Články

Experiment: co se stane, když vyměníte iPhone za smartphone s Androidem

Od chvíle, kdy jsem poprvé zapnul dnes již historicky působící iPhone 3G, uplynulo spoustu let. Za tu dobu jsem stihl vystřídat nespočet dalších smartphonů a platforem, abych ve finále opět skončil v ekosystému společnosti, kterou symbolizuje nakousnuté jablko. Jako správného geeka mě ovšem čas od času pohltí touha vyzkoušet něco jiného. Rozhodl jsem se tedy prodat svůj iPhone 7 Plus (recenze) a alespoň na pár týdnů opět vyzkoušet život s Androidem. V očích ortodoxních příznivců Applu to bude znít jako nehorázné kacířství, pro které nemůže existovat omluva, ovšem v mém konkrétním případě jde o nalezení odpovědí na několik zásadních otázek.

Vyrábí Apple nejlépe zpracované smartphony?

Než jsem se nadobro rozloučil s iPhonem 7 Plus, začal jsem pátrat po jeho dočasné náhradě. Kritéria zněla jasně – kovová konstrukce, minimálně pětipalcový displej a hardware nabízející dostatečný výkon. Jelikož mělo jít pouze o prozatímní řešení do doby, než na trh dorazí nové iPhony, hledal jsem v segmentu střední třídy. Volba nakonec padla na Xiaomi Redmi Note 4 Global, který papírově splňoval všechny požadavky. Než kurýr zazvonil ze zásilkou u dveří, honily se mi hlavou vzpomínky na doby, kdy čínské smartphony tvořily absolutní dno trhu s chytrými telefony.

Redakční iPhone 7 Plus putoval do světa, na jeho místo se nastěhovalo Xiaomi Redmi Note 4, jehož videorecenzi si vzal na starosti náš YouTubový kanál GizLife 

Ty se ovšem rozplynuly stejně rychle jako pára nad hrncem. Po vybalení z krabičky podobné té od iPhonu (náhoda?) jsem doslova žasl, kam se výrobci dokázali za těch pár let posunout. V rukou jsem najednou držel zařízení s kovovým šasi, jehož díly perfektně lícují a po konstrukční stránce mu je těžké cokoli vytknout. Zvlášť když vezmu v potaz pořizovací cenu, která v internetových obchodech nepřekračuje hranici 5 tisíc korun. Apple vyrábí kvalitně zpracované smartphony, nicméně z mého pohledu je evidentní, že konkurence nabízí srovnatelnou kvalitu za nesrovnatelně nižší částky.

Jak je to s rychlostí operačního systému?

Ještě teď mám v živé paměti dřívější verze Androidu, které stačilo zatížit pár desítkami doinstalovaných aplikací a několika týdny všedního provozu, po čemž následovalo citelné zpomalení celého systému. Dnes je situace diametrálně odlišná, Google udělal obrovský kus práce a na Androidu 7.0 to je setsakramentsky znát.

Kovová konstrukce, perfektní zpracování a dostatečně výkonný hardware s cenou lehce nad 4000 Kč – dříve sen, dnes běžná realita 

Jsou aplikace pro iOS lepší, než ty pro Android?

Ať se vám to líbí nebo ne, uživatelé Androidu se stále nenaučili platit. Majitelé iPhonů utratí v App Storu během roku několikanásobně větší obnos, což se pochopitelně promítne do chování vývojářů. Ti primárně vyvíjí své aplikace pro iOS a až následně přemýšlí o variantě pro Android. V praxi jsou aplikace pro iPhone stabilnější, rychleji aktualizované a subjektivně mi přijdou také pohlednější. Fakt, že Android doprovází pirátské chování se mimo jiné projevuje nasazováním reklam do aplikací, což alespoň v mých očích sráží uživatelský zážitek. Další mínus Androidu připisuji za diverzifikovaný způsob ovládání. Z iPhonu jsem zvyklí, že například gesto „zpět“ funguje ve všech aplikacích stejně a podobné to je i v případě ovládacích prvků. Apple je v tomto směru vůči vývojářům nekompromisní a moc dobře ví, z jakého důvodu tak činí.

Je iPhone vážně tak dobrý, jak se povídá?

Když se podíváte na tabulkové specifikace posledních iPhonů, je to celkem nuda. Za třetinovou cenu si můžete pořídit smartphone s Androidem, který nabídne procesor s vyšší taktovací frekvencí, dvojnásobnou kapacitou operační paměti, jemnějším displejem a obecně působivějšími parametry. Karty se ovšem začnou obracet v reálném světě, kde se hraje na spolehlivost a celkový dojem. Upřímně si nevzpomínám, že bych musel iPhone někdy restartovat, případně registroval jakékoli nekorektního chování. V praxi iPhone jednoduše používáte a nic neřešíte. Vše funguje zcela hladce a spolehlivě. V případě Androidu o něčem podobném nemůže být vůbec řeč. Je jedno, jestli v rukou držíte nadupaný Samsung Galaxy S8 nebo Xiaomi za pár tisíc. Dříve či později na vás vykoukne softwarový šotek, který se rozhodne, že například během hodiny zmizí polovina kapacity akumulátoru nebo vás vyvede z míry tím, že odmítne správně zobrazit vaši GPS polohu ve chvílích, kdy to nejméně potřebujete.

Provázanost ekosystému, to je oč tu běží

Čím více máte krabiček od Applu, tím více si uvědomíte, kde tkví ono tajuplné kouzlo jeho produktů. Až s přechodem na Android jsem poznal, jak moc mi ulehčují život. Možností pokračovat v rozepsaném e-mailu či zprávě bez ohledu na to, zda sedím s iPhonem na záchodě nebo o pár minut později za klávesnicí MacBooku to začíná a rychlostí při uvolňování nových aktualizací iOS to končí. Upřímně nemá cenu, abych zde rozepisoval všechny výhody. Uživatelé Applu je už dávno znají a ti ostatní budou stejně tvrdit, že pro Android existuje alternativa. Meritu věci totiž leží v uživatelské přívětivost a ladnosti, s níž jsou všechny produkty a služby Applu spjaty. Stačí jediné, přihlásit se k Apple ID a všechny vymoženosti jablečného světa máte okamžitě k dispozici. Z logiky věci je nemožné, aby Google či kdokoli jiný nabídl podobně komfortní řešení.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jakmile jednou vstoupíte do jablečné bubliny, už z ní nebudete chtít vystoupit. Myšlenka trvalého přechodu na jinou platformu bude stejně bizarní, jako plány k vybudování plážového letoviska na pobřeží Antarktidy. Operační systém Android ušel od svého uvedení obrovský kus cesty a má rozhodně co nabídnout. Uživatel si díky němu může vybírat z nepřeberného množství zařízení z různých cenových pater, což ostatně hraje pro drtivou část populace zásadní roli.

Pro koho má iPhone smysl?

Pokud patříte mezi hračičky, baví celé dny sedět nad hledáním a laděním té nejlepší ROMky, nad iPhonem nemá cenu uvažovat. Stejná situace se týká všech, kteří ještě naplno nepodlehli kouzlu chytrých telefonů a považují je pouze za komunikační prostředek. Jestli ovšem toužíte po multifunkčním zařízení, které vám vydrží v použitelném stavu několik let a vše co umí, zvládá na jedničku s hvězdičkou, iPhone zařaďte do svého hledáčku. Smartphony od Applu sice nenabízí ty nejlepší specifikace a nejkrásnější rozhodně také nejsou, nicméně jejich síla tkví v provázanosti se zbytkem produktového portfolia.

Apple: závislost nebo láska na celý život?

Koupím si někdy zase smartphone s Androidem?

Rozhodně ano. Jsem geek, early adopter a generelně milovník všech moderních technologií, které se čím dál častěji stávají součástí našich životů. Nejsem a ani nechci být fanatickou „iOvcí“, která odmítá vše, co postrádá logo Applu. Zastávám názor, že pokud chci něco objektivně posoudit a kritizovat, musím co nejlépe porozumět dané problematice. Přestože jsem zřejmě nadobro zaháčkovaný ve světě Applu, vždy si rád vezmu do ruky smartphone s jiným operačním systémem a bez náznaku studu ocením snahu a odvahu ostatních výrobců. À propos, nebýt stále dravější rivality v technologickém světě, možná by iPhone měl stále ten směšně malý displej a ostatní smartphony bychom ovládali plastovým klacíkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

155 Komentáře

 1. Konečně to někdo napsal nezaujatě a tak jak to doopravdy je. Pod tohle bych se klidně podepsal.

  1. Nezaujatě? To je snad vtip ne? Už samo absurdní porovnání iphone za cenu kolem 20 tis. a čínské šmucky za 5 tis. Už to samo o sobě sráží celý pokus. Další věci je naprosto nekritické chválení subsystému apple který sice nabízí zajímavé služby ale už tam není druhá část která mluví o nákladech na nákup zařízení a jeho nutnou pravidelnou obnovu. Ono se těžko něco vychvaluje objektivně když se neřekne že aby to fungovalo je nutné pořídit zařízení za více než 100 tis. Kč a každé 2-3 roky tuto investici opakovat. Plus pěkně platit za úplně všechno jako jsou aplikace nebo hudba apod.

   Btw. je moc fajn že Androidisty nezávislý geek rovnou odsoudí jako piráty zloděje co nejsou ochotni za cokoliv platit, hned je v tu chvíli jasná nezaujatost a objektivnost

   1. To je právě ono, s obavami predikujete, že vás někdo odsoudí jako zloděje a v predchozí větě se podivujete nad tím, že my za hudbu platíme…

   2. To si ti koumaci neuvědomuji že nemužeš hodnotit drahy telefon s telefonem co je o par kategorii niši.To je jak hodnotit Mercedes s dvojkovou Oktavkou =D I ta stara šumka co ma android se umi vratit ke všem věcem co člověk děla nebo piše a pak z tama odejde.Stači jen dlouze držet domeček a vše vam znovu vijede tam kde jste skončili.Jen neumi pracovat a plně viužit android!!!

   3. já souhlasím s tím, že Apple má výbornou kompatibilitu jednotlivých zařízení v rámci iOSu, což je daný tím, že nikdo jinej (výrobce hardwaru) iOS nepoužívá.
    celej systém je optimalizovanej, funkční a má vychytaný mouchy, ale to je vykoupený nemožností jakkoliv měnit konfiguraci a samozřejmě nekřesťanskou cenou.
    já osobně používám android.
    padlo tady přirovnání k jídlu, tak se ho budu držet: s androidem si můžete dát jednou jahody, jindy ananas a příště zase meloun. s iOSem žerete furt jen jablka – sice výborný (a drahý), ale jablka.

   4. To jo, rozenej ajfoňák dělá nezujatou a objektivní recenzi na Android. Připomnělo mi to, když jsem si jako nezaujatej Androiďák koupil na odzkoušení nejnovější iPhone (v té době 4S) a iPod, za balík peněz s tím, že je to absolutní top. Už při instalaci iTunes mě nadšení přešlo. Základní banality nefungovaly, jako oprava telefonního čísla při zadávání k vytočení bez toho, abych ho musel celý smazat a zadat znovu, což uměla už “Nokia 1415” v roce 2005. Teď už to poslední verze iOSu podporuje 🙂 Nebo jsem si chtěl do telefonu nahrát 100MB PDFko a pak v něm na schůzce něco vyhledat – OMG, než jsem tam to PDF tam vůbec dostal (na Androidu otázka v řádu sekund) a pak jsem musel utratit asi $500 než jsem našel aplikaci, která podporovala vyhledávání v textu – OMG. A nahrát do iPodu pár mp3jek, který mi zrovna někdo přinesl a nejsou to zrovna písničky, opět operace na hodiny. No a takhle bych mohl taky napsat nezaujatou recenzi na 10 stran. Je dost možný, že se to od mého testu trochu změnilo, ale znovu to už odmítám testovat dokud bude iTunes.

    A hlavní argument proti Andoid, že se musí jednou za měsíc restartovat je k smíchu. Proto nechť si ajfoňáci kupujou všechny ty jejich krabičky na kterejch lze dopsat rozepsanej mail na hajzlu a Android ať raději necezurujou.

    Hodně štěstí

   5. Jirka
    presne tak,taky sem mel 4s a pak chvili 5c a souhlas
    Jeste bych pridal situace jako snahu poslat neco pres bluetooth coze u telefonu za 17000 ze to nejde..?:)
    Nemoznost se pripojit k nekerym wifi treba v hospode zatimco ostatni kolem s androidy zadny problem..na letisti v italii mi to ani nechtelo najit wifi na ktere byla pripojena cela ma rodina s androidem,nemoznost stahnout treba fotky z netu ktere tam nekdo znamy nahral atd..

  2. tak jsem čekal nějaké to srovnání Android- IOS , těžce zklamání , jediné co se porovnalo bylo zpracování mobilu a pak to byly jen všeobecně známé věci nic konkrétního . Spíš to na mně budilo dojem , že to je jen obhajoba IOS , jak je dokonalej a že prostě se furt za to vyplatí zaplatit .

 2. Já jsem byl dlouhou dobu Applář, od prvního iPhone (2G) až po iPhone 5s. Byl jsem nadmíru spokojený, nádherný design, vyladěnost systému. Ale s příchodem iPhone 6 se to všechno změnilo. Ten design byl tak odporný, že jsem prostě prodal iPhone 5s a koupil si Xiaomi. Začátky byly celkem bolestivé, prvotní nastavování, a zvykání si. Ale říkal jsem si, uvidíme, počkám pár let, s jakym designem příjde iPhone 7. Jenže ten je ještě hnusnější, a navíc nemá Jack na sluchátka. Co to je za logiku, ubírat na funkčnosti? Smartphone je od toho, aby zvládl co nejvíc věcí. To byl poslední hřebíček do rakve mojí Apple minulosti. Pochybuju že se někdy vrátím. Leda že by bluetooth sluchátka ušly fakt kus cesty, a nestály za hovno jako dosavadní.

  1. A proč sis prostě nenechal 5S nebo nekoupil 5SE? Mě když se nová verze nelíbí, tak prostě zůstanu té staré.

  2. Souhlas. Jabku paltíte za úzkou cestičku lesem, která má plůtek a nemůžete šlápnout do hovna. Android dává víc možností a nemusíte neustále sypat peníze…. Už nikdy více nebudu jablku platit za věci, co jsou jinde zadarmo. Samozřejmě, je potřeba zkoušet a vybírat mezi dobrými a špatnými aplikacemi, ale to stejné přeci děláme i v obchodě s potravinami a nikomu to nepřipadne divné……..

   1. Hezký den, Jirko,
    moc pěkné přirovnání s cestičkou a potravinami. 🙂 (y)
    Android dává mnohem širší možnosti jak si zařízení ohnout k obrazu svému. Apple něco podobného neumožňuje. Je tedy na každém, pro jakou cestu se rozhodne.

   2. Velice rád nasypu peníze lidem, kteří svou práci dělají velice dobře. Vlastním 5S a půjdu do SE. A k displayi…. snad jen toto. Díky iPadu jsem nejšťastnější člověk na světě 🙂 Nějak si nedokážu představit, že si k uchu dám telefon o velikosti 20x10cm. Brekeke 🙂 Peace!

   3. Výborně vystiženo. Přidám svou zkušenost: jeden droid jsme loni nahradili jabkem, ale dlooooouhoooooou dobu si zvykáme (a dosud nezvykli) na “pár” droidích samozřejmostí (měli jsme např. spoustu let “goNet.keyboard” a zvykli si na ní, která nemá v iOS alternativu, stahování fotek z jabka problém, vlastní zvonění u jabka problém, jabko dosud (!!!) nezobrazuje u SMS obrázek kontaku, budík neumí při tichym režimu jen vibrovat atd. atd. atd…). První rozčarování nás čekalo při prvním spuštění jabka – v kombinaci s novou SIMkou (s PINem a bez dat) a bez přístupu k WiFi nebylo možné iPhone poprvé spustit, dokud jsme nevypli SIMce PIN na druhym telefonu!!! Fakt super vychytávka. A taky neni pravda, že se iPhone nemusí restartovat. Už mnohokrát jsme museli – párkrát po aktualizacích aplikací ze Storu (pak nešly pustit nejen ty aktualizovaný, ale žádný; jen problikly a zpátky plocha), párkrát to nenašlo WiFi nebo dokonce GSM signál – nic jinýho nepomáhá, jen OFF/ON iPhone.
    Jabko jsme koupili loni z toho důvodu, že žádnej novej výkonnej droid nebyl malej. Což taky nechápu, tu jejich honbu za čim dál většíma cihlama 🙁 Až bude nějakej solidní droid velikosti iP SE, milerádi jabko přenecháme dětem na hraní a pořídíme zpátky droid. Za sebe tedy píšu, že dokud jabko nebude více nastavitelný, bylo tohle poslední jabko, co jsme pořídili. A ještě k tomu za tak nehorázný peníz! Holt za blbost se platí 😉

   4. Konečně dobrý komentář 100% souhlas. Nepotřebuju platit někomu za to že mě omezuje a chrání mě před šlápnutím do hovna do kterého umím sám nešlápnout nebo mě okolo něj někdo provede zdarma

  3. Promiň, ale v jednu chvilku se odvolávat na potřebu moderny a následně zarputile trvat na sluchátkách s Jackem je pošetilost.
   Na jedné straně hromada lidi nedokáže přežít že musí do telefonu strkat nabíječku, ale šňůra od sluchátek jim nevadi ?

   1. presne take nechapu tu histerii ohledne stereojecku, kdyz se podivame na cenovou hladinu iphonu tak jestli jejich majitel pak nema 850,- kc na bezdratova sluchatka tak to je teda ubozak co si vzal neco tak zbytneho jako je mobil na splatky leda… imho bezdratova sluchatka naprosta parada uz nikdy zlamane kabely, pri chuzi/behani zadny kabel neprekazi proste same vyhody jedina nevihoda je ze se musi dobijet staci tedy jen pri nabijeni telefonu myslet i na nabijeni sluchatek nic vic 😉

 3. Ano konečně to někdo napsal “nezaujatě”, koupil si telefon s androidem ve stejné cenové relaci jako Ajfón, který se tu oficiálně prodává a začal si stěžovat jak mu nefunguje GPS a občas spadne + a v neposlední řadě začal srovnávat specifikace, když logicky telefony za 5000 a 25000 nemůžou mít srovnatelný výkon..
  Co jiného také čekat na Epl webu 😀 (smích) trochu soudnosti by to chtělo

  1. Hezký den,
   konkrétně zmínka na chybnou lokaci GPS je z doby, kdy jsem v kapse nosil zároveň Samsung Galaxy S6 edge, iPhone 6s Plus a Nokia Lumia 520 (ano, jsem masochista) 😉
   V každém případě neměl článek vyznít v neprospěch Androidu a ani ho nikterak srážet. Jde pouze o můj subjektivní pohled; dojmy uživatele, který po nějaké době opět přešel na Android.

   1. “Upřímně si nevzpomínám, že bych musel iPhone někdy restartovat, případně registroval jakékoli nekorektního chování”
    – schválně jsem si otevřel fórum eplu a těch stovek příspěvků s lagováním a padáním aplikací je prosím co? ( když už srovnáváte tak prosím objektivně )
    Měl jsem iP-SE ( chtěl jsem vyzkoušet kompaktní rozměry, nakonec jsem se ale zase vrátil k SGS6 ) a s padáním aplikací jsem se také setkal, takže říkat jak je ajfon bezchybný,nepadá a není potřeba restartovat je strašná fáma. ( na SGS6 také sem tam spadne aplikace, ale nikoliv systém samotný )

    “gesto „zpět“ funguje ve všech aplikacích stejně”
    – tak tohle mě rozekalo 😀 jako opravdu? Možná tak v systému, ale v aplikacích jsem narazil na 3 způsoby, takže jednotné to opravdu není a řekl bych že je to stejný bordel jako v androidu.

   2. Ale pak popiště i váš styl života, aby člověk dostal i info, proč toto či ono a závěr nepište je lepší, ale protože mám tento styl pak je lepší mít toto než toto…

    Proto máte problém stím, že trolujou a oprávněně…

   3. Souhlas s medvidekYou..taky jsem vlastnil dříve iphony(4s,5c) a pak přešel na android
    (Huawei) a co se týče spolehlivosti operačního systému opravdu nemám u Huawei s tímto problém,je rychlý a stabilní.Ano občas spadne samotná aplikace (asi 2-3x za 2,5 roku používání) a to je tak celé.Výdrž telefonu 2-3 dny bez problémů,foták slušný (kamarád s iphonem 7 nevěřil vlastním očím a občas fotil mojím radši).Výkon naprosto dostatečný pro běžného uživatele (3Gb RAM,8 jádro).A upřímně jsem častěji resetoval iphone než ted¨Huawei.

  2. Kdybys to četl celé, ty dubová palice, tak zjistíš, že nesrovnává Xiaomi a iPhone, ale Android a iOS.

   1. kdyby si to četl celé, ty dubová palice, tak zjistíš, že nesrovnává Xiaomi a iPhone, ale telfony za 5 000 a 25 000.

   2. on nesrovnává android a ios (ani telefon za 5000 a za 25 000).. on srovnává čínský android za 5000 s iphonem který stál 30 klacků kdy nebyl zrovna nový model před vydáním s macbookem za 70 klacků a dalšíma předraženýma blbostma že ty všechny jsou dohromady lepší než ten chudej číňan.. a nemůže srovnávat jinak protože pokud by celou tu zmíněnou hromadu neměl tak by mohl ten zbytek applu vyhodit

  3. Bohužel applisti žijí ve svém ideálním světě kde je mantrou
   apple je nejhezčí
   apple je nejvýkonnější
   apple nikdy nelaguje
   apple se nikdy nerestartuje

   Realita je sice jinde ale hrdost applistovi nedovolí říct že se mu něco seklo nebo musel něco restartovat apod. U telefonů to ještě ututlají ale například na ntb se to už tají hůř a hodně často slýchám jak jim něco nefunguje:-)

   1. jako aplista musím říci, že blouzníš, je to jinak a nevím proč to říkáš, když to není pravda, mimochodem mám doma i Samsung telefon, Huawei tablet a nějaké ty notebuky i PC s W10.
    Takže:
    apple je hezký
    apple je dostatečně výkonný
    apple laguje tak jak funguje připojení – jako všechny telefony
    apple iPhone 7 se restartuje asi 20 méně než Samsung (GS6)
    dodávám
    možná iPhone nemá nejlepší to a tamto a támleto, ale v ničem zásadně nezaostává
    funguje a nezanáší se balastem
    funguje propojení na tablet i MacBook

    K telefonu (4) mě přivedl kamarád, po týdnu , až jsem se sžil s jeho ovládáním, jsem pochopil, že je to přesně to na co jsem čekal.
    K MacBooku mě přivedla dcera, po týdnu používání jsem se na sebe moc zlobil. Že jsem si ho nekoupil už dávno. Ten mack mám již 4 roky a pořád funguje. Vaio mi vydrželo max 2 roky a pak se celé sesypalo a musel jsem dělat čistou instalaci a ani to často úplně nepomohlo, protože baterka byla v háji a nová byla , ač origo, mnohem horší.
    Důkazem toho, že Apple je lepší, jsou hysterici jako ty. Čím jich bude více a hlasitěji budou hudrat tím bude sláva Applu větší. Víš?

   2. ty si dobře protiřečíš 😀 první napíšeš:
    “Realita je sice jinde ale hrdost applistovi nedovolí říct že se mu něco seklo nebo musel něco restartovat apod”
    a pod to:
    “hodně často slýchám jak jim něco nefunguje”
    ANO, tvůj názor je hodně objektivní 😀 😀 😀

 4. Jenom jestli chcete mít iPhone použitelný leta, nenechte se zlákat do poslední aktualizace IOS. Apple tvrdí že ji váš model ještě zvládne a ve skutečnosti ho o polovinu zpomalí a stroj je díky nemožnosti downgradu na vyhození… To jediné mě na jabku štve…

 5. Problem je ze voli Xiaomi a SW neni zcela odladeny … Srovnávat top Apple iPhone 7+ a mobil ve tride 5t je uplny nesmysl … Ach joo 🙂 a opet otazka kolik lidi ma iPhone z duvodu chodu pro praci a ne z duvodu “prestize” … To by me zajímalo …

  1. Nemáte pravdu, Xiaomi má svou nadstavbu velmi dobře odladěnou. A jen pro úplnost, neporovnávám konkrétní dva smartphony – článek je o srovnání platforem jako celku. 😉

   1. Hele a co vysvětlit, proč není rozdíl mezi telefonem za 5k vs za 20k? A tedy je recenze toho co ten mobil umí “skutečná” nejenom blábol?
    U starých tlačíétkových nikdo neměl ani nápad porovnávat z hlediska “co je lepší” telefon za 2k vs 20k, protože každej věděl, že za 20k bude umět vše lépe bez toho, aby napsal refcenzu a každej redaktor věděl, že jenom porovnává “co za ty peníze navíc mám”… A to je co jste udělal vy, ale dnes asi “porovnávači” nedokážou pochopit, že fakt 15k je hooooodně peněz na to aby to nebylo poznat při práci a tedy kromě Vás každej věděl při přečtení cenovky jakej bude závěr…

   2. Promiňte, ale to je jako srovnávat diesel Audi A6 s benzínem Fabií. Nechápu taky, jak si někdo může do androidu nainstalovat několik desítek aplikací? Proboha jaké to jsou? To do iosu taky instslujete tolik? Mám už několikátý android, ale ještě se mi nestalo, že by se mi restartoval, nebo zpomaloval. Jede svižně, výdrž 2 dny jsem spokojený. P. S. Pokračovat v psaní emailu na záchodě a pak v obýváku Google taky umí
    A co oceňuji nejvíce je cena. Nepotřebuji jako běžný uživatel telefon za X tisíc. Na to mám malý plat.

   3. pokud chcete srovnávat platformu volte referenční zařízení “nexus, pixel”
    používáme doma oba systemy manželka ios já android a pokud se používají aplikace od googlu funguje i dopsání emailu na ostatních zařízení, dokonce jde rozepsat email na androidu a dopsat na applu, pokud na appl doinstaluji klienta od googlu

 6. Moc pěkně napsané, to se mi líbí, nyní mě čeká první iPhone. Teď jsem měl 2 roky Windows Phone a předtím X let Android, tak uvidíme 🙂

 7. Nějak rychle přeskočeno z Xiaomi na Iphone, vlastně jsem se nic nedozvěděl, jen že IOS je nej.

  😀

 8. Vážně tady někdo porovnává smarphone za 4K se smartphonem za 20K a diví se, že je horší? 😀 😀

  1. Článek nebyl psán ve smyslu porovnání dvou konkrétních smartphonů. Jde o porovnání dvou platforem jako celku. Do minulého roku jsem aktivně používal vždy nejvyšší modely od Samsungu a Applu zároveň – vím tedy, o čem píšu. 😉

   1. Fakt zároveň? Můžete mi popsat co je to používat skutečně mobil zároveň, aby jste porovnal “zkušenost”?
    Fakticky, asi jste něco používal v práci a něco jiného soukromě, jinak si nedovedu představit, že někdo skutečně používá stejně intenzivně přístroj jinak než, že ho zapne a jenom udělá stejnou věc na druhém “co porovnává”.
    Pokud jste ho tedy intenzivně používal, pak se vkrádá otázka, který byl využívám jak a druhý onak a tedy co vy osobně preferujete., Jinak řečeno, zda nejste “facebook uzivatel”, kdy musi pro vás být spojení se službama (když nepošlete snímek na face, tak je to vprd…). Nebo pracovník, kdy vám stačí “slušná synchronizace” a ostatní je vám putna…

    Jinak řečeno, porovnávat ruzné filosofie na co je “android” vs “apple” a říkat, že to lze… Fakt je normální porovnat SUV od mercedesu vs rumuna reálné bez toho, aby někdo řekl kdo to kupuje, jaké má potřeby a styl života? Pokud bez tohoto zhlednění napíšete recenzu a haníte jedno nebo druhé, tak jste novinář ala Nova, idnes či ČT, ale to říká něco o vás ne technologii 😀

    P.S. VHS vs BETA, fakt zvítězilo co je lepší nebo jenom “PR a lenost”…

   2. Bohužel článek není porovnáním platforem ale pouze vychválení applu. Aby to nemělo stejný scénář celou dobu tak se na začátku alespoň pochválilo zpracování a pak se rozjela jen chvála a nikde nezaznělo že Android umí to samé co se píše že je tak že umí apple viz třeba ty maily

   3. V tomhle clanku porovnavate rychlost aplikaci na iPhone a android masine za 5 tisic. A na zaklade toho vydavate soudy o dvou konkurencnich systemech. To fakt nejde. Naopak bych mohl rict, ze Samsung Note 5 mi bezi 2 roky rychle a bez jakehokoli problemu se zamrzanim ci sekanim se, naproti tomu iPhone 7, co jsem zakoupil synackovi, mi vytuhl prvni den hnedle nekolikrat. Se smartphony jsem zacinal taky na iPhone 3G a pak vyzkousel leccos, vcetne windows. Pristi bude bud Note 8 nebo iPhone 8, pockam si. Ale jedine, co mohu o soucasnem stavu rict je, ze silnou strankou Apple je vse okolo znacky, predevsim styl, a az ve druhe rade funkcnost spojena s uzavrenym systemem. Ta je pak u vrcholnych modelu androidu naprosto srovnatelna – idealne samozrejme holy android, ale napr. vrcholne samsungy bezi bez jakychkoli problemu nerozeznatelne. Zkratka – a to v tom Vasem clanku taky dost chybi – pokud chcete android s plynulosti chodu srovnatelnou s jablkem, musite jit na vrchol nabidky.

   4. pokud byste realne porovnat tyto OS, tak porovnavate iphone s pixelem, ktery nema nejakou nadstavbu od vyrobce a je ve stejne cenove kategorii, tohle bylo jen vychvaleni applu

 9. Takže jiními slovy, autor je naučen x let na nějaký styl služeb/soft/hardwaeru. Přispůsobil svoje zvyky dlouhodobým používáním něčemu.
  Protože přešel krátkodobě na něco jiného a změna bolí nejvíce, tak píše “erudovaně” a podle bígal “nezaujatě”, že androind neeeeee.

  Hele, když už by někdo chtěl být nezaujatý, musel by dostat telefon někdo, kdo dosud používal tlačítkovej. Kdokoliv jiný, třeba i windows nebo symbian už bude “porovnávat” podle toho na co si zvyknul. Kdežto u tlačítkového je “jiná technologie” u uživatele chytrých už “porovnává stejnou technologii, ale jinou filosofii”…

  Takže článek plný informací o tom, že autor popsal své pocity, když se musí učit něco nového a jak ho bolí změna… Z hlediska “personalistů”, by to byl krásný test zda někdo dokáže být “flexibilní” skutečně nebo jenom nekecá jak tento autor 😀

  Miluju být na poradě s lidma jako je právě autor, kdy místo řešení bývají tito lidé součásti problému 😀

  1. To já zas miluju sedět na poradě s lidma jako Vy, kteří mají problém porozumět významu psaného textu nebo mluveného slova, ale mají na všechno “názor” a velmi asertivně jej prosazují.

   Tedy speciálně pro Vás: jak psali už někteří přede mnou, ten článek nebyl o porovnání dvou konkrétních telefonů, ale dvou různých platforem. Oba telefony znám, jeden používám já, jeden moje děti. Článek podepisuju.

   1. Ano mít vlastní názor a obhajovat ho je u applistů nežádoucí. Apple nalinkoval cestu a kolem ní vybudoval stěny, ploty, ostnatý drát, neprostupnou střechu aby už nebylo úniku a zákazník je lapen v kleci. Odejít se sice dá ale musí to hodně bolet aby si to zákazník rozmyslel a neodešel.

   2. Jenze problem je v tom, ze nemuzete porovnavat dve platformy na zcela rozdilnych strojich. Pak se dopouatite zasadniho zkresleni, kdyz tvrdite, ze jeden z nich bezi hur. To je jako kdybyste porovnaval benzin s naftou a pouzil M5 550i a Focus 1,6 TDCi a pak usousil, ze benzin proste jede lip.

 10. Ano, srovnáváte pouze ios a android u produktů jiných kategorií. Je to jako srovnávat interiér u superba a mercedesu S, ale i na to jsme z autosalonu na primě zvyklí 😀

  1. Tak ještě jednou, 🙂
   Srovnávám své zkušenosti z používání Androidu na zařízeních T-Mobile G1, Samsung Galaxy S, Galaxy S2, Galaxy S3, Galaxy S4, Galaxy S5, Galaxy S5, Galaxy S6 edge a iPhonu od modelu 3G. Článek nepojednává o srovnání iPhone 7 Plus a Xiaomi Redmi Note 4 ale o obecném srovnání platforem. 😉 Ano, iOS mi přirostlo k srdci víc, ale jak jsem uvedl v závěru článku, nejsem zaujatá iOvečka a konkrétně u Redmi Note 4 skláním Xiaomi hlubokou poklonu za to, co dokáže prodávat za cca 5 tisíc.

   1. Hele prohlásit “nejsem zaujat” neni synonymum “jste nezaujatý”…

    Opakovaně, máte styl života a práce takový, že vám vyhovuje to co nabízí apple, ale to opět nenísysnonymum, že je lepší jak vy “dokážete”.

    Jak srovnáváte platformy? Vy srovnáváte platformy stím co vy požadujete a na co jste naučen požadovat. Ok, nikdo nebere, že to je špatně, dělat podobné receznce, ale prosím závěr i úvod musí být takový, aby jste toto popsal a nepsal, že to je obecný popis, když to není pravda…
    Dívám se na recenze na apple od “redaktora” digitu co má youtube kanál o apple, a ten to řekne na plnou hubu, mám také či oné potřeby a proto apple je dobrej, ale nikdy si nedovolil říci, že je lepší obecně jako vy…

 11. Jako experiment, je to určitě zajímavý článek. Faktem zůstává, že za cenu nového Iphone lze pořídit dva až tři androidy, papírově na stejné úrovni. Navíc pokud nevlastníte další jablečné produkty, je i otázka provázání vcelku irelevantní. Pisatel zde zmínil rozepsaný email na záchodě. Android obecně používá jako profil emailovou schránku, ke které se lze připojit z jakéhokoli zařízení (i z iphone :D). Pak cloudové úložiště google drive, které zase umožňuje práci se soubory na jakémkoli zařízení. Nejsem odpůrce jablíček, to rozhodně ne, ale pokud bych vzal v úvahu, že bych začínal od nuly a musel si pořídit Iphone, Macbook, Ipad a Icojávímcoještě, asi bych tak půl roku jedl jen suchý chléb 😀 Android je řešení pro masy se vcelku podobnými možnostmi jako nabízí apple, ale za mnohem nižší cenu.
  PS.: Pirátění appek je sice zlo, ale koncovému uživateli je to ve finále vcelku jedno. Hlavně, že to funguje

  1. Máte samozřejmě pravdu a jak jsem odpovídal u předchozího komentáře, Xiaomi si zaslouží hlubokou poklonu za to, jak skvělý telefon dokáže vyrobit a za jakou (až směšnou) cenu ho lze u nás pořídit. Výhoda Applu tkví v oné ladnosti a jednoduchosti s jakou se dají jeho služby a produkty používat. Ano, Android nabízí mnohdy stejně funkční řešení, ale Apple jde uživateli u každé věci naproti, čímž mu spoustu věcí usnadňuje. Většina funkcí funguje zcela nativně bez nutnosti zdlouhavého nastavování či instalování dalších aplikací.

  2. Souhlas a pirátění appek? Ano náctiletí to možná dělají ještě dnes, ale pokud srovnáme věkovou skupinu lidí používající epl a android, tak zjistíme, že tohle “pirátění” je opět jen blud jablíčkářů a dovolím si tvrdit, že i sám autor za dobu používání žádný warez nestáhl..

   * A k zobrazování reklam, je to pouze alternativa autorů appek ( dej zadarmo s reklamou, nebo zaplať ) a dle mého názoru naprosto v pořádku, takže tato výtka je naprosto zcestná.

 12. Já tedy nevím, školy nemám… Ale mám už třetí Samsung s Androidem (nyní S7 s android 7) a s problémy popisovanými v článku jsem se ještě nesetkal. Pominu-li jednu reklamaci, kdy mi na S5 odešla nějaká hardwarová součástka.

  1. No to je právě celý ten vtip. Lidé co mají apple a nemají android ví mnohem lépe jakými neduhy trpí telefony s androidem a stejně tak vědí že jejich telefon tím nikdy nemůže trpět.

 13. Nechápu poznámku o tvém psaní mailů. To co popisuješ je standard IMAPu a zvládne ho snad každý mailový klient…

 14. S tymto tvrdenim nemozem suhlasit: …promítne do chování vývojářů. Ti primárně vyvíjí své aplikace pro iOS a až následně přemýšlí o variantě pro Android.

  Napriklad aplikacie a penazenky pre kryptomeny (bitcoin a ine) su vyvijane skor pre android ako pre iOS. Napr. Freewalet, Coinomi, Jaxx su pre android prepracovanejsie a podporuju viac kryptomien ako pre iOS.

 15. poměrně stručná, ale pro mě velmi cenná odpověd na moje letité otázky (které moji jablkem posedlí kamarádi nedokaží zpracovat bez ideologického zákalu).
  Veliké díky

 16. Uplny souhlas- pouzivam soucasne obe platformy, nyni iph6s a S8. Android: uzivatelsky ohebny, zadna velka omezeni- lec system nestabilni. Velky problem je vzajemna nekompatabilita v propojeni tretich stran, cili ruzne nadstavby Andoidu u ruznych vyrobcu. Cistota a odladeni systemu (pokud nemate primo Nexus od Google),coz uzivatelsky znamena plynulost systemu, linearne klesa s casem bezneho uzivani strme dolu. I presto ho pouzivam pro bezne potreby a to diky velke privetivosti pro uzivatele. Apple: system naprosto odladeny- nic neresite,rychlost a stabilita je v case stale stejna. Co dela apple neprekonatelnym je konektivita,jak zminil autor. Tuto schopnost Android nikdy mit nebude z podstaty veci. Ackoliv obe platformy platformy pouzivam od r. 2010 denne, nemohu o sobe rici ze jsem i-ovce ci militantni Androidista…. Neni to otazka penez, ale pozadavku na system jako takovy. Za systemy Andriod jsem za tu dobu vydala daleko vice penez nez za Apple…. Po 2letech totiz Andriod pri denodennim pouzivani je vicemene na odpis a menite pristroj na HDW vykonejsi.

  1. Take pouzivam iPhone 6 a soucasne S6edge+ a S8. Ano mam i Macbook a kompatibilita s iP6 je hodne super. Ale stejne tak mam paradni synchronizaci mezi S6 a S8, navic oproti iP my oba telefony nabidnout mnoho uzivatelsky prijemnych veci, ktere apple proste nema. Android urazil ne kus cesty, ale poradnou dalnici ( mel jsem vsechny verze a mnoho vlajkovek od zasadnich vyrobcu) iPhone je jednoduchy a funkcni telefon, z technologickeho hlediska ale na spici vladnou jini

  2. iphone má super konektivitu, pokud to pripojíte k macku. Jinak to je na sprostý monolog. Ale s androidem máte pravdu – pokud nepoužíváte pouze čistý systém bez (leckdy opravdu debilní) nadstavby, tak se to nedá srovnávat. Samozřejmě záleží na výrobci. Apple to má s optimalizací značně jednodušší – proto i stejná aplikace je většinou na applu rychlejší. Osobně si ale nemyslím, že to je nějak dramatické. Radši přetrpím vteřinu při spuštění aplikace, než si zvykat na něco, co mě nevyhovuje a nemůžu to změnit (prostředí, ovládání atd.).

  1. No jistěééééé….! Jen pro připomenutí. V červnu 2007, kdy Apple přišel s prvním iPhone 2G, byla vlajkovou lodí Samsungu trapná kopie BlackBerry jménem SGH-i607 BlackJack. Od té doby se to dost zlepšilo, ale že by Apple ukradl spoustu věcí Samsungu je velmi zábavné tvrzení…

 17. Laicky naivní pohled. Padající aplikace vídám i na iPhone, míra pirátství je dle průzkumů stejná na obou platformách a aplikací pouze pro jednu platformu dělají spíše menší projekty, které nemají na vývoj na obou platformách

 18. Zkusil autor využít gmail account? Můžete psát na hajzlu a následně se k draftu vrátit na pc… funguje to i ve světě androida. Správa fotek mnohem lepší než co používá eppl. A porovnávat mobil za dvacet s huawej za 5… taky nesmysl. Věnoval se autor také problematice sdílení dat mimo iOS? Totální buzerace.. Nejsem total apple hater, ale nemám rád tu nálepku jakou si apple sebou táhne. #mainstream #posh #cool #celebrity #smugalert

 19. Prý nezaujatě… Dovolte, ale musím se smát. Nejprve vedle sebe postavíte telefon za 20k a 5k a nasledne zacnete zminovat obecne problemy Androidu, ktere se vyskytuji u tech nejlevnejsich, nikoliv u tech za 10k+. Mam Huawei P10 a restart probehl pouze pro aktualizaci, ani jednou, ze by neco spadlo, GPS, ze ma problemy? Nesmysl… A co takhle vyzdvihnout vyhody Androidich telefonu, kdyz uz vyzdvihujete vyhody jablicek? Treba moje P10 ma naprosto nesrovnatelne rychlejsi odezvu na odemknuti telefonu nez na tom predrazenem iSmejdu…. Aplikaci tam mam plnou prdel a jakekoliv zpomaleni nepozoruju.. A battery drain? Coze? Tak to muzeme opet srovnat vydrz s iPhonem… A to presto, ze jsou Abdroidi telefony s jeste mnohem lepsi vydrzi… Coz je dalsi vyhoda Androidu… Mate na vyber, cili si kazdy muze vybrat to, co mu vyhovuje. Vy iOvce mate vse predurcene a na vyber opravdu nemate… A to nemate ani diru na sluchatka v tech novejsich 😀 a jeste se bijete za to, ze to neni potreba – opet, jak pro koho… Proste Apple je jako komunismus, nic liberalniho tam neni…

  1. Nejde ani o to, že jsou to od Androidu levnější kousky, padající GPS, battery drain a zadělávání appkami jsou prostě pět let staré zprávy, které dnes nenajdete ani u lowendů za cenu čtvrtiny jablka. Prostě klasická snaha applistů o racionalizaci ceny, kterou za ten telefon zaplatili. 🙂

  2. Ty jsi vážně primitiv, ale na tobě je vidět, že se lidé dělí na dvě skupiny, na ty, co iphona mají a na ty, co by ho chtěli a nemůžou si ho dovolit, tak ho aspoň pomlouvají.
   Měj se krásně socko 😀

   1. Bože,bože..ještě že žiješ v Česku, v zahraničí je většině úplně jedno jestli máš ios nebo android..jen to ukazuje proč si 99% čechů iphone kupuje 🙂

  3. Dobrý názor a ještě bych přidal. Pán si vybral mobil, který má nástavbu – MUI. Jsem vlastníkem tohoto mobilu a i díky androidímu spolku, mám v mobilu “čistý” Nougat a to jsou fofry. Výdrž baterky přes dva dny. A to denně proesemkuji a provolám mnoho času. Do toho nějaká fotečka a hromada mejlů. Současně zvládá navigaci a volání. Nepadne na zadek když mu dám záhul – stahování a současně práci.
   Ale co slýchávám od Apláků – rok max dva a telefon je “zasraný” odpadem z aplikací a je z něj líná šunka.
   Navíc právě teď se mi dostal do ruky Aple 4S. Nic nemohu z aplikací odstranit. Udělat si plochu a ikony jak já chci – to nejde. No kde to jsme.

 20. Já bych autora pochváli minimálně za snahu porovnat “nezaujatě” oba systémy, je jasné, že Xiaomi je jinde než Apple. Jeho pohled či snaha se mi líbí, čímž mu za to děkuji! Jen víc takového přístupu:)
  Jen pro upřesnění, jdu na Android, ale mám i zkušenosti i iOS a neřekl bych, že jsou aplikace primárně chudčí, často bych řekl, že je tomu naopak. Ale určitě je znát pokud ja aplikace zdarma v rámci Android a pokud za ní zaplatíte např. 100 Kč na iOS,
  Za poslední. Z principu věci by telefon s iOS měl být odladěnější, stabilnější atd. Vždyť ten telefon tvořen pro systém či systém tvořen pro konkrétní telefon. Android musí běžet na rozličných HW konfiguracích od X desítek výrobců, kteří navíc používají vlastní SW nadstavby.
  Díky a hezký den

  1. Dobrý den,
   v článku měl být odstavec o vámi zmiňované fragmentaci Androidu, respektive obrovského počtu zařízení, na kterém musí běžet, ale článek by byl až neúnosně dlouhý a proto jsem to vyřadil, jako pár dalších věcí. V každém případě děkuji za doplnění užitečné informace. 🙂

 21. Já vás rozsoudím, je směšné, jak lidé a čučí mluví do placek, které jim pak neustále překáží, vypínají a padají.. kam se poděl trend miniaturizace?
  Komu vděčíme za tento stupidní a nový, trend multifunkčních nesmyslů (Nokii s jejím cihlovým komunikátorem pro ´managery´?), kde ani jedna funkce není dobrá?
  Vše je ošizené, vše je jen jako – hudba s její kompresí, fotky dobré tak na legrační selfíčka, atd. Nic pro puristy a skutečné nadšence, jen náhražky..

  A co se týká Xiaomi?! Nebrat ani kdyby vám slibovali 100 megapixelů!!
  Apple snobárna samozřejmě funguje na principu image.. ale nutno říci, že o dost stabilněji a spolehlivěji (s hw. to ale nemá nic společného)

  1. Vámi tak oceňovaný trend miniaturizace se z telefonů vytratil v momentu, kdy je bylo možné připojit na internet a lidé si uvědomili, že se na nich dá sledovat porno.
   Co se týká Xiaomi, nevím jaký s nimi máte problém, je to nejlepší volba pro člověka, který si váží poměru cena/výbava. Mám od nich již druhý telefon, začínal jsem na Redmi 1 a poté přešel na Redmi 3 pro, oba byly ve své době nejlevnější modely v jejich nabídce. Nikdy jsem s nimi neměl jediný problém. Upřímně mi řekněte jaký jiný mobil Vám v polovině roku 2016 za cca 5500 Kč (v době kdy byl Redmi 3 pro nový) nabídl hliníkové tělo, čtečku otisku prstů, 3 Gb ram, osmijádrový procesor, 13Mpx fotoaparát, baterii o velikosti 4100mAh a možnost použití dvou sim karet nebo jedné sim karty a paměťové karty. Plus mi oba zmíněné telefony spadly na zem vícekrát, než bych si přál a vše přežily ve zdraví.

 22. Apple vyrobky mam rad, pouzival som niekolko generacii ipodu a vacsina mojich znamych – umelcov tiez nejaky vlastni. Aj moja sestra pracuje s DTP uz 25 rokov na nejakej verzii Macu. Kazdopadne moj telefon je Android a nelutujem. Nezvyknem sa stretavat s tolkymi problemami v aplikaciach a telefone, ako sa to snazi prezentovat autor clanku. Synchronizacia obsahu funguje takisto, akurat sa autor rozhodol odignorovat Microsoft a jeho suitu aplikacii. Nevadi, kazdy nech si pouziva to, co chce. Pre mna proste pridana hodnota v lepsom UI, teoreticky lepsej stabilite a drahsom appshope (?) za tie peniaze proste nestoji.

 23. Článek jsem byl schopný brát vážně do chvíle, kdy si někdo stěžuje na padající GPS u Androidu se slovy, že tyhle věci u jablka fungují bezchybně, protože pokusy nechat se navigovat iPhonem a související minutí tří exitů, než se milé jablíčko vzpamatovalo (pochopitelně po restartu), si dost dobře pamatuju:-)

  1. Taky často jezdíme s jabkem skrz zdi, kdežto vedle umístěný droid jede pořád po silnici 😉

 24. Já to mám přesně naopak, ještě do února tohoto roku jsem byl zarytý uživatel top modelů s platformou Android. Můj první telefon s Androidem byl Sony Ericsson Xperia X10, od té doby jsem měl ještě dalších cca 6 kousků s Androidem. Nikdy jsem nepřemýšlel o koupi iPhonu, ba naopak, vždy mě odrazovala velikost displeje a nazory ,,iovci” jak se s iPhone konečně cítí, jako lidé… S příchodem iPhonu 6+ jsem se o Apple jako takový začal trochu zajímat. Na ,,temnou stranu” jsem přešel po té, co jsem poprvé v ruce držel iPhone 7+ Ano pořídil jsem si jej a opravdu nelituji. Největší minus vidím pořizovací cenu. Ale nadávat na ten telefon opravdu nemohu. Zkratka, kdo chce Apple, ať už z jakéhokoliv důvodu, tak si jej pořídí, kdo chce Android, zůstane u nej. Já se přesvědčil o tom, ze názor změnit lze.

 25. Dobrý den, od začátku chytrých telefonů jsem měl pouze Android telefony. Před rokem jsem musel Sony z5 dvakrát reklamovat ( problém s mikrofonem ). Už mi došla trpělivost se samsungem, sony, huawei. Každý telefon měl nějaký problém. Tak jsem si říkal, že zkusím apple. Koupil jsem si iphone SE protože už nechci žadný 5″ a vetší display. Parametry iphone SE jsou poloviční možna ještě nižší než u konkurence stejné ceny. A ejhle iphone SE je mnohonásobně rychlejší ve všech směrech. Iphone SE mam necelý rok a ani jednou jsem ho nerestartoval ( nebyl důvod ). Nemyslím si že ostatní značky vyrábějí špatné telefony ale google kvůli nekonečnému schvalování všeho možného nedokáže odladit pořádně ovladače které mají mezery v ovládání HW telefonů. Proto se android seká, vybijí baterii a pomaleji načíta.

  1. Měl jste si koupit telefon s čistým androidem… Představte si jak by to dopadlo s iphone, kdyby na to některý výrobce udělal vlastní nadstavbu aby to “vylepšil” a pořád by říkal, že to je iOS od Applu…

 26. Mobilní telefon vlastním od roku 1993. Nokia byla špička. Za to co s touto společnosti provedlo vedení bych je nechal zastřelit. Náskok 15 let byl během dvou let pryč. Samsung který dělal pračky a ledničky je strčil do kapsy. Tak jsem tedy přešel z windows na android. Měl jsem všechny top modely Samsungu až do S5. Pak jsem si ze srandy koupil iPhone 5S. Těžko jsem v O2 nechával 16 tisíc. Na otázku proč to stoji tolik peněz mi prodavačka odpověděla: “pane Apple to je životní styl víte?????” Nevím odpověděl jsem. Od te doby jsem měl jen iPhone mám iPad, Macbook a všichni doma mají iphony. Teď čekám na osmičku. To co se Samsung od Applu naučil poslední dobu je jen to že umí nasadit cenu kolem 25000,- Ten kdo měl android i iOS a prohlásí že jsou to operační systémy na stejné úrovni sám ví že lže. A kdo řekne že android se neseká a nezpomaluje během užívání taky lže. V tom je iOS super. Jen mimochodem poraďte mi jaký antivir si mám nainstalovat na iOS a proč. 🙂 děkuji?

  1. Jestli si myslíte že na iphone nejsou viry tak se opravdu pletete..a já třeba mám i 2 roky starý Huawei a ten se stále neseká,nerestartuje ani nezpomalil takže tady taky vaříte z vody..a taky jsem měl 2 iphony a třeba 4s po aktualizaci z ios 7 na 8,9 že běží plynule a neseká se? :)))

 27. Tak já si nemůžu pomoct ale pokud budete používat telefon s upraveným GUI, předinstalovanýma aplikacema a nevím co ještě, tak výsledek bude asi vždy jiný. Osobně Samsung GUI naprosto nesnáším. Tak idiotské ovládání nemají ani čínské founy za 2k. Jako preferenci tak nemám hw ale OS a jeho prostředí. Dnes už bych si nekoupil nic jiného než zařízení s čistým androidem. Ovládání a rychlost systému se perfektní a každý si může doladit zbytek podle vlastní chuti. Co se applu týče – buď vám vyhovuje nebo ne. Jinou možnost nemáte. A windows? To se ještě dnes prodává 🙂 ?

 28. Ja vam to napisu taky nezaujate,Mel jsem samsung galaxy S7 a sel jsem si koupit novy telefon Iphone jsem nikdy nemel,tak jsem si rekl,ze to zkusim,protoze na osmicku samsung se mi cekat nechtelo a rikal jsem si,ze zmena je zivot a kazdy to porad vychvaluje atd.No zaver mam asi takovy muj Iphone7 je prvni a zaroven posledni Iphone,uz nikdy vic,ten telefon je jenom o tom ze mate u ucha to jablko,ale jinak jako smart telefon…naprosta katastrofa,takze uz cekam na samsung 9 a mrzi me,ze jsem vynechal osmicku samsung touhle jablecnou slupkou.Ale nechci nikoho ovlivnovat a ani to nema cenu,kazdej kdo mel kdy jablko,tak bude stejne tvrdit,ze je nejlepsi,treba je,ale pro me rozhodne ne,obcas mam pocit jako kdyby jsem mel v ruce tak 6 let stary telefon,jako smart phone nestoji vubec za nic a at si kazdy rika co chce,tak zkratka tak to je,uprimne pokud by ten telefon nestal co stoji,ale stal treba 3 tisice a vzadu nebylo to jablko,tak to v zivote nikdo nekoupi.Maji spickovy marketing a to je zhruba vse co apple nabizi.

 29. Ještě pro autora článku – docela jste zapomněl na zásadní výhodu androidu – hlasové ovládání v českém jazyce. Na to u applu asi nikdy nedojde… Teda nevím jak samsung a jeho “optimalizace” ale Nexus a Lenovo moto (čistý android), který aktuálně používám, toto zvládá velice dobře. SMS (rozuměj hangouts) už vetšinou diktuji, pokud nejsem někde, kde je hluk… vyhledávání a napři nastavení budíku je taky super. Těším se až bude Google asistent. Docela by mě zajímalo porovnání se Siri (i když jen v anglicky). Máte s tím někdo zkušenosti? Já si na ovládání hlasem zvyknul rychle…

  1. Hezký den,

   SMS/iMessage, maily a další textovou komunikaci diktuji do hodinek v naší mateřštině už zhruba přes rok. Nejčastěji to využívám v kombinaci s Apple Watch. 😉 Souhlasím ovšem, že Google je v oblasti rozpoznávání řeči mnohem dál, než je Apple a jeho Siri. Ale to už je na jiný článek a diskuzi. 🙂

 30. Sorry ale všechny moje hračky, mobil, tablet, díky android a Google dokážu spárovat co do uživatelskyho rozhraní a převodu dat a záznamů, taky mi komunikují s laptopem a TV vše jako all in one. Bez ohledu na aktuální použítí přístroje mohu stejně jako jablkar přecházet mezi stroji a pokračovat tak v práci nebo zábavě. Ono koupit si android jen na krátkodobý test bez ohledu na jeho opravdového možností využít i znalosti je jen nic neříkající debata mezi veganem a masozroutem 🙂

 31. No ja len k tomu tolko ze, v aplikacke sa nezobrazi reklama a iphone ze neni treba restartovat.Tak toto je trosku zavadzajuce tvrdenie,nakolko mam s tým opacne skúsenosti,ale suhlasim s tvrdenim,ze kto raz spadne do jablcneho ekosystemu tak malokto uz z neho bude chciet vonku.Sorry za dia…a prajem pekny den

 32. Mobil jsem nevybíral podle značky nebo operačního systému. Zajímal mě výkon a vydrž. Už pár let mám THL. Nevyrovnají se mu ani iphon ani xiaomi. Bez problému denně využívám na 15 messengarů, 10 sociálních sítí, videa a dalších 20 aplikací. Vydrží mi 5 dní bez dobití. Na tohle žádný apple fakt nemá.

 33. Je to stejný jako když se přesedlá z manuálu na automat v autě, už nikdy nebudete chtít zpátky…..tak je to i z iOS

  1. Jenže purista kterého baví “řídit auto” se od automatu rychle vrátí zpátky k manuálu..kdo se chce jen vézt nebo neumí řídit kupuje automat:)

   1. Kazde zbozi ma sveho kupce, nekdo sazi na jistotu a jiste pohodli a uziva iPhone (styl a urcita snobarna v tom jiste hraji svoji nemalou roli), jiny se v tom rad vrta, hraje si a nastavuje, hackuje a hleda co by kde jeste slo vyladit a zdarma stahnou, proto pouziva Android. … Purista bude mit auta 2. Jedno s automatem na kazdodenni jezdeni a dlouhe cestovani, protoze je to pohodlne a clovek se jen tak veze, svezi a bez unavy. Druhe auto bude s manualem, atmosfera-benzin, lehke a technicky jednoduche, v mezich automobilove techniky po roce 2000, neco jako Mazda Miata/MX 5 nebo BMW E46 alespon 330i, pokud ovsem nebude mit purista rozpocet vyssi, napr. nejake starsi Porsche nebo treba relativne novejsi Nissan Gtr 😉

   2. Ano tak sem to myslel, taky mam iphone i android v garazi 🙂 Ale je spousta puristu kteri pouzivaji pouze sportak i na kazdodenni jezdeni 😉

 34. No tak je to asi týden starý test kdy se porovnávala rychlost mezi rok starým modelem iPhone 7 a novou vlajkovou lodi Samsung S8. Rok starý iPhone vyhrál. To vypovídá o odladěnosti systému vše. Co člověk to názor. Jediné výčitky jsem při koupi iphonu vždy měl kvůli ceně. Dnes už je nemám protože 26000 za Samsung S8+ mě uklidnilo. Ano Samsung má dalších 250 modelů ale s ophonem souperří pouze top modely. To že Apple vyrábí defacto 2 modely za rok a je na 3 místě prodejnosti taktéž něco vypovídá. Nejnegativn jsi posouzení výrobků Apple je vždy od těch co jej nikdy neměli. ?Uvidíme co vyleze z iphonu 8 nebo jak se bude jmenovat. ??

 35. Bylo by možné porovnat obě platformy z pohledu softwarových možností a architektury? Totiž já mám pořád zažitý android jako linux, nad tím některé procesy aplikací napsaných v C, vedle toho běhové prostředí pro javu a nad tím aplikace zkompilované do byte kódu (případně ještě dále optimalizované). A když chcete tvořit nativní uživatelské rozhraní, tak ho pak vykresluje CPU, dokud nezapnete nějaký přepínač v manifestu, či co (vidět trhaný scrolling tabulky s 20 položkama na S7, to je k nezaplacení). A když potřebujete nějakou funkci opravdu rychle (např. analýza obrazu z fotoaparátu), tak si ji musíte napsat v C/C++, zkompilovat ji v gcc pro tři architektury, a přibalit ji k oné javové aplikaci jako knihovnu a volat ji přes JNI (včetně všech problémů s počtem argumentů, funkcí, alokací paměti, nedej bože paralelismu). A když potřebujete něco ještě rychleji a chcete využít GPU, tak vám to pak běží nebo neběží dle toho, jak výrobce konkrétně implementoval to nebo ono. Připadal mi android vždy svou strukturou křehký a příliš mnoho věcí se mohlo rozbít, ale rád bych slyšel, že už je to dávno jinak…

  iOS mi zase připadá hodně svázaný (10 minut appka běží na pozadí maximalně, pak ji systém odstřelí kvůli baterce – nejde-li o jeden z přesně daných background režimů). Dokonce i takový Dropbox může nové fotky nahrát na server až tehdy, když uživatel změní polohu – teprve jako reakce na změnu lokace se ta appka může probrat a pevně danou dobu na pozadí něco udělat. Pak se to ale nemá jak rozbít, natož přetížit. GUI je odjakživa akcelerované (vykresluje ho GPU), typů zařízení je tak zhruba 5 (narozdíl od tisíců androidů kde to je od pračky snad až po bagr) a liší se prakticky jen velikostí obrazovky, čili appky jdou lépe otestovat, a pokud danou věc apple podporuje, tak je to relativně jednoduché na použití (někdy až moc).

  Prostě obě platformy mají své pro a proti. Mě třeba vždycky štvalo, že Apple zařízl podporu pro Obex – posílání dat přes bluetooth. On to ta sviňa modul v iPhonu umí, jen je to softwarově vypnuté. Proto nejde poslat fotku přes bluetooth do androidu, i když z 12 let starého Sony Erricsonu to pořad ještě jde. A pak si, geeku, vyber, že 🙂

 36. Je škoda, že si autor nezvolil na porovnání systémů, když už ne telefonů samotných, něco, kde najde čistý Android. On je totiž obrovský rozdíl mezi nadstavbou výrobců a čistým systémem. Jako nadšenec a ano, Androidář, jsem vyzkoušel už mnoho telefonů. A zjistil jsem, že nadstavby výrobců, ač ne všech, jsou prostě problém. Kupříkladu jsem měl dlouho dobu LG G2. A byl to výborný telefon. Nicméně nadstavba LG mě moc nebavila, tak jsem si ho prostě rootnul (což iOS neumožňuje) a nahrál custom ROM (v té době Cyanogenmod). A světe div se, on ten čistý Android zrychlil telefon, žádné pády, žádné problémy, svižnost. Pak jsem hledal další telefon. A našel jsem Oneplus 3. Třeba to je telefon, který jste si pro srovnání mohl vybrat. I on má krásné stylové hliníkové tělo, AMOLED displej 5,5 palce a i obstojně fotí. Na něm je nainstalován čistý Android a vše běhá bez naprostých problémů.

  A když už ne další čínskou placku, tak jako geek jste měl okamžitě zvolit Pixel od Google. A pak bych byl opravdu zvědavý, co byste napsal.

  1. Ještě co se týká provázanosti účtů. Také trochu autorem neodzkoušené, protože to funguje velice dobře. Na PC (Windows) má přes průzkumník bez problémů přístup na Disk Google (úplně stejně jako na Dropbox), v prohlížeči Chrome mám neustále fotky z telefonu, kalendář, mail, mohu se na telefon i připojit, mohu jej vyhledat na mapě. Prostě už to je úplně jinak, než před pár lety, kdy Android toto neuměl. Ale ať si to každý přebere sám. Já, kdybych měl “testovat” iPhone, tak budu určitě zaujatý, stejně jako autor, protože v roce 2012 jsem si koupil první smartphone s Androidem a od té doby jsem neměl jediný sebemenší důvod uvažovat o iPhonu:-)

  2. Ano rooutnul sis android a iOS to neumožňuje. Protože to nepotřebuje. Konečně jsi uhodil hřebík na hlavičku. To je přesně ono. Android a používají všichni a iOS pouze Apple. Apple má jak své telefony tak i svůj operační systém. A proto všechno tak funguje.

   1. Já myslím, že otevřená komunita je lepší, než uzavřený systém. Ale každému to, co mu nejvíce vyhovuje. Právě rootnutí umožňuje si sám říct, jaké aplikace chci, nebo ne, jestli chci, aby telefon sledoval mou aktivitu, polohu a kdo ví co, nebo ne. Umožňuje toto iOS? Ne. Předpokládám, že stejně jako na OS Android s nadstavbami výrobců je i na iOS “balast” aplikací, které mnohdy uživatelé ani nevyužijí. A proč je v telefonu mít?

    A na větu “Apple má jak své telefony tak i svůj operační systém. A proto všechno tak funguje.” bych zareagoval takto: “Operační systém Android od Googlu funguje, a to na 86 % vyrobených mobilních telefonů na světě. Také má Google své telefony Pixel.”

    Nicméně, každý je zastáncem toho “svého” systému, protože mu ten konkrétní vyhovuje více a já to chápu a nikomu nic nevnucuji. Jen jsem se pozastavil nad tím, proč autor článku netestuje “čistý” iOS vs čistý Android, ale vezme na test Android s nadstavbou MIUI, plnou, bohužel, ještě stále rozsypaného čaje.

 37. Pouze nekalá a zřejmě objednaná reklama. Jak se to dělá Češi ještě za 30 let nepochopili. A kdo se stal otrokem mobilu toho to později dožene, osklive. Ten čas co u toho hnoje ztrácí mu bude chybět. Pak budou jen závidět těm co místo hraní na mobilu raději budovali svoji existenci. Vím o čem mluvím, Mobil v autě jsem měl už 1975 kdy Češi mobil neuměli ještě slabikovat. To se člověk při těch cenách naučil telefonovat, krátce, věcné a racionálně. Tak přátelé, mnoho štěstí při rozhazování peněz. A nezavidte bohatým, ti telefonují zpravidla se starými střepy.

 38. Pouzivam produkty Apple jiz od roku 1990 ( mac pro, imac, macbook pro, macbook air, ipad…) ale telefon mam samsung galaxy note3 a jsem naprosto spokojeny.

 39. Já měl tři iPhony 7 Plus a na všech byla stejná závada nedalo se s tím telefonovat což je zásadní problém u mobilního telefonu pokaždé mně 2. Strana neslyšela nebo mi rozuměla špatně a pokaždé na reklamaci my byl dán nový iPhone ale měl zase stejnou závadu takže jsem byl rád že mi vrátili peníze a já se vrátil zase k Samsungu a od té doby vím že iPhone už nikdy v životě nechci .

 40. No já mám přesně opačnou zkušenost a děkuji už nikdy, byla to největší chyba mého života a v běžné práci jsem byl úplně vyloučen, protože jsem si od ostatních nemohl nic přetáhnout, stáhnout, synchronizovat. Neodsuzuji jablka, ale pokud na nich nefunguje vše kolem, což mém oboru nefunguje v podstatě nikdo, je to pro mě osobně k ničemu. Telefony s androidem mám většinou vyšší třídy a nic co popisuje pisatel nepozoruji, pravda je, že nejsem žádná hračička, telefon používám běžným způsobem a hry mimo letiště a čekání někde v podstatě nehraju. ….

 41. to srovnání je trochu zavádějící, iPhone7 stojí tolik co Xiaomi a notebook s Intel Core i5 dohromady. Potom to srovnání funkcí a užitné hodnoty vypadá zase úplně jinak. Takže kdo přehazuje peníze vidlemi, si koupí Apple, ti ostatní si buďto vezmou půjčku na iPhone aby se cítili jako VIP ale už nemají na slušný notebook a nebo se spokojí s dostupnou alternativou.

 42. Sony-Ericsson k750i a hledejte si mě, zmrdi z NSA, počítáním azimutů z telefonních vysílačů…

 43. Perfektný článok, čím ďalej radšej tu čítam články 🙂
  Nie je dávno prieteľka spravila presne opačný ťah, prešla zo Xiaomi Note 4 na iPhone 7 Plus a síce má stále výhrady (odchovanec Androidu), i dosť chváli.
  Ja osobne som zakotvil u iPhone a iPad, ale stále sa obzerám i po ostatných systémoch, proste ľuďom ako ja a autor to nedá, aby si nedržali rozhľad (a nový BlackBerry KeyOne vyzerá skutočne impozantne 🙂 )

 44. Nečetl jse to celé, přiznám se. Dočetl jsem to jen sem ” Fakt, že Android doprovází pirátské chování se mimo jiné projevuje nasazováním reklam do aplikací, což alespoň v mých očích sráží uživatelský zážitek. Další mínus Androidu připisuji za diverzifikovaný způsob ovládání. Z iPhonu jsem zvyklí, že například gesto „zpět“ funguje ve všech aplikacích stejně “. Nesmyslný odstavec. Jaké pirátské chování? Jednak je to z oficiálního storu oficiálně nabízené, takže nechápu, o čem autor píše. Druhak – uživatelský zážitek si autor může snadno vylepšit – u 99 % aplikací si můžete zaplatit a máte verzi bez reklam, stejně jako u Apple. Ovšem s tím rozdílem, že můžete, ne musíte.
  Gesto zpět je vždy gesto zpět, neviděl jsem aplikaci, která by se chovala jinak. Má možná proto to zpět více možností, ale to standardní gesto funguje vždy. Tak nevím – buď je autor troll, nebo jen neznalý. Obojí je ovšem špatně, pokud chce psát takovéto články. Nicméně je mi jasné, na jakých jsem stránkách.

 45. Docela zajimave napsany komentar, ikdyz si nemyslim ze srovnani telefonu za 5000 a cca 20k je objektivni. Nicmene jsem uzivatel androidu od pocatku a jsem spokojeny. Za tech radu let jsem mel moznost vyzkouset iPhone ale nikdy mi to nesedlo. Mam rad kdyz si s telefonem muzu vice hrat v nastaveni atd. Aktualne jsem drzitelem Honor 8 a za tu cenu 11000 to ma vse co nabizi a mnohem vice. Mam ho asi pul roku a nepocituji zadne zaseky, zpomaleni nebo jakykoliv jiny glitch…Ono dneska ten android uz vyuziva uplne jiny HW nez drtive, takze ta mezera s plynulosti vs iphone uz je uplne jinde. Android 7.0+ je dobre optimalizovany a doufam, ze timhle smerem pujde google stejnym smerem. Rad bych jeste podotkl, ze synchronizace telefonu s PC na androidu je dneska naprosto normalni, takze argument, ze sedim na zachode a pisu mail mi prijde zbytecny… To stejne maji i androidaci.

  Na zaver bych jen rad rekl, ze to co je na apple produktech to nejhorsi a nejvic odrazuje me si poridit jejich hracku jsou lide co o tom neustale basni, jak je apple uzasny.. Neco jako vegani, co musi davat svetu najevo, ze si poridili novou hracku… Pirtom to jsou vetsinou ti lide, co tomu nerozumi… Bohuzel

  1. Jen mala oprava:
   Ono dneska ten android uz vyuziva uplne jiny HW nez drive
   Android 7.0+ je dobre optimalizovany a doufam, ze timhle smerem pujde google nadale.

 46. Když jsem to přečetl tak jsem “opravdu” přesvědčen že je autor naprosto nestranný. Samozřejmě vše od Applu je naprosto perfektní a Androidí konkurence je jen odpad odsouzený k paběrkování někde daleko vzadu. Nikdy bych si nedovolil říct že iPhony jsou špatné ale zároveň budu vždy tvrdit že je to z velké části image. Viz jablíčkář který píše že iPhony bude hanit jen ten který na ně nemá. To může napsat jen trotl který má sebevědomí třínohého pudla s prašivinou. Koupím si iphone a hned budu cool a trendy a budu móóóóóc zajímavý. Já jsem taky používal iphone, ale nevyhovovala mi svázanost kterou Apple”nabízí”. Chci si některé věci dělat po svém a to Apple nechce neboť on potřebuje svůj zisk. A jen mimochodem zmíním moment kdy Apple přestal používat pro svou navigaci mapové podklady od googlu a přešel ke svým to byla opravdu paráda když se mi 20 let od revoluce v navigaci objevil Gottwaldov a třeba LA bylo uprostřed moře. To jen k fungování navigace. Prostě fundamentálním applistům můžete předložit jakékoliv argumenty a iphone bude vždy nejlepší…..
  No nechme je v jejich bláhovém jablečném cool a trendy opojení vždyť přece image je to nejdůležitější…
  Sice to někdy vypadá jako když si prase obleče frak ale budiž……
  Závěrem nelze říci co je lepší neboť každému vyhovuje něco jiného ať už z jakýchkoliv pohnutek.

  1. Tohle me pobavilo a souhlasim 🙂

   fundamentálním applistům můžete předložit jakékoliv argumenty a iphone bude vždy nejlepší…..

 47. Přešel jsem z Lumie na ios a jednoznačně po třech měsících mohu říct ze jsem maximálně spokojen. Nic neřeším , vše funguje tak co si prát víc? S autorem souhlasím, android můžete víc ladit, pohrát si s nim , ale iOS funguje

 48. Já povím teda opačnou zkušenost. Spusty let jsem měl Android, konkrétně jsem držel krok jménem Galaxy. No ale když vyšel nový, ten můj vždycky chodil že bych se z toho zbláznil, pořád pády, sekání i u pitomých sms a podobně… k vánocům jsem rodině koupil Iphone SE a přiznám se ze začátku jsem hodně špačkoval, hlavně jak je spousta věcí nezměnitelná a podobně… no a dnes po tři čtvrtě roku používání?…. už nikdy android! když si vzpomenu na ty útrapy, restarty systému, formátování, pak koupit nový telefon… suma sumárum, jsem do 6 řady Galaxy zaplatil 3 Iphony, který by mi ještě teď nejspíše šlapaly (tchýně ma 5C a jede jí furt… to tam má třeba 2000fotek… tohle mít v androidu z toho roku, tak ho snad ani nezapnu)… dobrý uznávám, apple to má hodně zabezpečený a tak, ale ta funkčnost mi vše vynahradila. u SE dlouho zůstanu, protože nemusím mít každý rok nový telefon a věřím že fungovat bude. Když tu čtu většinu komentářů… chápu vás, boucháte někde ve fabrice, koupíte si telefon za 4tis, protože máte půjčky, malo pěněz a pak nasraně říkáte jakej je Iphone hnůůůj a že je předraženej, že jste ho měli a podobný bláboly (byl jsem na tom úplně stejně)… je to až vtipné, myslím kdo reálně používá ovocnářskou domácnost a ví jak IOS funguje a podobně (doporučuji videa s Petrem Márou, ať alespoň ty zdejší pohádkáři mají představu o čem píšou), pak pochopí že jabkář se takovým komentářům zasmějou. Omlouvám se že jsem klesl na tu úroveň, abych sem psal, ale musel jsem přidat taky názor druhé strany, ať tu není těch zelených panáčků moc 🙂

 49. Vy jste všichni paka, Apple to není o zařízení, to je o marketingu. A jabkaři jim to všechno žerou. Nikdy si jabko ani android za 20 a vice tacu nekoupím. Když se dívám kolem a vidím jak neumí lide se smartphony pracovat, je mi k smíchu. To je zásadní problém. Vsichni řeší hovinka typu facebook, instagram a aliexpress. Ale smartphone vám dá mnohem vice, když víte. Ale ovce neví a tak utrácejí a vyhazuji prachy kanálem. Ja bych koupil tel za 5tacu a tech 20 tacu bych vyuzil na dovcu. To má smysl. Holt za značku se platí a mně stačí málo, důležité v životě je stejně láska a ne smartphone, kdyby nebyli nebyli bychom debili.

 50. Nejsem uživatel androidu, ale 4,5roku používám BlackBerry OS10, který funguje systémem úplně stejně spolehlivě jako Apple. toto srovnání mi nepřijde jako příliš vhodné. V minulosti jsem měl zkušenost s windows mobile 2002,2003,05,06, taky symbian různé verze a pak přešel k BlackBerry OS. Dnes sice nevyrábí nové mobily s tímto systémem, avšak i přes 4,5roku běží systém naprosto skvěle. Co slyším ale o nových BlackBerry vysoké třídy, upraveným androidem – čistý + upravené jádro s bezpečnostními HW doplňky, myslím si, že co se týká spolehlivosti a stabilitou,zustalo BlackBerry tam kde bylo. Proč jsi nezvolil na srovnání znacku,ktera je proslulá spolehlivosti?

 51. Nebudu číst všechny tady ty komentáře, ale třeba už to někdo psal.
  Jenom bych chtěl upozornit že i Android umí rozepsaný email na záchodě dopsat na PC. Stačí používat aplikace googlu GMAIL a Chrome. V dnešní době nemá nic Apple navíc oproti Androidu. Jeden od druhého kopíruje.

 52. Mě by zajímalo kde někteří lidi berou ty informace. Na androidu jedu prakticky už 10 let. V životě jsem se nesetkal s nějakým lagováním, padáním aplikací, samovolným restartovaním apod. Ano možná je to proto, že 90% továrních věcí vymažu, používám pár aplikací a telefon používám výhradně emaily, zprávy, fotky ….. A co mě z článku dostalo je věc ohledně rozepsaného emailu v telefonu a následném dopsání v pc. Tohle funguje už dávno x let. Tak jako je APID tak je u androidu Google učet a člověk má k přístupu vše jako apple Emaily, kontakty, kalendáře, cloud, fotky a mnoho dalšího

 53. Co se stane? No co by se stalo. Konecne budu mit zas kvalitni telefon, ktery nema prednastavene to, co s nim muzu delat, nenuti me, abych za vic pameti doplacel hromadu penez, ma kvalitni fotak i vydrz baterie. Tady ten “zazrak” po roce a pul zpomaluje , o uzivatelske privetivosti se moc mluvit neda, zato omezeni je spousta, zvlast pri praci se soubory. Mimochodem, restart uz jsem nekolikrat delal taky a GPS ma obcas problem, i kdyz jsem na volnem prostranstvi. Takze, az doslouzi, udelame Apple pápá.

 54. Zdravím, zrovna nedávno jsem měl možnost srovnat tyhle dva konkrétní telefony co autor v článku. Mám Xiaomi redmi note 4 global (4/64) a kamarád IP 7 plus.
  Jediné co musím říct je, že mu to fotí líp, ale… Na dovolenou nosím v kapse foťák Canon a na to co potřebuji vyfotit v práci rn4x bohatě stačí, takže foťák moc neřeším. Jinak můj osobní fakt je, že bych neměnil. Když si srovnám pro a proti, tak určitě ne. Tenhle mobil je fakt oproti ip7 plus “za hubičku” a přitom si miui schová ios do prd..e tak, že nebudou koukat ani boty. Nenašel jsem nic co by měl navíc (kromě “prestiže” když položí v restauraci mobil na stůl ?). Když jsem ale ukázal ajfónistúm co dovede mobil za pět a půl, tak čuměli jak telata. Samozřejmě tím nechci hanit ios, šlo jenom o srovnání konkrétních mobilů. Se Xiaomi jsem nadmíru spokojený a neměnil bych za nic. Zkusil jsem vlajkové Sony, Samsung (je to už pár let), ale už bych nechtěl. Zbytečných aplikací kolem, kvalita zpracování oproti Xiaomi není lepší…atd.
  Na margo príspevku jsem jenom chtěl ukázat, že zřejmě každému vyhovuje něco jinýho a v žádném případě nikomu nevnucuju mé názory, jenom se chci podělit o můj subjektivní názor.

 55. když si chci koupit čínský telefon,tak si ho koupím přímo od čínanů třeba za ty 4 tisíce,nepotřebuji si kupovat výkonostně stejný telefon vyrobený taky v číně od američanů ,kteří na něj napíší apple a dají k tomu dalších 12 tisíc kč marži pro sebe,tyhle emerické zloděje bych nikdy nepotpořil.

 56. Zdravim vsechny,

  Taky bych pridal par zkusenosti. Vetsinu casu jsem odkroutil na androidu, dokonce bych mohl rict, ze jsem s nim byl od zacatku. Vsechno zacalo pristrojem HTC G1. Uz Tehdy to byla zmena oproti symbianu a pristroji Nokia e66. Bylo to jak novy svet. Bohuzel ona neodladenost systemu vuci pristroji byla zalostna, to je jedna z veci ktera se, i kdyz ne v takovem rozsahu, androidu drzi dodnes.. Stejne tak i stabilita nekterych aplikaci a fakt, ze vas telefon zradi v tu nejnevhodnejsi chvili (hlavne jiz zminena gps).. Cloveka to donutilo naucit se prehravat romky a zkouset tel. odladit vlastni cestou.. Nic netrva vecne a nervy mam jen jedny, proto jsem se rozhodl pro zmenu. Ihned po nastupu iphonu 6s na trh jsem po nem sahl a volba to byla vic nez spravna.. Cokoli nainstalujete funguje bravurne, nikdy se mi nestalo ze bych musel na neco cekat. Surfovani je taky bez cekani. Kdyz dam sipku zpet, stranka zustane u mimule nactena a ve vterine se zobrazi… Mesic zpet jsem si rekl ze zkusim co se zmenilo u androidu a vymenil appla za samsung s8.. Po zapnuti jsem byl ocarovanej displayem a kvalitou zpracovani.. Druhy den me to preslo. Hned druhe otevreni klavesnice me ujistilo, ze je na tom android porad stejne.. Klavesnice se v rezimu na vysku otevrela tak, ze mi chybela pismena vlevo i v pravo. Bylo tam jen to co je nad mezernikem. Podotykam ze byl telefon plne aktualizovanej a nejsem lama… Pri surfovani neustale cekam na nacteni obrazku.. Mel jsem moznost porovnat oba top pristroje a iPhone je proste jinde… Jen baterka v mrazu je tragedie..A nekompatibilita s cimkoli mimo apple.. na druhou stranu je dnes prenos souboru pres bluetooth malinko prezitek, pouzivam messenger.. Na klasickou otazku androidaka-“Stahnes muziku z ulozto?” reknu “ne, nejsem social abych ji musel krast.. Nechapu jak nekomu muze vadit placeni za muziku a odvedenou praci v podobe vyvoje appek.. Za praci vas taky plati ne? Nebo jsme porad jen narod vyzirku a chteli by jsme vsechno zadarmo a jeste k tomu dvakrat? Nejsem zarytej applak ale priklanim se k iOSu. S8 me zklamal.

 57. I presto ze ja to zkousel opacne, nejdriv iphone. JSem clovek ktery vyrustal na 286tkach jsem po mesici iphone odlozil, omezeni prav uzivatele treba nemoznost si tam pres kabel dat mp3 me naprosto iritovala, nemoznost mazani fotek z telefonu najednou me dovadela do stavu opravdove zurivosti. Nic mene chapu ze je spousta lidi co jim toto nevadi a opravdu chteji neco co bude fungovat at udelaji co udelaji. Jinak pekny clanek, klobouk dolu.

 58. Já nevim kde někteří fundamentální applisté žijí?
  Otázka androiďáka “už si si stáhl písničky z uložit ?
  To jako myslí vážně? To všichni kteří mají android jsou piráti?
  Já jsem přesvědčen že určitě ne!!!!!
  A když už jsme u toho, ti co mají iphone z uložto nestahují jo?
  I tady jsem přesvědčen že určitě ne.
  Prostě fundamentální applista se nezapře.
  Většina androiďáků přece netvrdí že iPhone je špatný telefon,ale určitě skoro všichni budou tvrdit že za těch 25k určitě nestojí…
  Prostě když si někdo myslí že iPhone v jeho rukou zvýší jeho prestiž a image na úroveň “nejvyšší možnou”je to jeho věc,ale ať nevymýšlí kraviny typu androiďák stahuje z uložto.
  Mimochodem ještě jsem nezaznamenal že by Apple dokázal vyrobit a hlavně prodávat kvalitní a funkční telefon za 5k.
  No vyrobit asi ano, ale prodávat určitě ne a proč taky když apple ovce mu ten předražený telefon koupí.
  A zde mě opět napadá ten příměr o praseti ve fraku……
  Protože blbovi nepomůže ani super prestižní Vertu….

  1. přesně tak,on ten apple telefon není žádný zázrak,je to taky levný telefon vyrobený někde v číně za 4k ,ale usa ho prodává s mohutným marketingem za 16k a o tom to je, o vyčůranosti americké firmy apple,čínan vyrobí za 4 a američan na tom shrábne marži 16 klacků a bez práce(tedy když zo zjednoduším),už jen proto bych si to nikdy nekoupil.ovšem některé ovce jsou jiného názoru…

  2. To je takove to zarikavadlo applistu..nez by priznali ze musi za plno veci zbytecne platit tak budou furt trapne omilat ze na androidu sou zlodeji..jenze my si ty aplikace muzem taky koupit kdo chce plne verze..a nejde o to ze si na iphone nestahnes nic z uloz.to ono si nestahnes ani treba blbe fotky co nekdo z tvych znamych vlozi na web (mel sem 2 iphony vim o cem mluvim)

 59. A k čemu vlastně všichni potřebujete si kupovat aplikace? Existuje taky aplikace která mi utře zadek? Tu bych si stáhl (kalhoty si stáhnu sám).

 60. Tak tohle je naprostý blábol. Nekompatibilní nakousnuté jabko v EVROPĚ? To snad né? Předražená kvalita…pro jistotu vyrobená tak, aby uživatel nemohl nic ovlivnit. Jinak vlastně vyrobeno v souladu s mentaltou USA, tak se není čemu divit!

 61. Tvl…. Jako sorry, ale radši strtavim minutu restartováním telefonu než abych zaplatit o x desítek tisíc korun navíc…. to je totáloní blbost…. Provázanost systému? no nevím nevím, ale já jsem s provázaností androidu s PC naprosto spokojený. všechno co mam v mobilu mam po ruce i v PC a nemusím nic řešit a to mam telefon za 4000. Takže na co iP/hone za 30k.? Demence. Klidně si mě vyhatujte… 😉 Mám vás u zadnice.

 62. No já mám teda zcela opačnou zkušenost. Iphone se začal sekat po jedné z “aktualizací” na nové iOS a začal jsem mít divný pocit, že je potřeba koupit nové zařízení (downgrade rozhodně není snadná záležitost a rozhodně to nelze udělat “legálně” podle návodu na http://www.apple.com), nemluvě o v té době zrovna nových koncovkách na kabely, takže koupě nového telefonu by nutně znamenala výměnit další hardware. Udělal jsem downgrade jak jsem našel na webu a telefon zase šlapal jako odinky – akorát na něm neustále buzerovala hláška, že je k dispozici nový firmware. Pak to jednou žena nerozvážně zaktualizovala a zase se z telefonu stala zadrhávající cihla…. A pak jsem už od toho dal ruce pryč, protože už to stálo víc času než to mělo výhod… Koupil jsem nexus 5, protože měl čistej android a před nedávnem jsem začal mít stejně neodbytnej pocit (po “bezpečnostní” aktualizaci telefon začal zadrhávat).
  Takže ono je to asi zcela jedno, pokud se člověk snaží koupit si něco na dlouhou dobu, výrobce začne tlačit, aby to člověk vyměnil za novější model, protože i výrobce musí nějak živit rodinu, že?

 63. Silně tendenční článek. Srovnat telefon za 25 s telefonem za 4.

  Cituji: Stačí jediné, přihlásit se k Apple ID a všechny vymoženosti jablečného světa máte okamžitě k dispozici. Konec citátu.

  To je samozřejmě blábol. Přihlásím se Google účtem a jsem v ekosystému Googlu, kde mám k dispozici podobné služby jako na iCloudu jen v jinèm provedení.

  Cituji: Z logiky věci je nemožné, aby Google či kdokoli jiný nabídl podobně komfortní řešení. Konec citátu.

  Že je to další blábol, jsem vyvrátil před chvílí. Zajímala by mě autorova logika. Z jaké logiky věci to vychází.

  cituji: jakmile jednou vstoupíte do jablečné bubliny, už z ní nebudete chtít vystoupit. Myšlenka trvalého přechodu na jinou platformu bude stejně bizarní, jako plány k vybudování plážového letoviska na pobřeží Antarktidy. Konec citátu.

  To je úsměvný kec a hlavně nesčetněkrát opakovaná nepravda. Každý, ať si najde, co mu vyhovuje. Přecházím na iPhone 7 Plus kvůli velkému displeji, skvělému rychlému foťáku a hlavně kvůli perfektnímu a jednoduchému zálohování všeho, které na Androidu 10 let chybí. Ale na iPhonu budu velmi rád dál používat služby Googlu, kterè mi vyhovují a na které jsem zvyklý. Naštěstí v tomhle mě Apple neomezuje. Jednoduchost používání a přehlednější, jednodužší, ne tak podrobné nastavení oproti Androidu, mi naopak vyhovuje. Někdy méně znamená více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button