Články

Apple opět mění svět, tentokrát doslova. Vše, co potřebujete o Vision Pro vědět

Když vzpomenu na uplynulé roky, tak častokrát jsem slýchal, že Apple už není, co býval. Chybí mu inovace, nevypouští do světa revoluční produkty a Steve Jobs se díky tomu nestačí obracet v hrobě. Včera nám ale Tim Cook ukázal, že jeho firma pořád umí měnit svět – a to doslova. Trvalo jim to dekádu, ale při pohledu na headset Vision Pro vám okamžitě dojde, že tohle čekání se skutečně vyplatilo.

Kolik stojí a kdy to půjde koupit?

Apple Vision Pro je výkladní skříní těch nejpokročilejší technologií ze segmentu zobrazovací a výpočetní techniky. Tomu odpovídá také cena, kterou Apple nastavil na 3 500 USD. Je celkem jisté, že v Čechách zaplatíme ještě mnohem větší pálku. Upřímně bych se nedivil částce olizující hranici 100 tisíc, ale na to je ještě brzy. S prodejem se totiž počítá až začátkem příštího roku. A pokud jsou zákulisní informace pravdivé, půjde o slušnou podpultovku. Složitá výroba má mít zásadní vliv na výrobní kapacitu, která nebude moci ani zdaleka ukojit očekávanou poptávku.

Pro průměrně vydělávajícího Čecha to bude znamenat, že dostane alespoň dostatek času našetřit, a když bude mít štěstí, příští Vánoce si udělá radost.

Jde o virtuální nebo rozšířenou realitu?

Doposud jsme byli zvyklí převážně na headsety pro virtuální realitu. Vision Pro je v tomto ohledu unikátní zařízení. Umí totiž fungovat jako tradiční VR, ale i jako headset míchající virtuální a skutečnou realitu. Pokud poletíte letadlem a nebudete chtít vnímat okolí, jednoduše otočíte digitální korunkou a ponoříte se naplno do virtuálního světa. V opačném případě si budete moci do vašeho obýváku promítnout obří projekční plátno či okna s aplikacemi a stále mít přehled o všem, co se děje kolem. Záležet bude pouze na vás.

Vision OS

Apple Vision Pro je samostatné zařízení s vlastním operačním systémem Vision OS. Rozhraní je kompletně trojrozměrné a propracované do nejmenšího detailu. Pod otevřenými okny s aplikacemi se zobrazují dokonce jejich stíny, samozřejmě virtuální. Apple si velmi dobře uvědomuje, že aby nová platforma uspěla, musí nabídnout dostatek obsahu. K tomu si přizval na pomoc taková jména, jako Walt Disney, Adobe a řadu dalších. Ať se tedy budete chtít pouze bavit nebo tvrdou prací vydělat na Vision Pro pro celou rodinu, budete mít dostatek možností.

Optic ID: bezpečnost především

Stejně jako na iPhonu či Macu si budete moci kupovat aplikace, hry a platit za služby nejrůznějšího charakteru. Aby byly vaše data a platební karta v bezpečí, Apple do Vision Pro integroval nový autentifikační systém Optic ID. Ten rozpozná uživatele podle skenu očí, které jsou pro každého člověka unikátní.

Naprosto přirozené ovládání

Naprosto fascinujícím způsobem je vyřešené ovládání. Brýle neustále sledují pohyb očí včetně aktuální velikosti zorniček a pohyby rukou. Vše se ovládá jednoduchými a především intuitivními gesty, popřípadě lze použít hlasovou asistentku Siri či Magic Keyboard a Magic Mouse.

 

Nabušenější než MacBook Air

Na vnější a vnitřní straně brýlí se nachází zhruba čtyřicet snímačů zahrnující LIDAR, kamery, infrakamery a další senzory, které neustále monitorují aktuální stav. To samo o sobě vyžaduje obrovské nároky na výpočetní výkon. Z toho důvodu tu nenajdeme jednu, ale rovnou dvě výpočetní jednotky. O běh aplikací a operačního systému se stará čip M2, který už nějakou dobu známe z Maců. Data z kamer, mikrofonů a senzorů pak zpracovává čip R1, který dále pomáhá s interpretací zobrazovaného obsahu do prostoru.

Co s tím půjde dělat? Všechno.

Během prezentace nám Apple několikrát zdůraznil, že Vision Pro je samostatné zařízení, které lze do jisté míry považovat za další generaci osobního počítače. Půjde na něm dělat ty samé věci jako na iPhonu, Macu či iPadu. To znamená, headset bude sloužit stejně dobře jak pro zábavu, tak na práci a komunikaci.

4K rozlišení pro každé oko a prostorový zvuk v základu

Apple se chlubí tím, že jeho brýle využívají micro-OLED displeje s 4K rozlišením pro každé oko. Záležet si dal také na optice, kterou dodala společnost Zeiss a obecně lze říci, že z hlediska zobrazovacích vlastností jde o to nejlepší, co současné technologie umožňují. Je samozřejmě otázkou, jak to bude vnímáno v momentě, kdy Vision Pro dorazí na trh a zda konkurence nepřijde s ještě propracovanějším řešením.

Apple nezapomněl ani na audio a do oblasti kolem uší umístil dva reproduktory s podporou prostorového zvuku. Samozřejmě pro maximální zážitek to bude chtít nakombinovat s AirPods Pro či ještě lépe AirPods Max.

Na baterku vydrží pár hodin

Na webu Applu se dozvíme, že napájení je řešené formou externí baterie, která je k brýlím připojena kabelem s magnetickou koncovkou. Výdrž má činit až dvě hodiny, což není kdovíjak zázračná hodnota. Na druhou stranu nebude problém si jistě dokoupit další baterky a tím prodloužit celkovou výdrž.

Jde o revoluční produkt? Rozhodně ano!

Apple Vision Pro není dokonalé zařízení, ale z dnešního pohledu je ze všech nejdál. Uživateli nabídne rozšířenou i virtuální realitu a skvělou provázanost s ostatními Apple produkty a službami. O technologické vyspělosti mimo jiné vypovídá 5 000 patentů a fakt, že vývoj trval deset let.

Mnohem důležitější je ovšem to, jak komplexním způsobem Apple přistupuje k celé platformě. Vision Pro přichází s jednoduchým ovládáním, tunou obsahu, zábavou, produktivní nástroji i hrami. Zároveň vzbuzuje určité kontroverze a otázky na které zatím neznáme odpověď. Čistě náhodou, nepřipomíná vám to něco? Dost možná jste si právě vzpomněli na začátek roku 2007, kdy Steve Jobs představil první iPhone. Tehdy situace vypadala podobně. Vypadalo to fantasticky, nikdo to moc nechápal a konkurence nešetřila posměšky. Na trhu byly zavedené značky, postupy a standardy. A jak to ve finále dopadlo, víme všichni.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button