Novinky

Doba létajících taxíků už klepe na dveře. Podívejte se na nejnovější prototyp Lilium Jet

Pokud jste našimi pravidelným čtenáři, určitě jste už na našem webu zaznamenali několik článků na téma budoucnosti a létajících taxíků. Létající „vozítka“ jsou v posledních letech relativně novou a zajímavou možností, která si zakládá na větším využití vertikálního prostoru, nejen tedy toho horizontálního, jak jej známe dnes v podobě komunikací. Doposud šlo ale vždy spíše o vize, které jsou vymodelovány v nějakém 3D programu. Praktičnost celého takového projektu se tak počítala maximálně na papíře. To však ale neplatí pro techniky a vizionáře z Lilium Jet.

Německý startup vyvinul autonomní létající taxík. Komerční verze vzlétne do dvou let

Na pohled obyčejný test pootevírá Lilium Jet dveře do komerční sféry

Německá společnost totiž před pár dny ukázala test svého nového prototypu Lilium. Na první pohled šlo sice „jen“ o manévr vzlétnutí, chvilkové poletování a následné přistání zpět na letištní plochu. V celkovém kontextu jsou ale právě tyto manévry jedny z nejsložitějších a Lilium Jet je jedna z prvních společností, která něco podobného ukázala. Co se vlastně skrývá pod kapotou samotného Lilium?

36 proudových motorů a rychlost až 300 km/h

Především 36 elektricky poháněných proudových motorů umístěných na křídlech, které dokáží na místě vzlétnout a při dosažení určité výšky přejít do běžného letu. Chtělo by se říci, že tohle přece zvládne i klasický vrtulník a nebudeme daleko od pravdy. Na rozdíl od vrtulníku ale Lilium nepotřebuje žádnou vrtuli ani směrové kormidlo. Vše řídí propracované autonomní řízení, kterým nové „vozítko“ disponuje. V horizontálním letu dokáže Lilium vyvinout rychlost až 300 km/h. Doba provozu na jedno nabití je prozatímně odhadována na 60 minut, což je více, než slibuje například Airbus nebo Uber u svých létajících taxi.

Přestože má Lilium plně vyvinuté autonomní řízení, bude na palubě také pilot z masa a kostí. Lilium taxi totiž zvládne převést až pětici pasažérů a společnost si od tohoto kroku slibuje především snazší a rychlejší certifikaci od Evropské agentury pro bezpečnost letectví. Zástupci Lilium Jet doufají, že už v roce 2025 bude letoun sloužit komerčním účelům. Prvotní cíl je pořádat lety z centra Manhattanu na blízké letiště JFK. 10 minut letu by mělo zákazníky přijít na cca na 70 dolarů.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button