Novinky

Autopilot Tesly dostal zásadní aktualizaci. Nově umí měnit jízdní pruhy a předjíždět na dálnici

Majitelé elektromobilů Tesla mají další důvod k oslavám. Americká automobilka nedávno vydala novou aktualizaci, která zásadně rozšiřuje možnosti autopilota. Konkrétně se jedná o funkci, která v režimu částečně autonomního řízení dokáže změnit jízdní pruh. To řidiči ocení především při jízdě po dálnici, kdy Tesla bude umět předjíždět pomaleji jedoucí vozidla. Před vykonáním manévru je řidič informován notifikací na displeji, případně modely s datem výroby od srpna 2017 připojí i upozornění formou vibrace do volantu.

Jelikož autopilot Tesly je spíše souborem pokročilých asistenčních systémů, řidič může přejetí do jiného pruhu zrušit několika způsoby. To lze provést buď odmítnutím notifikace, „ťuknutím do blinkru“ či korekcí volantu. Zpřístupnění této funkce předcházelo testování, kterého se zúčastnilo několik majitelů Tesel v předběžném přístupu. Vybraná část uživatelů najezdila více než 800 tisíc kilometrů, během nichž testovala výše popsanou novinku v praxi.

Z aktualizace se prozatím mohou těšit pouze majitelé elektromobilů na území Spojených států. Rozšíření do dalších regionů bude následovat až po legislativním schválení ze strany příslušných úřadů.

Přestože autonomní režim Tesly je s každou aktualizací stále schopnější, nelze hovořit o autopilotovi v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti jde o pokročilejší formu adaptivního tempomatu. Částečně autonomní režim vyžaduje, aby měl řidič ruce na volantu a obecně se počítá s tím, že se plně věnuje dění na vozovce. Mnoho majitelů Tesel to však často ignoruje, což se řadě z nich nepěkně vymstilo. 

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close