Filmy z miniaturního světa atomů? S nejnovějším mikroskopem žádný problém
Když v roce 1931 Ernest Lawrence zakládal vědeckou laboratoř v Berkeley, zřejmě se mu ani nesnilo, že o 90 let později z ní bude celosvětově uznávaná instituce, která se bude podílet na nejnovějších objevech v oboru fyziky. Aktuální generace vědců totiž přišla s dalším novým objevem – elektronovým mikroskopem, respektive jeho značným vylepšením.
Lawrence Berkeley National Laboratory byla založena už v roce 1931
Nový typ tohoto mikroskopu dokáže pořizovat snímky na úrovni atomů až 60 krát rychleji než dosavadní verze, což umožňuje vědcům nový pohled do problematiky i těch nejmenších součástek, které kdy člověk vytvořil. “Díky nejmodernější technologii se nám otevírají zcela nové možnosti v elektronové mikroskopii,” uvádí molekulární fyzik Peter Ercius, vědec z Lawrence Berkeley National Laboratory a poukazuje především na nový výzkum některých zákonitostí, které se odehrávají v mikročipech nebo bateriích. “Nový typ elektronového mikroskopu by nám měl umožnit odhalení nejrůznějších vad a odchylek které se odehrávají na atomové úrovni a tím i jejich následnému předcházení.”
Dokáží vědci přijít díky nejnovější technologii s novým typem procesoru nebo baterie?
60 krát rychlejší snímání ale nese i jeden menší neduh. Nový elektronový mikroskop totiž dokáže během jedné minuty vyprodukovat až 4TB dat, což přibližně odpovídá stejnému datovému toku jako kdybychom sledovali 60 000 HD filmů současně. Takto obrovské kvantum dat samozřejmě vyžaduje nejen řadu obrovských úložišť, ale i vybudování nové sítě mezi mikroskopem a stávajícím superpočítačem. Na druhou stranu, vědci tímto způsobem budou schopni zaznamenávat každý jednotlivý elektron a následně provádět virtuální simulace a nejrůznější experimenty bez znovu potřebného “sběru” dat.