Novinky

Apple pracuje na levnější verzi brýlí Vision Pro. Kdy headset pro běžné smrtelníky představí a jaké funkce oželí?

Když Apple na poslední konferenci WWDC představil svou vizi budoucnosti v podobě chytrých brýlí Vision Pro, celý svět žasl nad funkcemi a technologiemi, které dokázala do tohoto zařízení společnost dostat. Pocit nadšení však poměrně rychle opadl, když došlo na datum spuštění prodeje (až začátek roku 2024), ale hlavně na cenu, která bude v USA 3500 dolarů, u nás tedy pravděpodobně okolo 100 000 Kč. Údajně se však už dnes pracuje na levnější verzi tohoto headsetu.

Analytik Mark Gurman ve svém newsletteru uvádí, že práce na levnější verzi AR/VR brýlí už probíhají. Apple prý chce stihnout představení do konce roku 2025. To je však termín velmi ambiciózní a s přihlédnutím k faktu, jak velká zpoždění mělo představení Apple Vision Pro, téměř nereálný. Lacinější verze headsetu by se mohla jmenovat například pouze Apple Vision nebo Apple Vision One. A na čem by se tedy dle Gurmana dalo ušetřit?

zdroj: Apple

V prvním kroku asi Apple přistoupí ke snížení kvality nejdražších komponent. Těmi jsou ultravýkonné procesory, dva 4K vnitřní displeje a velké množství vnějších fotoaparátů a senzorů. Další drahou součástí Apple Vision Pro jsou implementované prostorové reproduktory. Ty by teoreticky mohl Apple u levnější verze brýlí odstranit úplně a přimět tím uživatele k použití vlastních AirPods. Úspor by jistě bylo možné dosáhnout i v použití levnějších materiálů a celkovým zjednodušením konstrukce. Jsou tu však i funkce, které by rád výrobce zachoval i u levnější varianty. Mezi ně patří například vnější displej, zobrazující oči uživatele nebo senzory pro sledování očí či rukou.

Jedná se o první spekulace, tudíž lze počítat s tím, že do roku 2025 se může ještě mnoho věcí změnit. Zároveň je důležité poznamenat, že pojem levnější u Applu rozhodně neznamená žádnou extra slevu. Osekaná varianta tedy bude stát pravděpodobně o několik stovek dolarů méně, než verze Pro. I tak jsme ale zvědaví, co nás v tomto segmentu v následujících letech čeká.

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button