Novinky

Apple právě vydal iOS 14 & iPadOS 14: widgety, přepracované hovory, rukopis a další nálož novinek

Během včerejšího večera Apple vydal iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 a tvOS 14 GM beta verze pro své vývojáře. Oficiální vydání těchto systému bylo přislíbeno právě na dnešní večer.

Zdroj: Apple

Pokud se vám aktualizace nezobrazuje, nebo nelze stáhnout, nezoufejte. Během prvních několika hodin se o aktualizaci snaží obrovské množství uživatelů a servery Applu to ne vždy zvládají s přehledem. Nejlepší bude zkusit aktualizovat o něco později, nebo počkat do zítřejšího rána.

Novinky v iOS 14

 • Widgety – které můžete přidávat na plochu
 • Knihovna aplikací – Apple kompletně přepracoval řazení ikon a tím pádem i používání celého zařízení
 • Kompaktní hovory – pokud vám někdo volá, notifikace už nezabere celý displej, vyskočí pouze baner s oznámením
 • Obraz v obraze – nyní si i na iPhonu můžete užít FaceTime, nebo film z Netflixu ve zmenšeném okně
 • Zprávy – do zpráv bylo přidána spousta novinek. Přišpendlené konverzace, Fotka u skupiny, Zmínky ve skupinách, Navazující reakce a samozřejmě vylepšené meMoji
 • Mapy – v mapách nyní najdeme navigaci pro cyklisty, navigaci pro elektromobily a průvodce
 • Domácnost – i tato aplikace doznala spousty užitečných změn  v podobě návrhů automatizací, stavu domácnosti, adaptivního osvětlení, zóny aktivity a rozpoznání tváří na kamerách
 • Safari – ve webovém prohlížeči nyní můžeme vidět Zprávu o soukromí, případně se Safari umí ozvat, když vaše heslo není dostatečně bezpečné
 • AirPods – oblíbená sluchátka od Applu dostala automatické přepínání mezi zařízeními a varianta Pro je obohacena o úchvatný prostorový zvuk
 • App Clips – jsou “útržky” aplikací, které potřebujete jen někdy. Nezabírají tedy velikost plné aplikace. Jste na dovolené a chcete si půjčit kolo? Už nemusíte instalovat appku, která vás bude v telefonu strašit ještě za 5 let. 
 • Siri – už nezabírá celou obrazovku a vyskočí jen jako malé kolečko ve spodní části displeje

Novinky v iPadOS 14

 • Design aplikací – do vybraných aplikací byl přidán boční panel, který známe z prostředí macOS
 • Hledání – design i této funkce si přibližuje tomu, co už známe z našich jablečných počítačů
 • Rukopis – díky této novince se iPad naučil přepisovat text psaný pomocí Apple Pencil do strojového textu. V reálném čase, ve všech nativních aplikacích. Ručně psaný text můžete označit, kopírovat, nebo obarvit
 • Poznámky – i díky Rukopisu byly do poznámek přidány nové funkce. Tou asi nejzajímavější je rozpoznávání dat, které rozpoznává adresy, telefonní čísla, emailové adresy a další
 • Safari – se nyní pyšní prvenstvím jakožto nejrychlejší tabletový prohlížeč na světě

První dojmy z iOS 14: zcela nový systém, kde se přesto cítíte jako doma

Novinek je samozřejmě nespočet. Snažil jsem se vyzdvihnout ty nejpodstatnější a nejzajímavější. Oba systémy jsou o poznání svižnější načítání aplikací je bleskurychlé i na starších zařízeních. Ani během beta testování jsem neměl výrazné problémy v podstatě s ničím. Systém už od začátku šlape jako hodinky. Budeme rádi, pokud objevíte v nových systémech cokoli nového, když nám dáte vědět do diskuze pod článkem.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

21 Komentáře

 1. Poznatek : po aktualizaci na iOS 14 mi přestal fungovat nabíjecí kabel s lightningem Alza power!

  1. Děkujeme za komentář. Já osobně od nich mám USB-C na Lightning, 2m, černý a fungoval celé testování všech beta verzí i GM. Možná bych zkusil reklamaci.

   1. trochu tupá a omezená odpověď, nejsem vyznavačem Alzy, ale Alza power je hodně kvalitní produkt

 2. Zmizely takové ty čtyři kontakty pro okamžité volání když se dlouze podržel prst na aplikaci telefonu.
  Navigace pro cyklisty je k ničemu – zcela nepoužitelné jelikož není v ČR podporovaná.
  Knihovna aplikací je pěkný bordel – kdyby se to nějak dalo hned jí zruším, je to k ničemu, kdyby tam byl jen abecední seznam s vyhledáváním bylo by to stokrát lepší. Nejde ani nijak měnit náhled a složky.
  Widgety jsem testoval a jsou k ničemu takže je nepoužívám.
  Lepší rozdělení práv aplikací je plus.
  Předělaná Apple Music je plus.

  Celkově iOS 14 šlape líp ale vzhledově se mi iOS 13 líbil víc

 3. Po aktualizaci mi nejde zkopírované tel. číslo z webu nejde vložit do Číselník k vytočení. Musím ho nejprve uložit, před aktualizací vše šlo.

  1. Dobrý den,
   právě jsem zkoušel zkopírovat číslo a následně vložit do číselníku k vytočení a vše funguje. Možná vyzkoušejte kliknout do doprostřed horní části bílé plochy.

  2. Je dost možné, že web ze kterého chcete číslo zkopírovat, je špatně napsaný/optimalizovaný a tel. číslo se kopíruje ve špatném formátu. iPhone potom nemá šanci rozeznat, že se jedná o tel. číslo a tím pádem ho neumí vložit do číselníku v aplikaci Telefon.

 4. Nevíte proč mi stále nelze stáhnout ios14 z původní verze 13,7? Již jsem několikrát zkoušel ručně i automaticky aktualizovat, ale stále mi to píše, že 13,7 je aktuální verze ios 🙁 Disponuji Iphone XR. Díky předem za rady.

 5. Dobrý den,
  Na jedno apple id máme dva telefony, po aktualizaci se začala na obou zobrazovat historie hovorů z obou čísel, nevíte, jak se toho zbavit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button