Novinky

Apple udělal z iPhonu nedobytnou pevnost. Bezpečnostní složky z toho radost nemají

Apple se v posledních letech čím dál více zaměřuje na bezpečnost a soukromí. Téměř na každé konferenci zdůrazňuje, že uživatelská data zůstávají pouze v interní paměti zařízení a jsou v maximální možné míře zabezpečena. To dělá vrásky bezpečnostním složkám, které Apple často kritizují. Příkladem za všechny je případ, kdy FBI dohnala kalifornského výrobce před soud, když chtěla pomoci s odemknutím iPhonu teroristy ze San Bernardina.

iOS 12 je venku: jaké novinky a vylepšení přináší?

V kontextu podobných událostí se objevilo několik firem, které nabízejí speciální zařízení na odemknutí jablečných smarphonů. Nejznámější z nich jsou společnosti Cellebrite GrayShift. Jejich produkty využívají k prolomení hesla Lightning port, upravené USB rozhraní a sofistikovaný software. K rozlousknutí bezpečnostního kódu pak dochází za pomoci hrubé síly, respektive neustálého zadávání číselných kombinací.

Nepříjemná zpráva pro bezpečnostní složky

V Applu o těchto praktikách samozřejmě moc dobře vědí a proto do nedávno oznámené verze operačního systému iOS 12 integrovali nový prvek, který tomu má zabránit. Hodinu po uzamčení iPhonu dojde k přerušení datové komunikace, která proudí skrze Lightning. Policie a další bezpečnostní složky tak budou mít pouze hodinu na to, aby konkrétní iPhone připojili k danému zařízení a pokusili se o jeho odemknutí.

„Neustále posilujeme bezpečnostní ochranu v každém našem produktu. Chcete tím pomoci našim zákazníkům v ochraně před zneužitím jejich dat ze strany hackerů a zlodějů osobních informací. Zároveň respektujeme veškerá práva v oblasti bezpečnosti a naše kroky v žádném případě nemají za cíl znesnadňovat cestu k jejich vymáhání,“ – Apple.

Podle bezpečnostních odborníků může nově oznámená funkce snížit podíl odemknutých iPhonů až o 90 procent. Je ovšem ironií, že na tom opět vydělají společnosti jako Cellebrite a GrayShift. Orgány činné v trestním řízení totiž budou muset nyní nakoupit mnohem více jejich produktů, aby se mohli do hodiny od zadržení iPhonu pokusit o jeho odemknutí.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button