom. Tablet si hravě poradil s úpravou několika desítek fotografií v RAW formátu. Exportování výsledných snímků mi dokonce přišlo subjektivně rychlejší než na mém tři roky starém MacBooku Pro.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Kladně hodnotím také to, že ani při vyšší zátěži se iPad Air nepřehřívá a drží si stejnou výkonnostní křivku po celou dobu. O dostatečné porci výkonu vypovídá také fakt, že A14 Bionic je za určitých okolností rychlejší než čipset A12Z, který pohání iPad Pro.

Skvěle vybalancovaná výbava

Pozornost si zaslouží také zbylá výbava, která je velmi příjemně vyvážená. Na těle iPadu Air 2020 totiž najdete rozhraní USB-C, kterým Apple nahradil pomalu dosluhující Lightning. Díky tomu můžete k iPadu připojit periferie jako jsou například externí disky, nejrůznější rozbočovače, čtečky paměťových karet a další. Opomenout nelze ani podporu rychlejšího nabíjení a svižnějšího přenosu dat.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Solidně působí také bezdrátová konektivita, kterou zde zastupuje Bluetooth 5 a Wi-Fi 6 umožňující podstatně rychlejší bezdrátové připojení. Důstojné výsledky nabízí také 12Mpx fotoaparát. Ten sice nedosahuje takových kvalit jako na iPhonu 12 či iPadu Pro, ale pro naskenování dokumentů či pořízení rychlých momentek to bohatě stačí. Přední FaceTime kamerka má rozlišení 7 Mpx a její kvalita je spíše průměrná.

iPad Air 2020
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Tablet drží při životě integrovaný Li-Pol akumulátor s využitelnou kapacitou 28,6 Wh. Při běžném používání pár hodin denně to znamená, že budete nabíjet jednou za 3 až 4 dny. Pokud se rozhodnete tablet ždímat hraním náročných her či dlouhými FaceTime hovory, 20W USB-C adaptér budete hledat jednou za dva dny.

Smysl dává pouze základní verze

Poněkud kontroverzně na mě působí kapacita interního úložiště. Apple nabízí iPad Air pouze ve dvou paměťových variantách – 64 a 256 GB. Pokud víte, že 64 GB vám stačit nebude, Apple vás donutí přemýšlet o vyšší konfiguraci. Zde však přichází kámen úrazu. Za iPad Air s 256 GB paměti totiž zaplatíte 21 490 Kč, což je pouze o 1 500 Kč méně, než co stojí 11“ iPad Pro s 128GB úložištěm. Smysl tak dává pouze iPad Air s kapacitou 64 GB, za který si Apple účtuje vcelku adekvátních 16 990 korun.

Recenze iPad Air 2020: pro koho je určený?

Přestože nepatřím mezi skalní příznivce tabletů, tak iPad Air mě velmi mile překvapil. Může za to skvěle vyvážená výbava, která není o moc horší než u iPadu Pro. V praxi jsou nejvýraznějšími rozdíly pouze chybějící Face ID a 120Hz ProMotion displej. Ačkoli iPad Air nemíří vyloženě na profesionály (od toho je tu iPad Pro), díky výkonnému čipsetu se nezalekne ani pracovního nasazení.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Chleba se začíná lámat pouze u interního úložiště, kde Apple nabízí poněkud nelogickou a především drahou variantu s 256GB pamětí. Pokud tedy víte, že vám 64 GB nebude stačit, zvolte raději iPad Pro. Jestli ovšem iPadem nehodláte nahradit počítač a tablet chcete pouze jako doplněk pro konzumaci obsahu a občasnou práci, iPad Air je skvělá volba.

iPad Air

16 990 Kč
8.4

Design & zpracování

9.0/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Výdrž

8.5/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • Skvěle zpracovaná konstrukce
  • Výkonný procesor A14 Bionic
  • Vyvážená výbava
  • Slušná výdrž
  • Perfektní displej

Mínusy

  • Pouze 60Hz obnovovací frekvence
  • 256GB verze nedává smysl
  • Face ID by zde slušelo více

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button