Články

Apple: když papírové předpoklady zastíní vlastní zkušenost

Kolik má tento foťák megapixelů? Jaký máš takt procesoru? Je lepší 1 GB nebo 2 GB RAM paměti? Otázky, se kterými se téměř každý z nás alespoň jednou v životě setkal. Nezáleží na tom, jestli jste si je pokládali sami nebo vám byly položeny. Všechny tyto otázky mají totiž společného jmenovatele – jsou pouze teoretické a objektivně nevypovídají o celkovém výkonu daného zařízení. Samozřejmě, že například mezi fotoaparáty s 2 a 20 megapixely bude výrazný rozdíl v zaznamenaných detailech, to ale nutně neznamená, že dvoumegapixelová fotka bude na klasickém formátu 10 x 15 cm významně horší. A nějak takto by se daly charakterizovat všechny generace iPhonů.

Téměř čtyři roky starý iPhone 6 s iOS 10 funguje spolehlivě

Podle papírových předpokladů by nejnovější iPhone X strčil do kapsy kdejaký, o dvě třetiny levnější smartphone čínského původu. Osmijádrový procesor, 20megapixelový fotoaparát, 4 GB RAM paměti, 5000mAh baterie nebo možnost paměťových karet. S těmito parametry a možnostmi vypadá i nejnovější iPhone jako hračka vhodná tak maximálně na volání. Opak je ale pravdou. Apple totiž velmi výrazně sází na svůj systém, který od počátků vyvíjí přesně na míru iPhonu a který si ke své stabilitě a dlouhodobé spolehlivosti vystačí i s relativně nízkým výkonem.

Uživatelské zkušenosti se nic nevyrovná

Možná někdo namítne, že iOS 10 a hlavně iOS 11 už nejsou co bývaly, ostatně na internetu se podobných komentářů dá najít opravdu hodně. Já osobně ale tuto tendenci nepociťuji. Důkazem může být i můj 10,5palcový iPad Pro (recenze) s iOS 11.1, který nebyl od 3.11.2017 ani jednou restartovaný nebo vypnutý. A až na pár mírně opožděných reakcí (do 20 případů za téměř sedm měsíců) funguje jako čerstvě vybalený z krabice.

Téměř 7 měsíců bez restartu. iOS 11 v kombinaci s iPhone X a iPad Pro nelze nic moc vytknout

O těchto informacích se ale žádný z výrobců nezmiňuje – ostatně, i kdyby se zmínil, ruku na srdce, kdo z nás by mu to opravdu uvěřil? Když teď na chvíli pomineme cenu výrobku, která obvykle hraje hlavní roli při pořizování, běžně myslící zákazník většinou srovnává takzvané papírové předpoklady svých favorizovaných modelů, kde iPhone stále zaostává. Zde je možná mírná nevýhoda kalifornského výrobce. Vlastní zkušenosti se zkrátka nic nevyrovná.

A přestože má Apple vypracovaný svůj marketing takřka k dokonalosti, s tímto faktem nic nenadělá. Jak vnímáte Apple vy, zajímá vás například výkon procesoru, velikost RAM paměti nebo zkrátka důvěřujete výrokům Tima Cooka, že následující iPhone je zase lepší? A vypínáte telefony v nějaké pravidelném intervalu nebo máte podobné zkušenosti z dlouhodobé spolehlivosti jablečných produktů jako my v redakci?

Apple láká na vývojářskou konferenci WWDC 2018. Na jaké novinky se můžeme těšit?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Já jsem po kompletním přechodu k apple prakticky přestal řešit v článku uvedené hodnoty.

    Jedinné co mě trochu vadí je velikost RAM (pokud za to může) na mém iP7. Konkrétně v souvislosti s apple music, kdy často ráno po usednutí zavolant se hudba nezačne přehrávat tam kde přestala po příjezdu z práce domů předchozí den.

    Resp. vysvětluji si to správně tak, že při dalším používání telefonu doma jsou údaje music prostě vytlačeny z paměti používáním jiných aplikací a proto se ráno hudba nepřehrává tam kde zkončila? Díky.

    1. Víceméně je to přesně jak píšete. Záleží především na počtu aplikací, které mezi vypnutím a znovu zapnutím Apple Music spustíte. Někdy také třeba stačí jen otevřít více oken v Safari a předchozí otevřené aplikace už se v paměti zkráta neudrží.

  2. Dokud si člověk nekoupí něco od Applu nemůže pochopit, co na tom ostatní vidí. Sám jsem dlouhé roky používal Samsungy a klepal si na čelo, když jsem viděl “ovečky” co jsou ochotný vypláznout tisíce za iPhone. Ikdyž není Apple bez chyb, v současný době to je jediná firma co dělá použitelný produkty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button