Novinky

AirPods Pro jsou tady: vše co o nich potřebujete vědět, nebo jste se chtěli zeptat

Pokud jste si včera vychutnávali svátečního odpoledne, dost možná vás premiéra AirPods Pro zasáhla jako rána z čistého nebe. Aby také ne, Apple svá nová sluchátka odhalil bez jakéhokoli mediálního tyjátru, který se smrskl pouze na tiskovou zprávu. AirPods Pro si chtějí získat uši náročnějších uživatelů, kterým klasické AirPods z jakéhokoli důvodu nesedly. Pojďme se tedy podívat, co nová bezdrátová sluchátka umí a co byste o nich měli vědět.

Padnou do každého ucha

Jestli jste měli u klasických AirPods problém, že vám nedržely v uších, s AirPods Pro vás tohle nečeká. Nové „érpody“ jsou totiž špunty a navíc mají o něco ergonomičtější design, který lépe kopíruje tvar ucha. V balení naleznete také 3 velikosti silikonových nástavců pro ještě lepší utěsnění zvukovodu.

Hodně fajn vychytávkou je mikrofon namířený směrem do dovnitř ucha. Jeho smyslem je dynamicky ladit basy a středy v závislosti na akustice konkrétního zvukovodu. V praxi to bude znamenat, že AirPods Pro se budou přizpůsobovat každému uživateli tak, aby získal co nejlepší možný zážitek z poslechu.

Vydrž mají horší než klasické AirPods

Výdrž je u bezdrátových sluchátek velmi důležitou vlastností. Pokud se budeme bavit o poslechu bez přerušení, dle tabulkových parametrů lze počítat s 4,5 hodinami. To je o 30 minut méně, než co nabízí klasické AirPods. Celková výdrž s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem je shodná pro oba modely, tedy 24 hodin.

Kratší doba poslechu je pravděpodobně způsobena funkcí aktivního potlačení hluku, která má vyšší energetické nároky. Na druhou stranu 4,5 hodiny není v porovnání s konkurencí vůbec špatný údaj a AirPods Pro se v tomto směru nemají vůbec za co stydět.

Už vám nebude z ucha trčet tak dlouhá tyčka

Člověka s AirPods zaručeně poznáte podle toho, že mu z ucha trčí něco, co připomíná kus vatové tyčky. Ostatně tato designová „parádička“ se okamžitě po uvedení prvních AirPods stala terčem nejrůznějších vtípků, které dodnes kolují všemi zákoutími internetu. AirPods Pro už naštěstí tak výrazné nejsou, byť nožičku stále mají. Ta je však o celý centimetr kratší a tudíž nebudí tolik pozornosti. Celkové rozměry sluchátek činí 30,9 x 21,8 x 24 milimetrů, hmotnost se zastavila na 5 gramech. Nižší je také nabíjecí pouzdro, které má na výšku 45,2 milimetru. Je ovšem o něco širší – 60,6 milimetru.

AirPods Pro jsou dostupné v jediné barvě

Těsně před oficiálním odhalením se spekulovalo, že Apple bude AirPods Pro nabízet ve stejných barevných variantách jako iPhone 11 Pro. Tomu se nakonec nestalo a sluchátka jsou dostupná pouze v bílé barvě. V dohledné době lze tedy očekávat, že na trhu se začnou postupně objevovat nalepovací skiny, s nimiž si budete moci sluchátka vyšperkovat přesně dle vašich představ.

AirPods Pro a aktivní potlačení hluku

Asi netřeba dodávat, že aktivní potlačení hluku (ANC) je hlavním lákadlem nových AirPods Pro. Apple v podstatě neměl ani jinou možnost, jelikož všichni jeho konkurenti už svá sluchátka s ANC mají. Bylo tedy pouze otázkou času, kdy se rozhoupe také Apple. Přestože zatím nejsou známy reálné zkušenosti uživatelů, upřímně si troufám tvrdit, že kvalita ANC bude spíše průměrná a kvalit sluchátek od Sony či Bose rozhodně nedosáhne. Vycházím především z toho, že AirPods Pro mají pouze jeden mikrofon pro snímání zvuku zvnějšku, zatímco konkurence jich nabízí hned několik. Je ovšem férové zmínit, že Apple si s ANC určitě vyhrál a v jeho podání to průser nebude dozajista půjde o důstojně zpracovanou funkci.

Na tyčince každého sluchátka se nachází tlakový senzor, po jehož stisknutí se AirPods Pro přepnou do režimu propustnosti, ve kterém okolní zvuk proniká dovnitř. To se hodí zejména když chcete vědět, co se kolem vás děje. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tato funkce je vskutku užitečná a hodí se v celé řadě situací.

Konečně pořádný zvuk?

Jak na tom jsou AirPods Pro z pohledu kvality reprodukce, si budeme muset ještě nějakých pár dnů počkat. Je ovšem pravděpodobné, že Apple si vzal výtky svých zákazníků k srdci a konečně jim naservíruje sluchátka, jejichž zvuk bude odpovídat ceně. K tomu přispěje především adaptivní ekvalizace zvuku, která se bude přizpůsobovat tvaru ucha. Apple se dále dušuje speciálním reproduktorem s vysoce pohyblivou membránou a zesilovačem s velkým dynamickým rozsahem.

Odhadnout, jak tohle kombo bude znít v praxi, je podobně obtížné, jako věštit zítřejší počasí z prázdné sklenky od vína. Šance na kvalitní reprodukci mají AirPods Pro zdaleka nejvyšší ze všech doposud vyprodukovaných sluchátek s logem nahryznutého jablka. Na vyřčení finální verdiktu je však stále brzy a proto se nechme překvapit.

Nevadí jim, když se zpotíš nebo je necháš na dešti

AirPods Pro splňují certifikaci IPX4, což znamená odolnost proti potu a postříkání vodou. Je ovšem důležité zmínit, že stejně jako u iPhonů není zvýšená odolnost trvalá a časem dochází k jejímu snížení.

Fakt, že odhalení AirPods Pro proběhlo v relativní tichosti, může znamenat hned několik věcí. Segment bezdrátových sluchátek není pro Apple tak zajímavý, jako ten se smartphony či nositelnou elektronikou. V očích výrobce jde pravděpodobně o čistě doplňkové příslušenství, které do firemní pokladny nepřinese tolik peněz, aby si zasloužilo svých pět minut slávy na pódiu společně s iPhonem a Apple Watch. V diskuzi pod článkem nám proto můžete dát vědět, jaký je váš názor na AirPods Pro, případně zda zvažujete jejich pořízení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button