Novinky

Apple je opět o krok blíž k tomu, aby se zbavil Intelu. Do svých řad najal klíčového inženýra z ARMu

Již delší dobu se zákulisím nesou zprávy o tom, že Apple pracuje na ambiciózním plánu, jehož cílem je zbavit se závislosti na Intelu. Konkrétně jde o vývoj nové generace ARM procesorů, které chce americký výrobce nasadit do Maců. Přestože se Apple k této věci oficiálně nevyjádřil, dlouhodobě se objevují indicie, které tuto domněnku pouze potvrzují.

Na velmi zajímavé zjištění přišel Anshel Sag, který na Twitteru poukázal na to, že v Applu začal pracovat Mike Filippo, který předtím 10 let působil jako hlavní designér ve společnosti ARM. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí ARM, který kromě jiného vyslovil také poděkování za jeho snahy a veřejně popřál hodně štěstí v jeho dalším zaměstnání.

Studie ukázala, že zaměstnanci pracující s počítači od Applu jsou produktivnější a soběstačnější

Přechod Applu na ARM bude zásadní zlom

V tuto chvíli není ani jasné, zda Filippo povede tým zodpovědný za divizi mobilních procesorů řady Apple Axx či dostane za úkol vést tým zabývající se migrací Maců na procesory typu ARM. Klíčoví manažeři Intelu údajně očekávají, že Apple zahájí přechod na procesory ARM nejdéle v roce 2020. S velmi podobným harmonogramem počítá také uznávaný analytik Ming-Chi Kuo, který je proslulý svými kontakty na pozadí Applu.

S ohledem na portfolio Applu lze očekávat, že prvním počítačem s ARM procesorem na palubě se stane 12“ MacBook, jehož koncepce a produktové zařazení k tomu přímo vybízí. O poznání zajímavější bude sledovat, jak se Apple vypořádá s implementací do MacBooku Pro a řady stolních počítačů iMac.

Nové iPhony na podzim doplní obří MacBook Pro

V případě MacBooků lze s nástupem „ARMových“ čipsetů očekávat skokový nárůst výdrže a citelné změny v konstrukci. Přestože si to mnozí moc nepřipouští, odstřihnutí od Intelu bude pro Apple znamenat rozepsání nové kapitoly, která bude zásadní pro další fungování celé společnosti. Do jisté míry to může přinést nový filosofický směr produktů a styl, jakým je budeme používat.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button