Novinky

Facebook sdílel osobní data s čínskými výrobci smartphonů. O ohrožení bezpečnosti podle něj nešlo

Věhlasný americký list The New York Times přinesl tento týden informace o tom, že společnost Facebook podepsala před lety dohody s šedesátkou firem, které vyráběly chytré telefony. Cílem těchto dohod bylo sdílení osobních dat uživatel Facebooku právě s výrobci mobilních zařízení. Mělo se jednat o informace týkající se rodinného stavu uživatelů, jejich náboženství a politické orientace.

Největší sociální síť světa existenci šesti desítek dohod potvrdila. Zároveň ale mluvčí Facebooku vysvětlil, že dohody byly podepsány před 10 lety a vznikly v době, kdy na mobilních platformách ještě neexistovala jedna oficiální aplikace Facebooku a každý výrobce si programoval vlastní. Proto dával Facebook těmto výrobcům k dispozici své API rozhraní, jehož součástí byla také osobní data uživatel.

Celá tato kauza by možná ve stínu dalších skandálů, které Facebook v souvislosti s nakládáním s osobními daty svých uživatel provázejí, zapadla do prázdna. Rozruch ovšem vzbudila zpráva o tom, že mezi výrobci mobilních telefonů, kteří dohody o sdílení osobních informací podepsali, figurují také čínské společnosti jako Huawei, Lenovo, Oppo a TCL.

Apple zostudil všechny výrobce smartphonů s Androidem. Ukázal, jak vypadá ukázková podpora

Sám Facebook navíc přiznal, že ačkoliv už dohody nejsou po představení oficiální facebookové aplikace pro všechny hlavní platformy aktuální, většina z nich je formálně stále v platnosti. To vyvolalo otázku, zda osobní data v rukou čínských technologických společností nepřinášejí pro zbytek světa bezpečnostní hrozbu.  Facebook v reakci na tyto obavy reagoval prohlášením, kde veřejnost uklidnil s tím, že čínské společnost měly k datům jen kontrolovaný přístup. Dohody navíc v průběhu tohoto týdne ukončí.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button