Novinky

Funkce v iOS 13 ukáže trasu, po kterou jste byli aplikací sledováni

Týdenní konference Applu bez pochyb přinesla mnoho, počínaje představením nových systému až k novému hardwaru. Všechny prezentované jablečné produkty či služby mají jedno společné – důraz na bezpečnost. S každou další prezentací, s každou novou funkcí na ní Apple upozorňuje více a více. Není se čemu divit. Pokud se totiž podíváme na historii giganta z Cupertina, nepřekvapí nás jeho dlouhodobý zájem o tuto problematiku. Do hry hraje i aktuální dění ve světě technologií a sociálních sítí – ano, narážím na Facebook, Google a jejich nakládání s našimi daty. Lidé tak začínají být obezřetnější a velký zájem Applu o tyto věci kvitují s povděkem.

Není tak náhodou, že veškeré funkce v iOS 13 jsou dobře zajištěny pro případ, že by s nimi měl někdo další nekalé úmysly. Výjimkou nejsou ani nově představené mapy. Ty dostaly do vínku funkce, které zabraňují aplikacím třetích stran v nevyžádaném sledování uživatele. Jak víme, aplikace žádají o povolení přístupu k poloze na pozadí a některé z neznámých důvodů. Své o tomto ví i strýček Google, který uživatele špehoval i přesto, že odmítli sdílet svou polohu – to je ale trochu jiný případ.

Apple nově přidává možnost „Povolit jednou“

Nový iOS 13 bude nově upozorňovat, pokud některá z aplikací požádá o vaší polohu. Nad možností povolit aplikaci pracovat vždy s vaší polohou a nad povolením přístupu polohy pouze při práci se samotnou aplikací, nám bude poskytnut pohled na zajímavou informaci. Na mapě tak uvidíme trasu, po kterou nás příslušná aplikace sledovala. Nová verze iOS by také měla přinést možnou „Povolit jednou“ dovolující třetí straně použít přístup k poloze pouze jednou a následně ho opětovně vyžadovat. Tato možnost bude omezena pouze na některé jablečné platformy.

Nebuďme ale jen pesimističtí. Na závěr je dobré říct, že většina z aplikací má dobrý důvod k použití naší polohy. Příkladem může být třeba společnost Tesla. Ta ve svém vyjádření mluví o zlepšení uživatelského komfortu a poskytování relevantních produktů a funkcí. To vše díky přístupu k geografických datům uživatele. Na druhou stranu, ne každý vymění komfort služby za sdílení těchto informací, byť pro dobrý účel.

Zdroj
9to5mac
Štítky

Dominik Lipavský

Rád píšu a čtu. O Applu, mobilech, technologiích. Prostě o všem kolem. Kromě jablíček mám nejradši čas se svojí polovičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close