Články

Apple nadobro pohřbil variantu iPhone mini. Z pohledu dnešní doby nedává žádný smysl

Tohle jsou důvody, proč nakonec žádný iPhone 14 mini nevznikl.

Nedávno uvedený iPhone 14 je první řada jablečných smartphonů, která neobsahuje model s úhlopříčkou displeje menší než šest palců. Z nabídky tak zmizela varianta iPhone mini, kterou si část uživatelské základny velmi oblíbila. To ostatně vyvolalo řadu diskuzí na téma, proč Apple kompaktní iPhone zařízl a nepředstavil jeho nástupce.

Společnost Apple debutovala s modelem iPhone 12 mini v roce 2020. V zásadě šlo o odpověď na letité volání skalních fanoušků, kteří chtěli malý iPhone s plnohodnotnou výbavou a nejnovějšími funkcemi. Když tak Apple učinil, málokdo předpokládal, že z nabídky zmizí tak brzy.

Za vším vězí neviditelná ruka trhu

První obavy o kompaktní iPhone se ukázaly s publikací zákulisních zpráv o neuspokojivých prodejích. Psal se rok 2020, když skupina analytiků z Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) uvedla, že v říjnu a listopadu téhož roku tvořily prodeje iPhone 12 mini pouze šest procent. Na stejné téma navázala v roce 2021 analýza od Counterpoint, která odhadla prodeje iPhone 12 mini na pouhých pět procent. Přestože šlo o data z USA, ve zbytku světa byla kupní nálada velmi podobná.

Postupem času vyšlo najevo, že Apple snížil výrobu iPhone 12 mini o dva miliony kusů. Údajně tím chtěl uvolnit výrobní kapacitu pro populárnější iPhone 12 Pro. To potvrdilo hned několik zpráv s odvoláním na zdroje z řad asijských dodavatelů komponent. První vážnější zprávy o tom, že to má řada iPhone mini nahnuté, přinesla banka JP Morgan Chase. Ta totiž tvrdila, že Apple rozhodl o úplném zastavení výroby iPhone 12 mini ve druhém čtvrtletí 2021.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Možná si nyní pokládáte otázku, proč jsme se nakonec dočkali iPhone 13 mini, když Apple už věděl, že iPhone 12 mini je regulérní propadák? Odpověď je v zásadě poměrně jednoduchá. Pokud jste výrobce, který chrlí své produkty v desítkách milionů kusů, musíte plánovat v dlouhodobém horizontu. V Cupertinu již nejspíše tušili, že iPhone 13 mini nebude žádné terno, ale jelikož měl už namířeno do výroby, moc s tím udělat nešlo.

O zániku rozhodl už iPhone 12 mini

V dubnu 2022 zveřejnila společnost CIRP další údaje, podle kterých se iPhone 13 mini podílel na celkovém prodeji řady iPhone 13 pouhými 3 %. Jednoduše řečeno, zájem o něj byl ještě nižší než o iPhone 12 mini. A byla to právě neuspokojivá poptávka ze strany uživatelů, která pohřbila variantu iPhone mini, tak jak jsme ji znali.

S příchodem iPhone 14 se Apple rozhodl nahradit „miniho“ verzí iPhone 14 Plus. Prakticky můžeme říct, že „pluskový“ iPhone je pravý opak kompaktního modelu. Nabízí téměř všechny nejmodernější funkce jako základní iPhone 14, ale má větší displej. Tato varianta se pravděpodobně setká také s větším úspěchem, jelikož lépe odpovídá tomu, jak uživatelé aktuálně používají mobilní zařízené. Ať se nám to líbí nebo ne, s mobilem v ruce trávíme čím dál více času. Větší displej se tak logicky hodí. Vejde se na něj více informací a například sledování videa či procházení dlouhých textů, je zkrátka na větším iPhonu pohodlnější.

Jak vnímáte skutečnost, že Apple nepředstavil iPhone 14 mini. Bude vám chybět, nebo vám z pohledu dnešní doby nedává smysl? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

11 Komentáře

 1. No 13 Mini 128GB mám a nechám si ho. Je skvělý, jen bohužel na fotografování je slabší, nemá makro a zoom. Takže stejně půjdu i do 14 Pro.

    1. Zdravím Vás!
     Postupem let jsem se zamilovala do velkého fotografování, koupila jsem vždy lepší a hezčí kvalitnější foťák a řady objektivů…. Když jsem dokoupila řadu foťák + objektivy, projela 4 světadíly světa, zlomili mi páteř na lyžařském svahu…. neunesu už batoh se 23 kg fototechniky…. léta šla… koupila jsem tedy bezzrcadlovku Olympus OMD, tělo, objektivy řady PROFI.. a vždy jsem měla verzi PRO i iPhony s sebou….
     a dnes – v 66 letech vezu 3 objektivy a foťák, ale 2/3 snímků udělám mobilem…
     je lehčí, dobrá manipulace…. a hned to můžete po případné úpravě poslat….
     Je pravda, že v deštném pralese mobiL nevytáhNete, ale PROFI řadu foťáku s PROFI objektivy ano.. a uděláte kouzelné snímky. ALE přesto váží ta technika minimálně 4 kg + 3 kg kvalitní stativ s kvalitní hlavou… . a je to těžké a musíte mít velký kufr… do příručního se to všechno nevejde…

 2. Čtu a píšu komentář na 13 mini 🙂 a nemohu si ho vynachválit.
  Pokud jsou prodeje tak slabé, možná by stálo za zvážení udělat mini verzi třeba jednou za 3 roky. Při kvalitách Applu obměna telefonu jednou za 3 roky bohatě stačí a poskládali by se jim tam vždycky ti uživatele kteří tvoří ty 3 až 5% a těch třeba 10 až 15 už by snad bylo zajímavé…

  1. Podle má řada iPhone mini mezi uživateli určitě své místo, ale Apple je především mašina na vydělávání peněz a tak přistupuje ke svým produktům. Pokud se prodává skvěle, bude ho dělat klidně do zblbnutí. V opačném případě nemá nárok na pokračování a přesně tento scénář se (bohužel) týká také iPhonu mini. Na druhou stranu nikdo neví, jak bude situace vypadat za další 2-3 roky, kdy mají být údajně na trhu AR brýle. Třeba se lidi pak nabaží velkých displejů a do kurzu se dostanou opět menší zařízení. 🙂

 3. Data se dají vnímat různě a mám jeden pohled v mé širší rodině a přátel. Model iPhone 12 mini, jsem zakoupil právě díky jeho velikosti a odešel jsem od konkurence. To samé i můj tchán a kamarád. Kdyby nepřišel mini zůstal bych u samsungu a ostatní také. Většina lidí o tom také uvažovala a někteří právě čekali na iPhone 14 mini. Chyba byla že mezi iPhonem 12 mini a iPhone 13 mini není skoro žádný rozdíl kromě ceny! Já bych naopak očekával že mini bude mít špičkovější vnější materiál s váhou na hranici 100gramů pro lidi co jsou ochotni takový telefon zaplatit. V minulosti to býval a v mé kapse lehká NOKIA 8110, Motorola V5O atd…

 4. Osobně mám 13 mini a větší bych nechtěl. Když chci větší displej tak buď iPad nebo PC. Doufám, že se mini za par let vrátí aspoň jako varianta iPhonu SE. Proste vezmou tělo z 13 mini a novější čip a hurá zase je co nabízet 😄

 5. Mám také 13 mini, po 12 mini ale bohužel ne před 14mini…. No aby oni neměli brzo Pro, Max, Turbo, RS, eco , A+++ a nebylo to velký A3 !!!! Asi hold moc lidi jako mi co rádi používají třebas k ovládání telefonu jen jednu ruku už moc není …. Budu teda současnou 13 mini šetřit ona snad ještě tak 4 ročky mít podporu bude a pak už hold budem muset šahnout po telefonech co se nevejdou do kapsy a vážej třebas jak 13pro max asi třičtvrtě kila !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button