Novinky

Apple chce z MacBooků odstranit mechanické klávesnice. V budoucnu je nahradí displejem

Když Apple na podzim roku 2016 představil zcela novou generaci laptopu MacBook Pro, přinesl na trh také novinku s názvem Touch Bar. Dotykový proužek, který měl nahradit dnes již málo používané funkční klávesy, se měl stát novým standardem pro přenosné počítače. Po třech letech od představení je však MacBook Pro stále jediným počítačem na trhu, který podobný prvek má. Pro Apple se ovšem nejspíše jednalo pouze o opatrný začátek. 

Podle nového patentu, jež si společnost nechala zaregistrovat, by se totiž v budoucnu měla dotyková plocha kolem dnešního Touch Baru rozšířit na celou klávesnici. Apple tak podle všeho nehodlá polevit ze svého přesvědčení, že dotyková obrazovka je u přenosných počítačů nesmysl a patří pouze na tablety. Místo toho chce společnost dotykovou plochou nahradit dnešní klávesnici. 

Klávesnice typu Butterfly.

Nutno podotknout, že podobný krok dává smysl. Apple se totiž fyzické klávesy snaží nahradit už několik let. Vzpomeňme si na iPhone 7, který jako první přišel s umělým tlačítkem s haptickou odezvou. Také TrackPad u MacBooků už je několik let nepohyblivý. Pravdou totiž je, že mechanické konstrukce dělají Applu poslední roky jen problémy. Stačí si vzpomenout na klávesnici typu Butterfly, která sice má neuvěřitelně nízký zdvih a psaní na ni je silně návykové, ale prakticky po celou dobu ji provázejí stížnosti uživatelů na konstrukční nedostatky. 

Apple údajně představí iPhone SE 2. Design a výbavu zdědí po mladších sourozencích

Proto tedy dává smysl, že Apple se chce klasické klávesnice zbavit. Jeho patentová žádost poodhaluje, čím by mohl nezbytnou součást každého počítače nahradit. V Cupertinu se totiž nejspíše pracuje na flexibilní klávesnici, která by se při psaní prohýbala a tím simulovala zážitek ze psaní na klasické klávesnici. Ovšem bez rizika mechanických závad. Obrazovka místo pevné klávesnice se navíc, podobně jako Touch Bar, může měnit podle aktuálních potřeb. V tomto ohledu by dávalo smysl například přepínání na numerickou klávesnici, klávesnici speciálních znaků nebo nabídku emotikon. 

Zdroj
9to5mac
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close