Novinky

Facebook musel zablokovat některé funkce v Messengeru a Instagramu. Musí najít způsob, jak vyhovět evropským předpisům

Už roky se prakticky denně píše o právních bitvách velkých technologických společností se světovými vládami. Politici si totiž přejí technologické monopoly rozbíjet a zdaňovat, čemuž se firmy samozřejmě brání, co můžou. Doteď se však multimiliardové spory běžného uživatele prakticky nedotkly. Těm je totiž víceméně jedno, jestli bude Facebook či Google nucen formálně rozdrobit své aktivity mezi několik různých firem nebo odvést na daních o pár miliard eur navíc.

Teď si ovšem důsledků abstraktního boje se zákony, který obvykle běžného uživatele příliš nezajímá, všiml prakticky každý občan Evropské unie, respektive ti, kteří používají Messenger a Instagram. Lidem začal Messenger zobrazovat upozornění na momentální nedostupnost některých funkcí. Na vině má být právě evropská legislativa. Některé funkce skutečně přestaly fungovat. Na Messengeru se místo přezdívek zobrazují celá jména uživatelů a údajně nelze ani upravovat fotky, jak bylo dosud v aplikaci zvykem. Nedostupné jsou také nálepky na Instagramu nebo tvorba anket.

Vývoj AirPods Max si vyžádal stovky různých prototypů, s pouzdrem Smart Case je Apple maximálně spokojen

Facebook se tímto neobvyklým krokem snaží plnit nová pravidla, která v digitálním prostoru Evropské unie platí. Dá se očekávat, že jednotlivé prvky se budou do aplikací postupně opět vracet, jakmile Facebook najde způsob, jak legislativní požadavky splnit. Zatím ovšem není jasné, kdy se Facebooku podaří jednotlivé funkce opětovně aktivovat. Problém vznikl nejspíše tak, že Facebook neměl zcela ošetřené záležitosti okolo ochrany osobních dat uživatelů. Dotčené funkce se proto rozhodl dočasně deaktivovat, aby tyto části svých aplikací upravil v souladu s novými předpisy v oblasti ochrany osobních dat.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button