Novinky

Elon Musk chce příští rok rozjet robotická taxi a předběhnout tím konkurenci

Vizionář, snílek, blázen a notorická slibotechna nesplitelných cílů. Tak vnímá veřejnost osobu Elona Muska, otce společností SpaceX, Boring Company a automobilky Tesla, s níž má v dohledné době více než smělé plány. Již příští rok chce přijít s novou generací samořiditelných elektromobilů, které budou fungovat jako robotické taxíky. Na toto konto svolal jednání s klíčovými investory do amerického Silicon Valley, kde odprezentoval zbrusu nový čipset, který má obstarávat autonomní řízení Tesel.

Elon Musk tak chce začít naplno konkurovat společnostem jako je Uber, Google a dalším, které mají podobné plány. Odlišností od ostatních robotických taxi má být v tom, že se do programu budou moci zapojit všichni majitelé elektromobilů s ikonickým „téčkem“ ve znaku. V praxi to má fungovat tak, že pokud majitel nebude svůj vůz v danou chvíli potřebovat, jednoduše ho pošle do ulic, aby samo vydělávalo jako taxi.

Otestovali jsme Tesla Model X: nejrychlejší a SUV planety

Tesla chce předběhnout konkurenci

Musk chce tímto krokem opětovně nastartovat upadající zájem o jeho elektromobily, které se kromě jiného stále potýkají s nedostatečným vykrýváním aktuální poptávky. Je ovšem otázkou, jak na tuto službu bude reagovat široká veřejnost a příslušné úřady, které dostanou celou věc ke schvalovacímu procesu.

Pak je tu ještě samotná platforma autonomního řízení, která v případě Tesly využívá pouze kamery umístěné na různých částech vozu. Konkurence je v tomto směru opatrnější a své robotické taxíky vybavuje sofistikovanými systémy senzorů a laserových radarů (LIDAR), které skenují okolní dění.

Ačkoli zatím neznáme bližší podrobnosti o zmíněném čipsetu, je více než pravděpodobné, že bude fungovat ve spojení s novou verzí pokročilého softwaru. Podle agentury DPA chce Tesla se svojí robotickou taxi službou předběhnout Ford a další společnosti, které mají podobný cíl. Je však na zváženou, nakolik jsou predikce Tesly reálné. Elon Musk je totiž nechvalně známý tím, že pouze málokdy dodrží ohlášené termíny.

Zdroj
theverge
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close