Novinky

Apple už nechce být jen továrnou na hardware. Odkazem Tima Cooka se mají stát služby

Včerejší konferenci Applu lze v mnoha ohledech považovat za mnohem významnější událost, než se může na první pohled zdát. Dvouhodinový maraton se točil výhradně kolem nových služeb. Na představení nového zařízení se tentokrát žádný prostor nenašel, což u řady fanoušků vyvolalo pocit zklamání.

Začátek akce byl věnován službě Apple News+ (článek zde), která dá uživatelům přístup k několika stovkám populárních magazínů a denních periodik. Vše je pochopitelně podmíněno měsíčním poplatkem ve výši 9,99 USD, což je s ohledem na výčet titulů více než lákavá nabídka.

V další části se Apple věnoval Apple Card (článek zde), která má alespoň v mých očích obrovskou šanci zatřást finančním světem. Apple Card bude fungovat jako klasická kreditní karta, kterou si půjde vygenerovat přímo v aplikaci Wallet.

Vypíchnout si zaslouží zajímavé statistiky útrat a také 3% cashback za nákup v Apple Store. Partnerem Apple Card je Goldman Sachs a společnost Mastercard. Prozatím však zůstává otázkou, jak to bude s rozšířením Apple Card do dalších regionů, kde Goldman Sachs nemá zastoupení. Zde se nabízí hledání dalších partnerů, což ovšem může znamenat zásadní zpoždění nástupu v Evropě a zbytku světa.

Apple Arcade jde vstříc hráčské komunitě

Třetí představenou službou se stala Apple Arcade (článek zde), která se zaměřuje na hráče. Herní průmysl je odvětvím, jehož dynamický růst začíná zastiňovat ostatní technologické segmenty. Bylo tedy pouze otázkou času, kdy do tohoto vlaku nastoupí také Apple. Apple Arcade bude opět fungovat na bází předplatného, za které uživatel získá přístup k exkluzivním herním titulům.

Hlavním hvězdou večera se nakonec stala služba Apple TV+ (článek zde). Podle vyčleněného prostoru a stylu prezentace je evidentní, že Apple si od této novinky slibuje opravdu hodně. Za vše hovoří samotný výčet hollywoodských hvězd, které se objevily na pódiu. Nechyběly zde taková jména jako Oprah Winfrey, režisér Steven Spielberg nebo herci Jennifer Aniston, Reese Witherspoon a Steve Carell.

Apple TV+ musí počítat se silnou konkurencí

V podstatě se potvrdily dřívější úniky a Apple se skutečně rozhodl jít do souboje se společností Netflix. V nabídce Apple TV+ se objeví řada seriálů z produkce Applu, které budou lákat na hvězdné obsazení. Pro našince je pozitivní, že podzimní spuštění se bude týkat více jak stovky zemí, mezi nimiž nebude chybět ani naše kotlina.

S ohledem na zainteresované herce je zřejmé, že Apple do Apple TV+ musel napumpovat pořádnou dávku finančních prostředků. O to větší otazník tak visí nad výší předplatného. Zde si však troufám tvrdit, že bude podobné tomu, co požadují konkurenční služby typu Netflix, Hulu či HBO.

Apple začal psát novou kapitolu své existence

Pokud se na celou událost podíváme z odstupem a začneme číst mezi řádky, vše nabere docela jiných kontur. Apple vděčí za své tržní postavení především iPhonu, který ho katapultoval mimo naší galaxii. V poslední letech se ovšem začalo projevovat, že iPhone je v podstatě hotové zařízení, které se nemá kam dál posouvat.

Bylo tedy naprosto nevyhnutelné, aby Apple začal hledat další cesty k růstu a plnění firemní pokladny. Jednou z možností je uvedení nového zařízení, které by způsobilo podobné zemětřesení, jako tomu bylo u iPhonu. To ovšem vyžaduje dlouhý vývoj, což především na akcionáře působí jako červený hadr na býka. Logicky se proto nabízí služby, které zvlášť u Applu mají značný potenciál.

Pravidelně platící uživatel, to je oč tu běží

Po světě chodí miliony lidí, kteří vlastní další miliony zařízení s logem nakousnutého jablka. Applu tak stačí pouze přesvědčit tyto uživatele, aby začaly používat jeho nové služby a rázem získá nezanedbatelný zdroj příjmů.

Když si člověk uvědomí, kolik má Apple platících uživatelů v Apple Music a brzy se k tomu přidají další služby, rychle mu dojde, že Apple dobře ví, co dělá. Je ovšem otázkou, jak to bude vypadat v oblasti hardwaru, respektive zda se nestane druhořadým artiklem. Přestože nemám věšteckou kouli a ani špehy uvnitř Apple Campusu, troufám si tvrdit, že minimálně v horizontu dvou následujících let se vše ponese ve vlažnějším duchu.

Profesionálové letos možná dostanou nový Mac Pro, ale produktovou řadu iPhone, iPad a MacBook žádná dramatičtější reinkarnace nečeká. Neuvážené výstřelky v podobě nevyzrálých technologií nejsou pro Apple typické a proto například na skládací iPhone raději rovnou zapomeňte.

V nadcházejícím období bude podstatně zajímavější sledovat, jak se povede nově představeným službám a jak dokáží konkurovat zaběhlým platformám. Minimálně Apple TV+ nebude mít rozhodně na růžích ustláno.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button